Sisukord
Kommentaar
Tänane leht
24.07.2015
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Kui ometi Nitrofert uuesti tööle hakkaks Palju õnne USA sõdurid harjutasid koos kaitseliitlastega langevarjuhüppeid Minister lubab seakatku tõttu kahju kannatavatele ettevõtetele abi Majanduse lühiuudised Soomes avatav Eesti taara tagastamise punkt on ebaseaduslik Superbus ei saanud maanteeametilt liiniveoluba Eesti robot läheb laevavrakke uurima Eesti lühiuudised Viimane veerg Võrdõigusvolinikule võimu juurde Täismahus: seakasvatajad kardavad täielikku krahhi Ligi ja Parts võistlevad kõrge eurokoha eest Majandus Majanduse lühiuudised Ossinovski firma vaidleb Budapesti linnaga rongihanke pärast Taevas päikesepaneelide tootjate kohal on pilvine Välismaa Visiit Krimmi põhjustas tüli Välismaa lühiuudised Meeskond saabus orbiidile Põllumehed blokeerivad Prantsuse linnu Arvamus Videointervjuu: Rõivase sõnul ei hakka maksuamet telefone pealt kuulama ega kortereid läbi otsima Päeva karikatuur Ahto Lobjakas: sotside riigireform Andrus Karnau: nüüd nad tulevad Juhtkiri: Ida-Virumaa vajab enam tähelepanu Martin Dišlis: pagulased, vabamüürlased ja suunatud kartellimeedia Postimees 1910. aastal: hariduse võim teeb vabaks Erik Gamzejev: suurkoondamise ohud Kultuur Leiti «Kosjaviinade» õige tekst Sport Spordi lühiuudised Kalju raiskas oma võimalused, Zenjov viis Qabala edasi Bardet võitis kodupubliku rõõmuks Jalgpallikoondis Venemaa MM-loosiks ajalooliselt heas seisus Bottas hoiab soomlasi vormel-1 sarja tipus Nabi sõi laagris nigelat toitu ja kaotas kilosid Tallinn Eesti robot läheb laevavrakke uurima Tarbija Reisikülje veeru-uudised Fotod ja video: Wakepark meelitab ka vett kartvaid spordisõpru Tartu Von Oettingenide kunagine elujärg paelub külastajaid senini Vanalinnas avati uus Gruusia restoran Kassitoomel kõlavad klassikalised viisid Lasteaia tagahoov läheb mudilaste kätte Tartus elab kanakuudis kassipere Tartu poiss naasis olümpiaadilt pronksiga Eesti parim õpilasfirma sõidab Euroopasse Mida küsisid Lõuna-Eesti omavalitsusjuhid ministreilt Võru tänava viadukti kõnniteel käib remont Riia mäe uue purskkaevu plaan läks vett vedama Uued bussikaardid jõudsid Tartusse Meelelahutus Koomiks Sudoku

Martin Dišlis: pagulased, vabamüürlased ja suunatud kartellimeedia

2 min lugemist
Martin Dišlis FOTO: Mihkel Maripuu

Lugedes netivastukaja Euroopasse jõudnud migrantidega seotud uudistele, hakkab silma kommenteerijate arvamus, et tugevalt tsentraalsed kardinate taha peituvad jõud kontrollivad uut rahvasterännet, mille abil püütakse luua kas uut maailmakorda või siis vähemalt lõigatakse isiklikku kasu.

Radikaalsemad arvajad leiavad, et kultuuri külvavaid sõjapõgenikke organiseerivad Eestisse salakavalad vabamüürlased, kes «pruunistavad» valge rahva ühtlaseks uueks massiks ja õõnestavad seeläbi meie tsivilisatsiooni teadlikult. Pehmemad arvamusavaldused leiavad, et õhtumaid sohu juhtiva migratsioonipoliitika taga seisavad Euroopa vasakliberaalsed jõud, kes varjavad oma puudulikku kompetentsi senise poliitika ajamisega ning muidugi on ka isikuid, kes nt Vahemere paadimaffiaga raha teenivad.

Mõlemad arvamussuunad viivad aga loogilise järelduseni, et kartellimeedia saab suunatud juhiseid ning selle tulemusena on kättesaadavad uudised allutatud mustade jõudude agendale. Räägitakse, et oleme jõudnud samasse punkti mis Nõukogude ajal: uudiste tõeline uudisväärtus on peidetud ridade vahele.

Selliseid ideid ei saa marginaalsete arvamusavaldustena kõrvale heita, sest need peegeldavad pisut äärmuslikumas vormis paljude ühiskonnaliikmete arvamust. Olukorras, kus kommentaariumides nimetatakse demokraatiat ameeriklaste küüniliseks mõjurelvaks, on vaja ka ajakirjandusel endalt küsida, kas avaliku arvamuse ja inimeste tegeliku arvamuse vahel ei ole tekkimas ebademokraatlikele ühiskondadele omast lõhet.

Kahtlemata on olemas mõjuvõimsaid inimesi (Bilderbergi grupi kohtumised pole väljamõeldis) ja suletud uste taga saab valgustkartvaid asju otsustada, kuid mõtlemine, et kõike juhitakse, on ilmselt inimese turvalisuse poole püüdleva mõistuse soov uskuda, et kõike on võimalik siiski kontrollida. Veelgi hirmutavam oleks mõelda, et maailma geopoliitikas on niivõrd palju määramatust, teadmatust ja eri tegurite peent kokkumängu, et meie juhidki ei mõista, kuhu tulevik meid viib.

Ka meedia puhul ei tule teave otse vabamüürlaste loožist, vaid kujuneb pigem kapitalistliku kasumiiha, kättesaadava info ja loodetavasti ka ajakirjaniku «tõepaljastamise» innukuse ühisel mõjul. Kuid muidugi mängib uudiste valikul rolli ka väljaande poliitiline suund. Ajakirjaniku eetika peaks vähemalt ideaalis olema selle kõige juures moraalseks kompassiks.

Ajakirjandus žanrina on siiski ka dialoog inimese ja laiema ühiskonna vahel, seetõttu on eriti hirmutav näha suurt lõhet formaalses keeles uudise ja väga küünilise ning lauses 15 korda sõna «sionistid» kordava kommentaari vahel. Kui kommentaarid on paljudes keeltes ja neil puudub konstruktiivse sisuga tagasiside, ei peeta võib-olla meediat enam piisavalt vabaks ja väärikaks platvormiks, et seal midagi asjalikku öelda.

Samas ei usalda siinkirjutaja ühtegi isikut, kes kasvõi kübekest ühestki vandenõuteooriast ei tunnista ja ridade vahelt lugemist vajalikuks ei pea.

Seotud lood
23.07.2015 25.07.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto