Sisukord
Arvamus
Tänane leht

Postimees 1931. aastal: teiselpool traataeda

1 min lugemist

Koera- ja kassikütid. Tühi «punanurk». Kuidas tehakse siselaenu. Wene-Ingeri külaelust.

Nõuk. Wene Ingerist saabunud teated kõnelewad, et Ingeri külades on lastud maha wene piiriwalwurite poolt koerad ja isegi kassid. Koerte häwitamine algas tänawu kewadel. Alul kõmmutatud maha ainult hulkuwaid koeri, kuid nõuk. wene piiriwalwurid leidsid koerajahist «meeldiwa ajawiite» ja nad tegid hiljem korrapäraseid jahiretki küladesse, kus koeri tapeti isegi talu õuedel. Talupidajad ei usaldanud segada mahalaskmise kartusel «suurte meeste» tegewusse. Nüüd, suwel, on külad täiesti koerte-lagedad.

Ingeri küladesse asutati aastaid tagasi «punanurk», kuhu koondati küla wanad ja noored. Peeti kohalesõitnud agitaatorite poolt miiting-koosolekuid ja õpetati külainimestele kommunismi-waimus elamist. Alul oldi külades waimustunud kommunismi-apostlitest, kuid hiljem tüdineti ilusatest lööklausetest, pealegi muutus elu-olu iga päewaga kehwemaks, mis kaotas inimestel usu lubadusi jagawatesse juhtidesse. Küla «punanurga» miitinguile ei mindud enam ja osawõtt oli igasugusesist rongikäikest loid.

Maksud on määratud talupidajatele kuulmata kõrged, eriti wiimasel ajal, kui keskwalitsuse poolt «pjatiletka» ülesehitamiseks kuulutati wälja sunniwiisiline siselaen. Külanõukogu, mis koosneb «kehwikuist», on maksude määraja. Õiglust külanõukogu ei tunne. Sageli määratakse talumehele kõrge maks isiklikust wihawaenust. 25.07.1931

Seotud lood
24.07.2015 27.07.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto