T, 5.12.2023

Jaapani peaministri kava tekitab küsimusi

, suvereporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Jaapani parlamendi ees toimunud meeleavaldus põhiseadusmuutatuste vastu.
Jaapani parlamendi ees toimunud meeleavaldus põhiseadusmuutatuste vastu. Foto: SCANPIX

Eelmisel nädalal Jaapani parlamendi alamkojas vastu võetud seaduseparandused annavad riigi sõjaväele võimaluse minna lahingusse ka olukorras, kus pole otsest ohtu Jaapanile või selle rahvale. 1947. aastal vastu võetud ja praegu kehtiv põhiseadus lubab sõjaväel kasutada jõudu vaid enesekaitseks. Seetõttu ei saa saareriigi sõdurid näiteks osaleda ka ÜRO sõjalistel missioonidel.

Kava näeb ette, et riigi sõdurid võiksid tulevikus appi minna rünnaku alla sattunud lähedasele liitlasele, kui nähakse ohtu Jaapani terviklikkusele ja rahvale. Samuti võimaldavad seaduseparandused sõjaliselt sekkuda juhul, kui ei nähta teist võimalust ennetada rünnakut Jaapani riigi ja rahva vastu. Siiski rõhutavad kava koostajad, et Jaapan keskendub ka edaspidi rahumeelsetele vahenditele.  

Kaks põhiseadust muutvat seaduseelnõu võeti möödunud nädala neljapäeval alamkojas hääletusel vastu pooltühjas saalis. Opositsiooni kuuluvad Demokraatliku Partei, Innovatsiooni Partei, kommunistide ja sotsiaaldemokraatide rahvasaadikud protestiks hääletusel ei osalenud.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles