Sisukord
Välismaa
Tänane leht

Jaapani peaministri kava tekitab küsimusi

3 min lugemist
Jaapani parlamendi ees toimunud meeleavaldus põhiseadusmuutatuste vastu. FOTO: SCANPIX

Eelmisel nädalal Jaapani parlamendi alamkojas vastu võetud seaduseparandused annavad riigi sõjaväele võimaluse minna lahingusse ka olukorras, kus pole otsest ohtu Jaapanile või selle rahvale. 1947. aastal vastu võetud ja praegu kehtiv põhiseadus lubab sõjaväel kasutada jõudu vaid enesekaitseks. Seetõttu ei saa saareriigi sõdurid näiteks osaleda ka ÜRO sõjalistel missioonidel.

Tellijale Tellijale

Kava näeb ette, et riigi sõdurid võiksid tulevikus appi minna rünnaku alla sattunud lähedasele liitlasele, kui nähakse ohtu Jaapani terviklikkusele ja rahvale. Samuti võimaldavad seaduseparandused sõjaliselt sekkuda juhul, kui ei nähta teist võimalust ennetada rünnakut Jaapani riigi ja rahva vastu. Siiski rõhutavad kava koostajad, et Jaapan keskendub ka edaspidi rahumeelsetele vahenditele.  

Kaks põhiseadust muutvat seaduseelnõu võeti möödunud nädala neljapäeval alamkojas hääletusel vastu pooltühjas saalis. Opositsiooni kuuluvad Demokraatliku Partei, Innovatsiooni Partei, kommunistide ja sotsiaaldemokraatide rahvasaadikud protestiks hääletusel ei osalenud.

24.07.2015 27.07.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto