Sisukord
Arvamus
Postimees
20.02.2020
Osula tarkvarafirma vallutab Aafrika ja Ameerika (3) Eesti Noor hooldekoduelanik: meditsiin hoiab elus neid, kes kunagi elama ei hakka (19) Riigikogu uurib vesinikuenergeetikat (9) Seksuaalsuhe õpilasega viis õpetaja kohtu alla (11) Mälestades Eesti tanki nimega Külli Majandus Yandex.Taxi kavatseb jätkata tegevusloata Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste (4) Välismaa Bloomberg ostis koha USA presidendivalimistel (1) Vene aktivist pani seksiskandaaliga Macroni partei kõikuma Vene humanitaarteadused on rahastamisreeglite tõttu tupikseisus Arvamus Marek Strandberg: miljonilinn Tallinn (16) Andres Herkel: aga Venemaa valmistub sõjaks (31) Vilja Kiisler: ajuvabadus ei tähenda sõnavabadust (19) Juhtkiri: elukvaliteet ja surm (3) Aivar Pau: jagamismajanduse ämber (15) Meie Eesti Kadri Tammepuu: lahendusi perearstide nappusele (1) Asendusarstid päästavad päeva Kultuur Eesti kunst saab erakordse võimaluse (1) Eesti kaasaegsele kunstile on omane väga tugev eksperimentaalsus (1) Kui kirest kasvab katastroof Ühe soovi täitumine Sport Euroopa võrkpallijuhiks pürgiv Pevkur: mõnes suurriigis pole vollet sisuliselt olemas PM Skopjes ⟩ Korvpallifännid mäletavad hirmsat sauna, kuid usuvad nüüd võitu Tarbija Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste (4) Reis Somaalimaa – riik, mida pole olemas Maa Elu Nädala mõte: lapsed metsa (3) Arst maainimeste tervisest: ülekoormuse hind on tervise kadu või siitilmast enneaegne lahkumine Kaitsealuste maade riigile ostmise järjekord lüheneb jõudsalt Teadlane, kes kinkis meile magusama sõstra Palgitöö käsiraamat aitab kooliraha kokku hoida Halba ventilatsiooni saab parandada Mis toimub meie ilmaga? (1) Tatrapliinid lõhetartariga kodumaa sünnipäevaks Salatikasvataja püüab öösel rohkem pilku kui päeval (1) Olukord Peipsil: kõik teevad hirmsasti tööd, aga raha ei teeni keegi (4) Tartu Teatripublikut kimbutab parkimiskitsikus (2) Kuldsete tammelehtedega medali pälvinud päästja riputab vooliku varna Marja tänava kõnniteedel laiutavad autod Tartu ettevõtlusosakonna juhataja läheb pensionile Keskkonna­hoidlikkust järgides võib sattuda rohepesu ohvriks Triin Lellep salvestas Eestile mõeldes loitsulise video Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lugeja kiri: religioonide õpetamine seostugu inimeseks olemisega

1 min lugemist

Tänapäeva maailmas on palju enam religiooniga seonduvaid probleeme kui mõned aastakümned tagasi. Kooliõpetus peab ajaga kaasas käima, seega tuleb religioonidest anda sügavamaid teadmisi. Kas selleks on vaja eraldi õppeainet või tuleks religioone rohkem õpetada ajaloo ja ühiskonnaõpetuse tundides, see on pigem õppekorralduse küsimus.

Religioone tuleb õpetada nii, et tulemuseks ei oleks mitte vastandumine, vaid ühendumine. Kõigi peamiste religioonide tuumaks on aukartus kõiksuse ees ja sellest lähtuv tingimusteta armastus. Kõigis neis eksisteerivad voolud, mis seavad selle aspekti esikohale ja aktsepteerivad asjaolu, et võõras traditsioonis väljendatakse neidsamu tundmusi teises vormis. Samas on ka teised suundumused, mis seavad esikohale dogmaatika ja eristumise – niisugune mõtteviis võib üsna hõlpsalt üle kasvada vägivaldseks, olles vastuvõtlik ka majanduslikele ja poliitilistele taotlustele. Õppija peab aru saama religiooni kui spirituaalsuse ja religiooni kui tööriista erinevusest – siis ei ole ta religioossete uskumuste kaudu manipuleeritav.

Mida tuleb Eestis eelkõige õpetada religioonide kohta? Maailma probleemide tulipunktis on nüüd ja ettenähtavas tulevikus islami dogmaatilise voolu vastandumine ühelt poolt kristlusele ja judaismile ning teiselt poolt pragmaatilisele ilmalikule mõtteviisile. Globaalse kapitalismi ja meie silme all areneva maailmakriisi mõistmisel tuleb kasuks protestantliku eetika tundmine, mis väärtustab töökust ja tunnustab igaühe õigust oma töö vilju maitsta.

Eesti elu mõtestamiseks on vaja teada nii kristluse vastuolulist rolli meie rahva kujunemisloos, varasemaid uskumusi, mis kristlusega kõrvuti ja sellega läbi põimudes tänapäeva on jõudnud, kui ka nn uusvaimsust, millega nüüd on mingil viisil seotud üle poole Eesti inimestest.

Marko Kaasik

keskkonnateadlane, Erakond Eestimaa Rohelised juhatuse liige

Seotud lood
19.02.2020 20.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto