K, 1.02.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Türgi tunneb ohtu mitmest suunast

Jürgen Tamme
, välisuudiste toimetaja
Türgi tunneb ohtu mitmest suunast
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Mälestustseremoonia İstanbulis Türgi politseinikule, kelle tapmises süüdistab Ankara kurdi mässulisi.
Mälestustseremoonia İstanbulis Türgi politseinikule, kelle tapmises süüdistab Ankara kurdi mässulisi. Foto: SCANPIX

«NATO-l on kohustus kaitsta Türgi-Süüria ja Türgi-Iraagi piiri,» ütles BBC vahendusel Türgi peaminister Ahmet Davutoğlu, kelle kodumaa initsiatiivil kutsuti eile Brüsselis erakorraliselt kokku NATO liikmesriikide suursaadikud. Nimelt lubab alliansi põhikirja artikkel neli, et kui keegi liitlastest tunnetab ohtu oma territoriaalsele terviklikkusele, on tal õigus kutsuda kokku Põhja-Atlandi nõukogu.

Seda Ankara tegigi, viidates hiljuti Türgi pinnal toimunud rünnakutele, millest ohvriterohkeim oli 32 inimelu nõudnud enesetapurünnak möödunud nädala esmaspäeval Suruçis Süüria piiri lähedal. Viimase korraldamises kahtlustavad Türgi võimud nn Islamiriiki, mis on Türgi naaberriikides Iraagis ja Süürias ulatuslikke alasid hõivanud ja seal välja kuulutanud nn islamikalifaadi. Ka viitas Türgi nõukogu kokku kutsudes kurdi mässuliste rünnakutele.

«Me mõistame valjult hukka terrorirünnakud Türgi vastu,» seisis NATO suursaadikute eilses ühisavalduses. «Terrorism kujutab otsest ohtu NATO riikide julgeolekule ning rahvusvahelisele stabiilsusele ja õitsengule. See on globaalne oht, mis ei tunne piire, rahvust ega religiooni ning mille esitatava väljakutsega peab rahvusvaheline kogukond koos võitlema ja seda takistama.»

Tagasi üles