K, 1.02.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Neljal korral viiest on olnud kutsujaks Türgi

Jürgen Tamme
, välisuudiste toimetaja
Neljal korral viiest on olnud kutsujaks Türgi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Liitlasriikide lipud NATO peakorteri ees Brüsselis.
Liitlasriikide lipud NATO peakorteri ees Brüsselis. Foto: SCANPIX

NATO põhikirja artikkel neli tagab kõigile alliansi liikmetele õiguse kutsuda konsultatsioonideks kokku Põhja-Atlandi nõukogu ehk organisatsiooni peamise poliitilise otsustamisõigusega organi, kui nad tunnevad ohtu oma territoriaalsele terviklikkusele, poliitilisele sõltumatusele või julgeolekule.

Artiklit on kokku kasutatud viiel korral, neist neljal korral on algatus tulnud Türgilt. Enne eilset kutsuti nõukogu erakorraliselt kokku viimati mullu märtsis Poola soovil arutamaks Krimmi anneksiooni.

2012. aastal kohtus nõukogu Türgi soovil erakorraliselt kahel korral. Esmalt juunis, kui Süüria valitsusväed tulistasid alla Türgi sõjaväe luurelennuki F-4. Teist korda aga oktoobris, kui Süüria valitsusvägede mürsud tapsid viis Türgi tsiviilisikut. Toona otsustasid NATO liikmesriigid Türgi territooriumi ja rahva kaitseks Türgi-Süüria piirile paigutada Patrioti raketid.

Tagasi üles