Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Neljal korral viiest on olnud kutsujaks Türgi

Liitlasriikide lipud NATO peakorteri ees Brüsselis. FOTO: SCANPIX

NATO põhikirja artikkel neli tagab kõigile alliansi liikmetele õiguse kutsuda konsultatsioonideks kokku Põhja-Atlandi nõukogu ehk organisatsiooni peamise poliitilise otsustamisõigusega organi, kui nad tunnevad ohtu oma territoriaalsele terviklikkusele, poliitilisele sõltumatusele või julgeolekule.

Tellijale Tellijale

Artiklit on kokku kasutatud viiel korral, neist neljal korral on algatus tulnud Türgilt. Enne eilset kutsuti nõukogu erakorraliselt kokku viimati mullu märtsis Poola soovil arutamaks Krimmi anneksiooni.

2012. aastal kohtus nõukogu Türgi soovil erakorraliselt kahel korral. Esmalt juunis, kui Süüria valitsusväed tulistasid alla Türgi sõjaväe luurelennuki F-4. Teist korda aga oktoobris, kui Süüria valitsusvägede mürsud tapsid viis Türgi tsiviilisikut. Toona otsustasid NATO liikmesriigid Türgi territooriumi ja rahva kaitseks Türgi-Süüria piirile paigutada Patrioti raketid.

28.07.2015 30.07.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto