N, 2.02.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Hüvasti, Eesti eestkõneleja!

Rein Veidemann
, TLÜ emeriitprofessor / Postimees
Hüvasti, Eesti eestkõneleja!
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Akadeemik Endel Lippmaa
Akadeemik Endel Lippmaa Foto: Peeter Langovits

Käes on see päev, mil Eesti võiks leinamärgi ning austusavaldusena langetada lipu poolde vardasse. Kas või sümboolselt. Sest igavikuteile on lahkunud üks tema suurmehi.

Rahvaküsitlusel ongi Endel Lippmaa valitud Eesti 20. sajandi saja suurkuju hulka. Eesti teaduse lipulaeva kõrval oli akadeemik Lippmaa ka üks Eesti iseseisvuse taastamise vedureist. Strateeg ja taktik ühes isikus nii Rahvarindes kui ka Eesti Kongressis, aga ka ministrina Edgar Savisaare ja Tiit Vähi valitsuses.

Kui Lippmaa klassivend ja sõber, president Lennart Meri rääkis Eesti suureks nii oma raamatutes kui ka neile järgnenud poliitilises tegevuses, siis Lippmaa kõneles Eesti eest ja Eestiga täppisteadlasele omaste faktide, dokumentide, mõtteliste eksperimentide ning range loogika keeles. Lippmaaga võidi vaielda, aga tema vastu ei saanud keegi. Ta oli võitleja par excellence. Kirglik ja järjekindel, ütlemistes otsekohene ja valmis lõikavaks irooniaks. Häda rumalusele, kui see Lippmaale jalgu juhtus jääma.

Tagasi üles