Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Ravimiamet kutsub soetama ravimeid ainult apteekidest

Eile alanud kampaaniaga juhib ravimiamet tähelepanu sellele, et ainult apteegist ostetud ravimite puhul saab olla veendunud nende kvaliteedis ning naabrilt, turult või suvaliselt veebilehelt ostetud rohud võivad olla ohtlikud.

Ravimiameti peadirektori asetäitja Katrin Kiisk ütles, et Eesti apteekidest ostetud ravimid on enne müügile lubamist heaks kiidetud, nende säilitamine kontrollitud ja apteeker annab ravimi ohutuks kasutamiseks kaasa nõuanded. Samuti kinnitas ta, et võltsitud ravimeid ei ole Eesti apteekidest leitud.

«Küll aga tasuks hoiduda ravimitest, mille päritolus ei saa kindel olla, ning vältida ka tuttavatelt või sugulastelt saadud ravimite kasutamist – need ei pruugi sobida. Ravimi tarvitamise vajaduse määrab siiski arst,» ütles Kiisk.

«On veebilehekülgi, kus pakutakse odavaid ravimeid ilma retsepti nõudmata. Nende puhul valitseb oht saada võltsitud ravimeid, mille koostis on teadmata ja mõju ennustamatu. Mõnel puhul ravim ei toimi, kuid tagajärg võib olla ka eluohtlik,» lisas ta.

Kiisa sõnul võib ravimeid küll internetist osta, kuid tuleks jälgida, et internetiapteek oleks seaduslik. Alates 1. juulist peavad kogu Euroopa Liidus kõik registreeritud internetiapteegid kasutama oma veebilehel vastavat logo.

Perearst Diana Ingerainen tõdes, et üha vähem on inimesi, kes kasutavad Venemaalt toodud ravimeid.

«Krooniliste haigustega patsiendid usaldavad järjest rohkem apteeke, kust saab kvaliteetse ravimi. Venemaalt tuuakse ravimeid peamiselt vanast harjumusest või tänu madalale hinnale, kuid sageli ei ole need patsiendid teadlikud, et samad ravimid on ka Eesti apteegis soodsa hinnaga saadaval,» ütles ta. «Üha kasvav mure on erinevad toidulisandid, mida internetist tellitakse.»

Eesti Apteekide Ühenduse juhatuse liige Kristiina Sepp ütles, et inimesed on küllalt teadlikud ning usaldavad ennekõike neid ravimeid ja toidulisandeid, mida soovitab arst või apteeker. Apteekri kinnitusel ostetakse ravimeid ja muid kaupu ka internetiapteegist üsna julgelt, ent sagedasti tullakse seejärel ikka apteegist nõu küsima, kas preparaat sobib teatud tervisemure korral või mitte ning kas seda võib võtta koos teiste ravimite ja toidulisanditega.

03.08.2015 05.08.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto