P, 26.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Välismaa lühiuudised

Välismaa lühiuudised
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Valgevene president Aleksandr Lukašenko.
Valgevene president Aleksandr Lukašenko. Foto: AP/Scanpx

«Kui nad tulevad mõõgaga, nad ka surevad mõõga läbi.»

Valgevene president Aleksandr Lukašenko küsimuse peale hüpoteetilisest Venemaa sissetungist tema riiki.

Mošeerünnakus hukkus 17 inimest

Saudi Araabia lõunaosas Abhas plahvatas neljapäeval pomm mošees, kus käivad siseministeeriumi eriüksuslased. Riikliku telekanali El-Ikhbariya teatel sai surma vähemalt 17 inimest. Siseministeeriumi ametnik ütles, et plahvatuse sihtmärgiks olid politseikursandid, kes parasjagu palvetasid.

Riigimeedia teatel asub mošee siseministeeriumi hoonekompleksis Abhas. El-Ikhbariya andmetel oli hukkunute seas vähemalt kümme julgeolekujõudude liiget.

Keegi ei ole plahvatuse eest vastutust võtnud, kuid ilmselt korraldasid selle sunniitliku äärmusrühmituse Islamiriik ehk ISISe kohalikud liitlased.

AFP /AP /BNS

Läti lubab kaitsekulutusi suurendada

Läti kaitseminister Raimonds Bergmanis kinnitas neljapäeval Riias USA kongressi liikmetega kohtudes valitsuse kindlat otsust suurendada kaitsekulutusi, ütles kaitseministeeriumi pressiesindaja Anete Gnēze.

Läti on kohustatud oma julgeolekut parandama, lausus minister. «Läti valitsus on praegust julgeolekuolukorda analüüsides otsustanud suurendada kaitse-eelarvet, et see jõuaks 2018. aastaks kahe protsendini SKTst. Võin teile kinnitada, et see on minu prioriteet ja ma olen otsustanud teha selle jaoks kõik vajaliku.»

Bergmanis tänas Ühendriike panuse eest Läti ja kogu Balti regiooni julgeoleku suurendamises.

BNS

169 inimest on hukkunud Pakistanis viimase kuu aega väldanud mussoonvihmadest tekkinud tulvavetes.

Rootsi piloot kutsus reisija kirvega korrale

Rootsi siselendude piloodil läks vaja kirvest, et saada kätte purjus reisija, kes oli end enne maandumist tualetti sulgenud, ütles politsei neljapäeval.

Kolmapäeva õhtul NextJeti lennukiga Stockholmist Rootsi põhjaossa Örnsköldsviki sõitnud reisija lukustas end kümme minutit enne maandumist lennuki WCsse. Lennufirma reeglid ei luba aga reisijatel maandumise ajal tualetis viibida.

Kui 50. aastates mees ei soostunud mingi hinna eest väljuma, võttis piloot kirve ja murdis ukse lahti. «Ta ei löönud ust sisse, see ei olnud nii dramaatiline, kui võib tunduda. Ta kasutas kirvetera, et uks lahti kangutada,» seletas Örnsköldsviki politseiülem Kerstin Svedberg.

Meest ei võetud vahi alla, aga teda kahtlustatakse Rootsi lennuseaduste rikkumises, mistõttu ootab teda süüdimõistmise korral rahatrahv või kuuekuune vanglakaristus.

AFP/BNS

Leedu ei anna viisat Krimmi passiga venelasele

Leedu keeldus andmast viisat Vene kodanikule, kelle passis oli sünnikohaks märgitud Krimmi Vabariik, Venemaa, ütles Leedu välisministeerium neljapäeval.

Pass oli välja antud 2013. aasta detsembris, neli kuud enne Krimmi annekteerimist. Vene kodanik oli sündinud 1992. aastal.

Leedu välisministri Linas Linkevičiuse sõnul kinnitab niisuguse dokumendi väljastamine Moskva kavatsust Krimmi poolsaar Venemaaga liita.

Viisast keeldus Leedu konsulaat Kaliningradis, täpsustas ministeeriumi pressiesindaja Kęstutis Vaškelevičius. «Meie konsulaadi poole pöördus Vene kodanik, paludes transiiti hõlbustavat dokumenti,» ütles ta.

BNS

Märksõnad
Tagasi üles