Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kahe mehe näitus mängib ebakõladele

Galerii ühes seinas on lae all mehhanism, mis on ühendatud Hiiumaa rannast pärit tammepuidujuppidega nõnda, et need kõiguvad. Vrakitükkide all on Tõnis Paberiti skulptuur «Maria» (kips, eskiis Pirita kloostrile, 2015) ja seinal Andrus Peegli graafika. FOTO: Kalev Saar

Esimese pilgu sain näitusele «Maria & varia» heita juba avamisele eelnenud päeval, mil monumentaalgaleriis käis kibe installeerimistöö. Segamini ruumis köitis pilku eelkõige tagaseina vastu surutud tellingutest torn.

Tellijale Tellijale

Torni kohal troonis värviline kella meenutav süsteem, mida esmapilgul oli näitusega raske seostadagi. Oma monumentaalsuses oli justkui juhuslik installatsioon nii võimas, et soovitasin naljatledes näituse toimkonnal see nõnda säilitadagi ning ülejäänud saal tühjaks jätta.

Avamispäevaks olid tellingud muidugi kadunud, kuid minu suureks üllatuseks oli kellamehhanism mitte ainult alles, vaid muutunud keerukaks installatiivseks altarlikuks objektiks. Koos Tõnis Paberiti skulptuuriga «Maria» moodustab see jabura, kuid omal üllataval moel muigama paneva terviku, mida sõnades edasi anda on keeruline, kui mitte võimatu.

06.08.2015 08.08.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto