Sisukord
Päevakomm
Postimees
10.08.2015
Eesti Mälumäng 700-aastane koge jõudis lõpuks Lennusadamasse Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Sigade katk jõudis Jõgevamaale Weekendilt viidi jaoskonda 160 pidulist Eesti lühiuudised Naised vedasid Tormise rappa ja mehed tehasesse Eesti lühiuudised Sotsid nõuavad koalitsioonileppe täiendamist Esikülg Pärnu lasteaed diskrimineeris vene õpetajaid Venelased kardavad vabadust Majandus Töötukassa: tahame leida parima partneri Nortal: tingimused on õigustatult karmid Rahandusministeerium: vahel võib erisusi lubada Töötukassa IT-hange paneb kahtlustama kokkumängu Välismaa Sõjajärgsed lapsed Välismaa lühiuudised Germanwingsi ohvrite lähedased tahavad suuremat hüvitist Lääne toidu lömastamine ajas venelased vihaseks Arvamus Juhtkiri: juustukera aetakse mulda Sirje Niitra: teater ehitusel Erik Tohvri: tapakirves Eesti rahva kohal Postimees 1933. aastal: ärimehed lendavad Leningradi Päeva Karikatuur Kultuur 700-aastane koge jõudis lõpuks Lennusadamasse Naised vedasid Tormise rappa ja mehed tehasesse Sport Spordi lühiuudised Vägevad emotsioonid, pettumused ja loobumine Hispaanias võidutsenud Taaramäe: olin lihtsalt parim Vollemehed Euroopa liigas: kümnest kümme, kuigi raskelt Narva Transil läks silme eest punaseks Profiameti õppimist alustav Martin Laas: saan hea ja ühtlase tasemega sõite Tallinn 700-aastane koge jõudis lõpuks Lennusadamasse Tarbija «Teil on vist magus elu, et joote nii mõru kohvi» Pärnu lasteaed diskrimineeris vene õpetajaid Tartu Raha ootavad sild, muul, külasaun ja sibulatee Katkuhirmus seakasvatajad astuvad äärmuslikke samme Tartu saab esimese postitantsustuudio Meelelahutus Koomiks Sudoku

Sirje Niitra: teater ehitusel

2 min lugemist
Sirje Niitra. FOTO: Peeter Langovits

Suvi on teadagi suvelavastuste aeg. Neid leidub Eestimaa eri paigus ja erineva tasemega. Suurem osa neist on siiski kergema ja vaatemängulisema sisuga, osa kahjuks päris mõttetud, ei tea kellele mõeldud jandid.

Kuid mitte sellest ei tahaks ma rääkida, samuti ei soovi kiruda selle suve kehva ilma, mis nii mõnegi elamuse ära rikkus. Ikka on tore sõita kaunisse Eestimaa loodusse mõnd etendust või kontserti nautima ja on tore, et vahel on korraldajad lahendanud isegi kohalesõidumure.

Õnneks oli suur osa teatritegijaid tänavu meie heitliku kliimaga arvestanud ning lavastanud oma etenduse küüni, aita või kuuri. Nõnda jäid enamasti kuivaks nii näitlejad kui ka pealtvaatajad.

Osa teatrijuhte polnud pidanud paljuks varuda publiku tarvis seljatugedega toolid, mille eest neile suur aitäh. Veeta kaks kuni kolm tundi sirge seljaga kõvadel pinkidel, mis on kiiruga ehitustellingutele kokku pandud, on väsitav isegi noorte jaoks, ent etendused pole mõeldud ju üksnes neile. Käies Kaelase mõisapargis vaatamas Pärnu Endla teatri etendust «Werther», oli mul kahju oma vanast tädist, kes sõna otseses mõttes piinles kogu teatritüki aja ning ega vaheajalgi polnud tal oma väsinud selga kuhugi toetada. Kuna pinkide vahe oli väga kitsas, ei mahtunud suurematel inimestel, näiteks meestel, jaladki korralikult ära, nii et neid tuli hoida kogu aeg viltu ühes asendis. Peale selle oli plats, kus tegevus käis, parasjagu poriseks trambitud ning suviselt heledate pükste või seelikuga tulnutel tuli rõivad pärast küllap kohe pessu panna.

Olgu mainitud, et etendus ise oli hea, ehk ainult suvelavastuse jaoks pisut raskevõitu. Noored näitlejad mängisid lihtsalt suurepäraselt, ehkki ei kujuta ette, mis oleks saanud, kui vihma oleks sadanud. Kahju ainult, et mõni – täiesti kõrvaline – asi üldmulje ära rikkus.

Tänapäeval peaks olema võimalik suvelavastuse tarvis sobilikku taristut hankida küll, on vaja ainult veidi rohkem vaeva näha ja publikust pisutki hoolida. Cramo tellingud koos erinevatest laudadest kokku klopsitud istmetega pole selleks kindlasti parim lahendus, seda enam, et piletihinnas polnud mööndusi tehtud.

Häid näiteid on loodetavasti siiski rohkem. Näiteks Viinistu küünis ja Juhan Liivi muuseumi aidas on näitlejad ja pealtvaatajad kenasti koos ühe katuse all, Vanemuise teater oli aga soetanud Setumaal etendatud Obinitsa-tüki tarvis leenidega toolid.

Teater algab garderoobist, on tavaks öelda. Keegi ei nõuagi looduslikku teatrisaali sametistmeid, ent elementaarseid mugavusi, mis võimaldaksid etendust rahus nautida, tahaks küll. Kipakatel ehitustellingutel turnimine teatrielamusele igal juhul kaasa ei aita.

Ma ei soovi suvelavastuste tegijate indu kuidagi maha teha, samas tahaksin paluda: ehk on võimalik mõelda järgmiseks suveks etendusi kavandades ka sellistele pisiasjadele. Muidu võib lõpuks publikut nappida ja loodetud piletitulu saamata jääda.

Seotud lood
08.08.2015 11.08.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto