E, 27.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Miljoneid maksumaksja toetust saanud maagiline idu pole aastatega turule jõudnud

Aivar Pau
, tehnoloogiaajakirjanik
Miljoneid maksumaksja toetust saanud maagiline idu pole aastatega turule jõudnud
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
MagicSIM'i veeb
MagicSIM'i veeb Foto: Internet

EASilt juba neli aastat tagasi enam kui 2,5 miljonit eurot toetust saanud idufirma on lubatud tehnoloogia nimega MagicSIM    väidetavalt küll valmis saanud, kuid paraku pole see siiani masside kasutusse jõudnud.

Jutt käib aadressil Liimi 1 kontorihoones tegutsevast osaühingust MeraTel, mis on EASiga kliendisuhtes alates juunist 2011. EASi kommunikatsioonijuhi Katrina Loi sõnul taotles osaühing toetust teadus- ja arendustegevuse projektide toetusmeetmest rakendusuuringu projekti tarvis, mis kandis nime «The project of UNIVERSAL INTERNATIONAL SIM-CARD Magic SIM» («Universaalse rahvusvahelise SIM-kaardi projekt Maagiline SIM»).

Müstilise nimega projekti maksumus oli koguni 6 744 500 eurot ja juurde küsiti 2 360 500 eurot, ehk 34,99 protsenti projekti üldmaksumusest. Projekti alguseks oli juuli 2011 ning MagicSIMi tehnoloogia pidi valmis saama 2012. aasta 31. detsembriks.

Kuna EASile esitatud dokumentide põhjal on põneva projekti tegevused ellu viidud ja tehnoloogia välja töötatud, siis pöördusime meiegi ettevõtte poole küsimusega, mis SIM see selline ikkagi on ja kuidas seda kasutada saab.

Selgus, et ettevõttel oli EASi miljonite toel plaanis valmis teha peamiselt Venemaa ja Ukraina turu jaoks mõeldud toode. Projekti kohaselt peaks tegemist olema universaalse ettemakstud SIM-kaardiga, mis võimaldaks kasutada mobiilsideteenuseid eri riikides kohalike tariifide abil.

«Terve projekti põhiturgudeks oli projekti alguses ette nähtud Ukraina ja Venemaa,» ütles Postimehele Merateli juhataja Igor Nikulin ja lisas kohe, et kahjuks on sanktsioonide tõttu projekt Venemaal peatatud.

Ukraina osas on ettevõte aga lootusrikkam:  «Vaatamata force majeure''ile projekt seal areneb, aga ei ole ka edenenud nii kiiresti, nagu tahtsime, ja vajab meie poolt lisainvesteerimist.»

Nikulini sõnul loodi Ukrainas tegutsemiseks ettevõte ВІВЕКС УКРАЇНА ning käivad läbirääkimised mobiilioperaatoriga PEOPLENET. Merkatel loodab nüüd, et Eesti maksumaksja rahaga loodud tehnoloogia võetakse seal kasutusele juba käesoleva aasta lõpus.

Euroopa Liit, kus teatavasti 2017. aastal roaming’u tasud kaovad, pole ettevõtte esindaja sõnul olnud iial projekti primaarne sihtturg.

Vaatamata asjaolule, et MagicSIM pole aastatega tarbijateni jõudnud, sai ettevõte 2013. aastal EASilt veel teisegi rahasüsti. Seekord 189 000 eurot MagicSIMi-nimelise toote turundamiseks. Praegu on sellest summast välja makstud 154 000 eurot ning turundusprojekti kogumaksumus olevat EASi kinnitusel 378 000 eurot.

Katrina Loi sõnul on EAS projekti ka auditeerinud ja selle käigus pole praegu vigu tuvastatud. Seega on paberil projektiga kõik korras.

«Toetuse väljamaksmine toimub üldjuhul peale kulude tegemist, mitte ettemaksuna ja auditi käigus kontrollitakse nii väljamakse aluseks olevaid dokumente kui ka protseduurireeglite järgimist,» lisas Loi. Tema sõnul ei ole seetõttu seni olnud ka alust kahelda OÜ MeraTeli omafinantseeringu reaalsuses.

Igor Nikulin lisas, et Meratel OÜ on GSM-platvormi tootja ja tegeleb enamasti litsentseerimisega – ta ise ei tegele lõppklientidega.

Küll aga on tema sõnul tehtud platvormi põhjal projektid optiroam.com ja vivexmobile.com. Päringud avalikest andmebaasidest näitavad, et neid projekte vedavate ettevõtete omanikud kattuvad vähemalt osaliselt Merateli enda omadega.

Märksõnad
Tagasi üles