Sisukord
Päevakomm
Postimees
11.08.2015
Eesti Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Kohalikud võitlevad Balticconnectori trassi vastu Visatud kilde, puistatud teri Miljoneid maksumaksja toetust saanud maagiline idu pole aastatega turule jõudnud Kaitseliidu endine pealik omastas tuhandeid eurosid riigi raha Postimees ja Toidupank aitavad 2500 raskustes peret Õnnetuse põhjustanud Randy oli kriminaalses joobes Oleg Ossinovski kohal ripuvad altkäemaksupilved Politsei tabas Rahumäel naist rünnanud mehe Viiendalt korruselt alla kukkunud laps on raskes seisus Eesti lühiuudised Rootsis pussitati IKEA poes surnuks kaks inimest Majandus Sutter: tarbige elektrit öösiti Majanduse lühiuudised Twitter pole enam popp Miljoneid maksumaksja toetust saanud maagiline idu pole aastatega turule jõudnud Välismaa Türgis oli verine esmaspäev Arvamus Taavi Veskimägi: Pariisi kliimakonverentsi ootuses Hannes Luts: hirm kolme rongi ees Ilmar Raag: ETV+ ülesanne on anda veel üks instrument maailma mõtestamiseks Postimees 1929. aastal: tõotab korralikku lõikust Indrek Mäe: valik demokraatia kasuks Juhtkiri: kolme rattaga seaduseaugus Kultuur Visatud kilde, puistatud teri Sport Spordi lühiuudised Peakohtunik: vilemehed peavad mängijaid kaitsma Kindluse leidnud Frank Liivak jätkab küpsemist 100 000 eurot maksev telk korvpallifännide lõbustamiseks Stabiilne Rossi sihib oma seitsmendat tiitlit Rio suure etenduse ootuses Tallinn Segadus velotaksodega viib need vanalinna tänavailt Tarbija Twitter pole enam popp Meelelahutus Koomiks Sudoku

Indrek Mäe: valik demokraatia kasuks

2 min lugemist
Indrek Mäe FOTO: Liis Treimann

Vaidlusest sünnib tõde – nii mõtles 1. märtsil valimisjaoskondi väisanud Eesti rahvas. Kõrgeim võimukandja saatis riigikokku uued parteid ning välistas võimaluse, et valitsuse moodustavad kaks sarnase maailmavaate esindajat. Valitsusse, kuhu peab kuuluma vähemalt kaks erineva või kolm sarnase ideoloogia kandjat, on konflikt ning varasemast suurem demokraatiale omaste debattide hulk sisse kodeeritud.

Vastuolusid praeguses võimuliidus oli näha juba koalitsiooniläbirääkimistel, kus Isamaa ja Res Publica Liitu ning Sotsiaaldemokraatliku Erakonda esindasid valimiskaotusest räsitud esimehed. Võimulepe sõlmiti ajal, mil Reformierakonna partnereid ootas parteisisene üldkogu koos potentsiaalse juhivahetusega. Eeldatud võimuvahetus sai teoks ning sündmuste loogilise jätkuna peab sotside uus esimees erakonna üldkogu ees antud valimislubadused koalitsioonileppesse suruma.

Sotside unistus tulumaksuvaba miinimumi tõusust on vastuolus Reformierakonna sooviga hoida tulumaksu määr madalal. Seda seetõttu, et Jevgeni Ossinovski erakond näeb oma lubaduse katteallikana täiendavate vahendite riigieelarvesse kogumist ning ühe variandina on välja käidud tulumaksu tõstmine nelja protsendi võrra. Mõlemad osapooled kaitsevad oma positsiooni küllaltki jäigalt ning järeleandmisi tehakse minimaalselt. Tekkinud olukord on näide vasak- ja parempoolse ideoloogia vastandumisest, mis poleks ilma praeguse parlamendikoosseisuta võimalikuks osutunud. Vähemalt mitte viisil, mis sisuliselt kohustab osapooli kompromissini jõudma.

Alternatiiviks olevast uue võimuliidu moodustamisest ei võidaks ükski osaline, sest see võib antud tüliküsimuse lahendamisest hoopiski keerulisemaks osutuda. Nii Isamaa ja Res Publica Liit kui ka Reformierakond on välistanud koostöö Edgar Savisaare juhitud Keskerakonnaga. Sellest põhimõttest taganemise hind seisneks tõenäoliselt mainekaotuses. Seega tähendaks uue koalitsiooni moodustamine Vabaerakonna või Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna pääsemist võimuliitu. Sõltumata sellest, millised on ülejäänud osalised, tõuseksid praegusega võrreldes veel konfliktsemad teemad. Olgu need siis Vabaerakonna parteide rahastamist puudutavad ettepanekud või Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna jäik pagulaspoliitika.

Erakonnad peavad tekkinud tüliküsimused omavahel selgeks rääkima või asuma teiste partneritega uute, kuid samaväärsete konfliktide lahendamise juurde.

Praeguse riigikogu koosseisu puhul jagub teravaid probleeme igasse võimalikku koalitsiooni ning kergeid lahendusi pole neist ühelegi. Seega peavad erakonnad tüliküsimused omavahel selgeks rääkima või asuma teiste partneritega uute, kuid samaväärsete konfliktide lahendamise juurde. Partnerite vahetamine ei näi enam lihtsa ja mugava alternatiivina. Valija sõnum rahvasaadikutele on ühene: väikeses otsustajate ringis tehtavate kokkulepete aeg on ümber ning otsused peavad põhinema laiapõhjalistel aruteludel ja kompromissidel.

Seotud lood
10.08.2015 12.08.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto