Sisukord
Arvamus
Postimees
12.08.2015
Eesti Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Läti Raudtee juht üritas põgeneda Horoskoop Riik kulutab seakatkuga võitlemiseks üle 600 000 euro Maanteeamet ütles Superbusile ei Vahistati kruiisituriste puistanud kutselised vargad Maanteeamet katsetab tee ehitamist turbale Puurmanis hukatud sead maeti Torma prügilasse Eesti lühiuudised Altkäemaksu andmine võis toimuda Pärnus Majandus Soome eeskuju karusloomakasvatuses Majanduse lühiuudised Loomakaitsja: meie lähtume eelkõige looma seisukohast Karusloomaäri ootab saatuslikku otsust Välismaa MH17 katastroofi uurijad leidsid võimalikke BUK-raketi tükke Soome meelitab rahaga immigrante naasma Arvamus Lugeja kiri: oma keelest ja meelest Juhtkiri: koju tagasi odavamalt ja inimlikumalt Jaanus Piirsalu: võimaluste aken Eston Kohvrile Erkki Bahovski: Gagarin või Uzi? Anette Parksepp: näo katmise keelamisega seatakse piirangud meile kõigile Postimees 1910. aastal: kus on ilmajõgede hallikad Päeva karikatuur Kultuur Muusika metsade kohal Kultuuri lühiuudiseid Sport Spordi lühiuudised Ülikiire arenguga üllataja Kas tundmatu Poola linn saab Eesti jaoks märgiliseks kohaks? Vanade proovide uurimine tõi ilmsiks uued patused Supermatši soovinud Khan saab selle Mariel Gregor: vastaste tugevus pole enda teha ehk nõrgemate alistamine Tarbija Mida võib leida mineraalveepudelist? Tartu Maxima pani ostukärud lukku Staažikas kooliõpetaja saab 101 Aastaid tühjana seisnud suur krunt tõi tüli Bussifirmad loobuvad külavaheliinidest Ministeerium: metsatalust linna sõidu peab korraldama omavalitsus Direktorid on valmis kolima Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1910. aastal: kus on ilmajõgede hallikad

1 min lugemist

Ojakesed, ühinege! Kus peaks küll ilmajõe Amazoni algus olema? Kus selle vägeva veekogu hallika nired. Ei seda näha või.

Meie tunneme ainult suurepäralist jõge, mis nii kindlalt oma teed mere poole ajab, meie imestame tema suurust ja laiust, tema võimu, mis tuhandeid okeani laevu oma pinnal kannab, ja meil ei tulegi meelde otsida, kus niisugune suur jõgi oma hallikad hoiab.

Ega selle ilmajõe algus teisiti olnud: ojakesed ühinesivad, hallika sooned nirisesivad kokku. Ja sai suur jõgi, suurepäralise laiuse ja jõuga.

Miks nirisevad hallika sooned ja ojakesed ühte määratut jõudu sünnitama? Miks sai nendest võimukas vetekogu?

Madaliku võim määras nendele tee, madaliku võim tõi neid ühte ja määras nendele ühise sihi, mis nirekesi jõuuks teeb.

Niisugune ojakene, nirekene on Vana-Kuuste nooresoo poolt toimepandud piduõhtu puhas sissetulek, mis Tartu Eesti tütarlastegümnaasiumi ehitamise hääks on määratud. Ei ole seda väga palju, rohkem sugugi kui 10 rubla, kuid kuidas tekkivad mered, kus on ilmajõgede hallikad…

Ja see võim, mis seda niret sinnapoole juhtis, kuhupoole ka teised veed immitsevad, oli Vana-Kuuste nooresoo tuline äratundmine, et nooresoo, iseäranis Eesti naisnooresoo kasvatamine see võim on, mis rahva tuleviku saatust oma turjale kanda võtta jaksab.

12.08.1910

Seotud lood
11.08.2015 13.08.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto