Sisukord
Tänane leht
Postimees
13.08.2015
Eesti Palju õnne lk6 FAKTIKAST Horoskoop Tallinna botaanikaaias avati meelte aed Lühiuudised Leping: ministeerium määrab reisigraafiku Välisministeerium võib saada uue kantsleri teabeametist Tapetud sigadega Tormasse sõitvad veokid tilguvad Pärnus peatati sadamaehitusel leitud lõhkekeha tõttu liiklus Ka sünnituse algust iseloomustab geenijälg Teadlased uurisid rasedushäirete geneetilisi põhjusi Koolides napib noori õpetajaid Parvlaevajärjekorrad jäävad kestma Suursaarte laevaliikluse ajalugu — tühistatud konkursid ja hättajäänud ministrid Dilbert Mustamäele kerkib kirik Majandus Parvlaevajärjekorrad jäävad kestma Bussifirmad pahandavad rongiliikluse doteerimise pärast «Nii järsku küll ei oska midagi teha...» Välismaa Välismaa lühiuudised Mida teeb EL Malis? Mali sõdur eelistab praktikat raamatutarkusele Parim haigla 2000 kilomeetri raadiuses Arvamus Juhtkiri: korruptsiooniga üle piiri Mart Rannut: diskrimineeritud riigikeel Hanneli Rudi: äkki ministril ongi õigus? Jüri Vendik: Vene opositsiooni kurb valik Päeva Karikatuur Marju Lauristin: kirvega keele kallal Vahur Kersna: sööme. Armastame. Ja palvetame, et see ei lõpeks Postimees 1933. aastal: kaitseseisukord üle riigi Kultuur Plikaliku energiaga daam, kuradikesed silmis Kultuuri lühiuudiseid Sport Spordi lühiuudised Topeltkoormusest hoolimata imet kordama Sokk loodab paraneda, Kangur mitte teisi segada Suur rannajalgpall kolib Hispaaniast Eestisse Tallinn Mustamäele kerkib kirik Tarbija Lillefestival pakatab värsketest ideedest Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kinos Sõprus algab Wim Wendersi retrospektiiv

2 min lugemist
Wim Wendersi Iha tiivad FOTO: Kaader filmist

Reedel algab Sõpruses Wim Wendersi retrospektiiv. Ürituse kava näeb välja selline: igal õhtul üks Wendersi film ja niimoodi nädal aega jutti. Nii et  – kinno!

Wim Wenders, mees, kes koos Rainer Werner Fassbinderi, Werner Herzogi ja Volker Schlöndorffiga, kui mainida tuntumaid nimesid, tõstis 1970ndatel saksa kino jälle jalgadele. Sündis fenomen nimega «saksa uue laine kino». Nagu ka prantsuse uus laine, oli saksa uue laine vundamendiks mingis mõttes ameerika popkultuur. Ameerika popkultuur ja uus viis vaadata läbi filmikaamera.

Kõikide nende režissööride kasvamisaastad jäid Saksamaal sõjajärgsesse aega, mil keerulistes oludes elamise juures üks võimalus päästvatesse illusioonidesse kaduda oli ameerika popkultuur – siit ka mõjud.

Retrospektiivi avab Wendersi 1972. valminud film «Alice linnades». See oli tema kolmas ja ühtlasi ka läbimurdefilm. Osaliselt Ameerikas üles võetud road movie peategelane on saksa ajakirjanik Philip, kes teel USAst Saksamaale kohtub juhuslikult ühe naise ja tolle tütrega. Ootamatult end väikese tüdruku Alice’iga kahekesi leides asub mees kummalisele teekonnale läbi Euroopa linnade, et leida üles Alice’i vanaema.

Film teeb kummarduse road-movie’ žanrile. Road-movie kui sellise koha pealt veel nii palju, et see küll vägagi ameerikalik žanr võiski erilist äratundmist leida just Saksamaal, sest ka Saksamaa oli esinduslike teedevõrguga maa. Paralleelina võib veel meenutada, et umbes samal ajal Wendersi filmiga salvestas Kraftwerk oma ühe kuulsaima teose «Autobahn».

Lisaks filmile «Alice linnades» saab terve nädala kestva retrospektiivi käigus vaadata järgmisi Wendersi loomingu paremikku kuuluvaid filme: Alice’iga alanud road-movie triloogia lõpetav «Teede kuningad» (1976), Patricia Highsmithi Ripley-lugu «Ameerika sõber» (1977) Dennis Hopperiga peaosas, Francis Ford Coppola produtseeritud «Asjade seis» (1982), Wendersi kõige kuulsam film, Cannes’ filmifestivalil Kuldse Palmioksa võitnud «Pariis, Texas» (1984), mustvalge ja dekadentlik Berliini inglilugu «Iha tiivad» (1987) ning möödunud aastal valminud ja parimale dokumentaalfilmi Oscarile kandideerinud «Maa sool».

Wenders on režissöör, kelle puhul kõik, mida ta on puudutanud, pole saanud kullaks, kuid ühtteist on. Seda pole vähe ja seda nüüd ka suurel ekraanil näha saab!

Seotud lood
12.08.2015 14.08.2015
EELMINE
JÄRGMINE
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto