Sisukord
Arvamus
Tänane leht
14.08.2015
Eesti Õe-venna välisreis takerdus piiril Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Horoskoop Eesti lühiuudised Viimsi kaubanduskeskus valmis Eesti lühiuudised Talunik kahtlustab jäätmekäitlejat katku levitamises Majandus Majanduse lühiuudised Mis on Balticconnector? Kohalike pahameel gaasitoru trassivalikut ei kõiguta Välismaa Välismaa lühiuudised Sisserändajad vallutasid Kosi saare Rahvaste rändamine toob Euroopasse enneolematul hulgal migrante Arvamus Henrik Roonemaa: kas äpid söövad Eesti väikefirmad ära? Juhtkiri: omapäi üle piiri üksnes vanemate loal Aimar Ventsel: käed eemale Darjast! Aivar Õepa: järgmist oktoobrit oodates Postimees 1910. aastal: Läti-Eesti rahvusline võitlus Margus Tsahkna: salakeele hoidmine nõuab tegusid Ahto Lobjakas: suure pildi saadik tulevikust Päeva Karikatuur Kultuur Meri, varjud ja hülgeolevused Kultuuri lühiuudiseid Sport Spordi lühiuudised Kalevil kaks leegionäri paigas Eesti lohetüdruk lendab maailma meredel Koondise füsioterapeut vollemeeste lõõpi ei karda: üks pilk ja tõmmatakse kahte lehte laiali Harting püsib vigastusest hoolimata ikka pildil Tallinn Arendaja ehitab Kalarannale tara ette Tallinna lühiuudised Tarbija 40 sekundit maa ja taeva vahel Tartu Kunstnikupaar kohtus Tartus võõravihaga Reid: kas turul müüdav Eesti kaup on ikka Eestist? Tiibeti neiu mõistab pagulashirmu Klimatoloog munasuurustest raheteradest: nii suured terad on kaunis haruldased Eestlased õpetasid tibutantsu Tartu võõrustab kaht jalgpalli EMi valikmängu Priit Pullerits: seiskunud jooks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1910. aastal: Läti-Eesti rahvusline võitlus

1 min lugemist

Miks meie arvame, et meil Läti-Eesti rahvuslist võitlust lähemas tulevikus mitte karta ei ole, kuigi võitlusehimulik Läti tagurline rahvuslus sõjasarve puhub?

Läti, kui ka Eesti rahvas on oma hariduse-elulise arenemise poolest noored rahvad. Nemad peavad edasi tungima, et hariduseelu päikesepaistele pääseda.

Muidugi on meil mõlemil seejuures esimeseks sooviks oma asupaikasid kinni pidada. Kodumaa-armastus ei ole mitte sugugi nii õhuline, nagu aineliste huvide seisukohalt kõneldakse. Kõik rahva majandusline edenemine tõuseb tuule pääle, kui temal kindel mullapind kaotsi läheb. Kodumaa-armastus on just üks olulisematest rahvakultura nõuetest! Kui Läti rahvas nägema peaks, et Põhja piirirahvas tema pinda jalge alt ära kiskumas on, siis peaks just tema elutung selle vastu püsti ajama. Terve rahvusline liikumine peaks siis üleaedsete vastu pöörduma.

Tõepoolest ei ole aga Läti piiril tõsist pääletungimist eestlaste poolt olemasgi. Kui Valga linnas viimsete aastakümnete jooksul Eesti ollus on kasvanud, siis on see raudtee-võrgu muutustega ja Riia linna koondava mõjuga ühenduseks. Pääleselle oli Valk oma seisu järele juba varemalt otse Eesti maa sees. Kui aga Läti-Eesti piiril mõnes kohas Eesti põllumehed veel sääl ära elavad, kust Läti põllumehed ära lähevad, et paremat otsida, siis on see ilma tõsise tähenduseta. Läti rahva keskel on kulturalised nõuded suuremad kui Eesti põlluharijate juures, nii et need vähemaga lepivad. Hädaohtu ei või sellest Läti rahvuslisele edenemisele tulla.

14.08.1910

Seotud lood
13.08.2015 15.08.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto