Sisukord
Nädala näod
Postimees
15.08.2015
Eesti Mootorrattur on liikluses kiirem, kuid nõrgem pool Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Irbisepoeg peab isaga harjuma Horoskoop Eesti lühiuudised Arvamusfestival seadis end Paides sisse Esikas 15.08 Buratino-mehe lahkumine Eestlaste IT-tehing jõudis Venemaa peaprokuröri lauale Majandus Eestlaste IT-tehing jõudis Venemaa peaprokuröri lauale Välismaa Libauudised: Taliban otsib superstaari ja hallid varjundid Ühendemiraatides Pakistani libauudiste kriitikatule eest ei pääse keegi Välismaa lühiuudised Arvamus Tagasivaade: puuskulptuurid Kaarli puiesteel Neeme Korv: velotakso ohtlik pretsedent (1) Juhtkiri: ootused on plussis Supertehingust sai suur peavalu Päeva Karikatuur Punase kuradi tulek Katmata näoga Tsahkna Vägev üllataja Madis-Ulf Regi: minu päevik 2015 Postimees 1909. aastal: kunstnikkude problem Kultuur Buratino-mehe lahkumine Sport Spordi lühiuudised Ka pronks jäi Poola Eesti nigel vorm tekitab küsimusi Kaotus, mis tuli väga halval ajal Talihärm läheb USAsse lund otsima ja haridust omandama Tarbija Ostukoha valikul pole hind ainus argument Psühholoog: paljudele pakub kallis poes ostlemine rahuldust Arter Horoskoop «Wallander» muudab suveõhtud kriminaalseks Võtkem huumoriga! Arter soovitab Kirev ja mitmekesine festivalimood Lohakas salat ehk Insalata Vastasa Katrin Saks: mulle meeldib riskida Vallaliste võidukäik – kuidas üksikute inimeste elu on paremaks muutunud? Milline oli Eesti tuntud inimeste esimene kohtumine kooliga? Grusiiniga kokkamas: haarame hatšapuril sarvist Oli aeg, kui sipelgad jooksid üle selja Meelelahutus Koomiks Sudoku

Supertehingust sai suur peavalu

2 min lugemist
Oleg Ossinovski FOTO: Andrus Peegel

See pidi olema Oleg Ossinovski järjekordne geniaalne äritehing: osta Eestist kahe miljoni euroga mahakandmist ootavad vanad vedurid, remontida need ära ja müüa kaheksa miljoniga edasi lätlastele. Ka tehingu taga olnud Läti raudtee juhile Uģis Magonisele väidetavalt makstud poole miljoni eurone «motivatsioonitasu» ei teinuks asja kuidagi kehvemaks.

Kogu tehingust sai aga hoopis Eesti rikkaima inimese suur mure. Olgu ta siis süüdi või süüta.

Ossinovskil pole esimene kord kriminaaluurimise all olla. Seitse aastat tagasi mõisteti ta süüdi kartelli loomise katses Eesti Raudteega. Karistuseks 11 551-eurone rahatrahv pluss kolm arestis veedetud päeva, kui ta Jordaaniast saabudes otse lennujaamas kinni peeti.

Erinevalt toonasest pole uurimisorganite käekiri Ossinovski suhtes nüüd nii jõuline. Kas on põhjuseks tema vahepeal poliitikatippu jõudnud poja Jevgeni Ossinovski positsioon või lihtsalt tõendite vähesus, kuid on fakt, et esialgu istub Riias vahi all vaid väidetav altkäemaksu võtja Magonis.

Ajapikku muutuvad sellegi loo tagamaad. Kui alguses jäeti avalikkusele mulje, et kõik toimus Lätis ning Eesti kaitsepolitsei korraldas sealse korruptsioonibüroo palvel hiljem lihtsalt Tallinnas Ossinovski kontoris rutiinse läbiotsimise, siis nüüd räägitakse juba Pärnus sularaha üleandmisel tehtud kapo jälitustoimingutest.

Kõrvaltvaatajale on selles loos kindlad vaid kaks asja. Esiteks, altkäemaks on endiselt osa lõunanaabrite ärikultuurist. Teiseks, see, et sularaha vahetab omanikku paberkotis, on altkäemaksuskeemides pigem ebatavaline. Harilikult liigutatakse raha varifirmade kaudu. Miks tehti seekord teisiti, teavad ainult asjaosalised.

Oleg Ossinovski ise püsib senini varjus.Tõenäoliselt on see teadlik valik, arvestades, et üldjuhul impulsiivne ärimees ei hoia oma mõtteid vaka all – erinevalt poeg Jevgenist võib ta olla väga emotsionaalne.

Üks teine Eesti superrikas on teda iseloomustanud nii: Oleg Ossinovski teenib sealt, kus tavalise ärimehe mõistus otsa saab. Läti raudtee veduritehing on just selline olukord. Kasahstanis sündinud, Peterburis õppinud ja abikaasa nõudmisel Eestisse kolides Tapa vagunidepoost karjääri alustanud mehe puhul on see kadestamisväärne oskus.

Nagu lätlane Magonis on Venemaa raudteejuhi Vladimir Jakunini sõber, nii on Ossinovski kompanjonideks raudteeäris Venemaa ettevõtjad, kelle partneriks kodumaal on sealne tõeline suurtegija Arkadi Rotenberg, president Vladimir Putini «köögis» askeldav mees.

Venemaalt lähtuva toetusega võivad seega arvestada nii Ossinovski kui ka Magonis. Seda tõestas ka neljapäevane uudis, et Venemaa vähendab seoses «remonttöödega» raudteel järsult kaubavedu Lätisse.

Oleg Ossinovski saatus püsib selles kriminaaluurimises n-ö ootelehel. Seevastu Eesti poliitikas kanti sündmused Lätis hetkega üle kohalikku võimuvõitlusse. Ja tõsi see on: isaga seotud sündmuste tõttu on Jevgeni Ossinovskil mõnda aega palju keerulisem nõuda koalitsioonilepingu jõulist ümbervaatamist.

Seotud lood
14.08.2015 17.08.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto