Sisukord
Arvamus
Postimees
21.02.2020
Isamaa Huawei-ohu koosolekul osales Huawei lobist (4) Eesti Kõlvart usaldab abilinnapead, opositsioon mitte (2) Lavly Perling reformib Ukraina prokuratuuri (3) Kliimamuutus sunnib metsatüli lõpetama Kaitseväest ajapikendust saanud noor: seni on enesetappu takistanud relva puudumine (45) Majandus Sealt tulevad maailma suurimad teemandid (2) Tere alustas Kruuda tehtud võlgade maksmist Helme ennustab Euroopas raskeid eelarvekõnelusi Välismaa Taani annab Misāne Lätile välja (1) Saksa radikaal mõrvas kümme inimest GRU võis korraldada keemiarünnaku ka Sofias Rootsi parlamendi spiiker: meie demokraatiale tehti stressitaluvustest Arvamus Juhtkiri: mida teha kroonijuveelidega? (2) Herman Kelomees: linnainimeste maaelu (1) Martin Mölder: erakondliku eelistuseta valijaist (2) Riina Solman: sõltuvusest peab olema väljapääs (7) Ene-Margit Tiit: Kapatoobri kooli lugu (4) Meie Eesti Aleksei Lotman: metsamajandus kestlikuks – kiiresti! (1) Anu Aug: riigimetsas toimuva üle otsustamine vajab selgeid reegleid (1) Lauri Laanisto: tükeldamise tundlik teadus Kultuur Lelulugu Eesti moodi ehk mida arvata «Sipsikust»? (3) Sport Nurgeri elu Hispaanias: võib-olla ongi parem, et alati treenerist aru ei saa Eesti jõudis MMil paarissegateatesõidus esitosinasse Kontaveidi teekond lõppes veerandfinaalis Tallinn Kõlvart usaldab abilinnapead, opositsioon mitte (2) Tartu Tormituuled uhtusid Peipsi randa tapva taime (8) Ringkonnakohus jättis Martin Halliku hiigelhüvitiseta (2) Ulila rahvas soovib kõnniteed kiiremini kui võimalik (1) Tartlased tähistavad vabariigi aastapäeva mitu päeva Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1910. aastal: mitte vanast kinni hoida, vaid uut otsida!

1 min lugemist

Mitte vanast kinni hoida, vaid uut otsida! Ühistegevuse-liikumine tungib kodumaal järjest laiemale.

Et ühistegevuse mõttel suur ühiseluline tähendus ja sisemine väärtus on, siis ei suuda isiklik omakasu ühistegevuselaenet edasi tungimast takistada, kus tema loomulik alus olemas on. Iseäranis tarbeainete kättemuretsemise asjus, kus tarvitajate huvid vastamisi kokkukõlas on, tõrjub ühistegeline korraldus võistlusel ärilise vahetalituse ikka kõrvale. Ainult sääl võib isiklik ettevõtja ühisettevõtetega võistelda, kus isiklik ettevõtlikkus ja algatus ühiskonna tarvidusi parema ja vähema kuluga suudab täita kui ühistegeline korraldus. Et tööstuse põllul isiklik algatus ja ettevõtlikkus viljakamalt töötada võib kui ühistegeline korraldus oma vähema liikuvusega, siis maksab isiklikul ettevõtjal siin ühisettevõtetega võistlusesse astuda. Kaubanduspõllul selle vastu on võitlus lootuseta.

Need on lühikeses kokkuvõttes juhtmõtted, mida meie viimastel päevadel ühistegevuseliikumise tõusust kodumaal ja ühiskonna vahekorrast ühistegevusega kõneldes ära oleme tähendanud.

Esimeseks püüdeks on meil sellest ainest kõnelemisel laiemates ringkondades ühistegevuse mõtte vastu huvitust õhutada. Pääle selle on meie kõnelemisel veel teine tegelik otstarb: meie sooviksime nendele, kellel ettevõtmisevaimu ja jõudu on, äratust anda, et nemad oma võimist mitte ühistegelise liikumise tagasisurumise asjata katsete pääle ei kulutaks, vaid oma hakkamist niisugusel kohal katsuks, kus maa veel tühi on ja ettevõtlikkuse elustavat algatust ootab.

18.08.1910

Seotud lood
20.02.2020 21.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto