Sisukord
Juhtkiri
Postimees
26.08.2015
Eesti Kas Kadriorgu tuleb peremees või perenaine? Male Mälumäng Dilbert Palju õnne Ehitusmehed osutusid uimastiärikateks Horoskoop Oki raport soovitab ingliskeelset tasulist kõrgharidust Tagakaas Maanteeamet tahab ohtlikel teedel kiiruspiiri langetada Autojuhid kiiruspiiri langetamisest Eesti lühiuudised Esikülg 26.08 Hülgebassein pesti loomaaia sünnipäeva puhul puhtaks Majandus Teine ülemaailmne börsipaanika jäi ära Majanduse lühiuudised Pärtel: poriloopimine ei päästa Välismaa Venemaa saatis Ukraina režissööri terroristina trellide taha Piltuudis: IS Palmyra kallal Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: valimiste algrivistus Postimees 1933. aastal: rahulolematuse laine õpetajaskonnas. Nils Niitra: praakmaanteeamet Päeva karikatuur Margit Sutrop: kas väärtuste kujunemist saab suunata? Jean-Claude Juncker: jagatud julgus aitab edasi Imbi Paju: tapetud sigade ülestõusmine Erkki Bahovski: tagurpidi liikuv Eesti Kultuur Cumberbatch jääb Üllar Saaremäele alla Sport Venemaa tipptiim meelitas Taaramäe endale? Spordi lühiuudised Margus Hunt suurendas oma võimalusi Kanter: enne võistlust tuleb valuvaigistid sisse võtta Uibo tunneb isu rekordi ja kohupiima järele Kalevile ameeriklane, Kurbas tagasi Rocki Veideman Horvaatiasse ei sõitnud Tallinn Linn pärib nii vanurite korterid kui võlad Tallinna lühiuudised Tarbija Vibramid nõuavad harjumist Eksperiment: kas viievarbalised teevad paljastele taldadele ära? Ortopeed: paljajalu joostes võivad mujal tekkida probleemid Tartu Emajõgi kipub vastu sügist ojaks kuivama Kriksadullid tulid põranda alt näitusele Ehitajatel käib koolimajades vilgas lõpuspurt Suvelõpu linnalaager meelitab lapsi jooksma Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: valimiste algrivistus

2 min lugemist

Kui Postimees 2010. aasta detsembris avaldas Turu-uuringute ASi tehtud küsitluse tulemused võimalike presidendikandidaatide toetuse kohta, domineeris tulemustes püüdmatult Toomas Hendrik Ilvese nimi. Tol hetkel polnud veel lõplikult selge, kas Ilves üldse teiseks ametiajaks kandideerib, kuid 2011. aasta presidendivalimiste kandidaatide lähteasetus oli sellega antud.

Väärib ehk tähelepanu, et teist hiljem valimistel osalenud kandidaati, Indrek Tarandit ei osanud arvamusuurijad toona isegi välja pakkuda. Popimad olid Ilvese järel Arnold Rüütel, Andres Tarand, Ene Ergma jt.

Kolmapäeval ilmub Postimehes taas küsitlus järgmise aasta presidendivalimiste võimalike kandidaatide toetuse kohta, mille seekord on teinud Emor. Taas on ette antud rida nimesid, ning kohe algul peab tõdema: aasta enne valimisi on vägagi mõeldav, et mõni reaalselt võistlusse astuv hea kandidaat sellest loetelust puudub. Küsitlus kajastab lihtsalt avalikkuses seni peetud arutelusid, mis on veel suhteliselt embrüonaalses staadiumis.

Täpselt sama hästi on ka võimalik, et tabelis kajastatud inimesi tegelikult kandidaatidena üles ei seata. Ning kolmandaks võib meenutada, et kuigi populaarsus pole vähetähtis, valib presidendi tegelikult ikkagi kas riigikogu või valimiskogu.

Vaadakem nüüd aga tulemusi. Selgelt eristub neljast nimest koosnev rühm, kelle toetus on üle 10 protsendi. Need on välisminister Marina Kaljurand, Tallinna linnapea Edgar Savisaar, endine Euroopa Komisjoni asepresident Siim Kallas ja eurosaadik Indrek Tarand. Sealjuures on Kaljurand augustis popim, kui oli samasugusel küsitlusel märtsis, ning ta on kerkinud Eesti poliitmaastiku veteranide Savisaare ja Kallase ette. Ei ole ka keeruline otsida põhjust: varem oli Marina Kaljurand üks ministeeriumiametnik, kelle tuntus põhines peamiselt 2007. aastal suursaadikuna Moskvas tehtul. Nüüd on tegu valitsuse (suhteliselt uue) liikmega, kes on lakkamatult pildil.

Mida Reformierakond oma presidendikandidaadi kohta kunagi otsustab, pole teada. Kuid vaadates Emori andmeid, on oravad oma värske välisministriga vähemalt maineprojektina täkkesse pannud. Tõenäoliselt näevad Kaljuranna toetajad temas just poliitika mudamaadlustest rikkumata värsket nägu, head spetsialisti omal alal. Kas tal on ka piisavalt poliitikas osalemise kogemust, mida presidendil ju vaja läheb, on teisejärguline.

Sestap ongi Emori küsitluse põhitulemus eelkõige see, et välisminister Marina Kaljurand on üks nimi, mida tasub 2016. aasta presidendivalimiste kontekstis edaspidigi silmas pidada. Selle põhjal kaugemale ulatuvaid järeldusi teha oleks veel ülearu oletuslik.

Seotud lood
25.08.2015 27.08.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto