Sisukord
Arvamus
Postimees
26.08.2015
Eesti Kas Kadriorgu tuleb peremees või perenaine? Male Mälumäng Dilbert Palju õnne Ehitusmehed osutusid uimastiärikateks Horoskoop Oki raport soovitab ingliskeelset tasulist kõrgharidust Tagakaas Maanteeamet tahab ohtlikel teedel kiiruspiiri langetada Autojuhid kiiruspiiri langetamisest Eesti lühiuudised Esikülg 26.08 Hülgebassein pesti loomaaia sünnipäeva puhul puhtaks Majandus Teine ülemaailmne börsipaanika jäi ära Majanduse lühiuudised Pärtel: poriloopimine ei päästa Välismaa Venemaa saatis Ukraina režissööri terroristina trellide taha Piltuudis: IS Palmyra kallal Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: valimiste algrivistus Postimees 1933. aastal: rahulolematuse laine õpetajaskonnas. Nils Niitra: praakmaanteeamet Päeva karikatuur Margit Sutrop: kas väärtuste kujunemist saab suunata? Jean-Claude Juncker: jagatud julgus aitab edasi Imbi Paju: tapetud sigade ülestõusmine Erkki Bahovski: tagurpidi liikuv Eesti Kultuur Cumberbatch jääb Üllar Saaremäele alla Sport Venemaa tipptiim meelitas Taaramäe endale? Spordi lühiuudised Margus Hunt suurendas oma võimalusi Kanter: enne võistlust tuleb valuvaigistid sisse võtta Uibo tunneb isu rekordi ja kohupiima järele Kalevile ameeriklane, Kurbas tagasi Rocki Veideman Horvaatiasse ei sõitnud Tallinn Linn pärib nii vanurite korterid kui võlad Tallinna lühiuudised Tarbija Vibramid nõuavad harjumist Eksperiment: kas viievarbalised teevad paljastele taldadele ära? Ortopeed: paljajalu joostes võivad mujal tekkida probleemid Tartu Emajõgi kipub vastu sügist ojaks kuivama Kriksadullid tulid põranda alt näitusele Ehitajatel käib koolimajades vilgas lõpuspurt Suvelõpu linnalaager meelitab lapsi jooksma Meelelahutus Koomiks Sudoku

Margit Sutrop: kas väärtuste kujunemist saab suunata?

5 min lugemist
Margit Sutrop FOTO: Lauri Kulpsoo

Meie ühiskonda lõhestav vaenulikkus ei pruugi olla ise tekkinud. Kui väljastpoolt provotseeritakse sallimatust ja võõraviha, ei saa me jääda lootma sellele, et üksnes plakat «Erinevus rikastab» teeb oma töö, kirjutab Tartu Ülikooli eetikakeskuse juhataja Margit Sutrop.

Tellijale Tellijale

Arvamusfestivalil küsiti parlamendierakondade juhtidelt, kas Eesti vajab uut väärtuskokkulepet. See küsimus tekitas nii laval kui publikus paraja hulga segadust. Alles siis, kui küsiti, millised väärtused peaksid olema Eesti ühiskonna väärtuspildis aastal 2040, muutus asi selgemaks. Soovitud väärtustena kõlasid poliitikute suust järgmised: avatus, koostöö, lugupidamine, hoolivus, haritus, töökus, pereväärtused, eestikeelne teadustöö, eneseväärikus, avatud rahvuslus, empaatia, solidaarsus.

See nimekiri on peaaegu identne põhikooli ja gümnaasiumi riiklike õppekavade alusväärtustega. On kummaline, et ühelegi väitlejale (isegi mitte endisele haridusministrile) ei meenunud, et nende väärtuste kujundamine on Eestis juba 2011. aastal kokku lepitud. Selle kohta on olemas isegi Vabariigi Valitsuse määrus, mis sätestab, millistel väärtustel uue põlvkonna kasvatamine põhineb.

Kui publikult küsiti, kas Eestis on need väärtused juba praegu au sees, oli vastus pigem eitav. Edasi uuriti panelistidelt, kuidas lõhet soovitu ja tegeliku vahel ületada, kuidas kujundada meie väärtusruumi soovitule lähemaks.

Andres Herkel arvas, et poliitiku ja kodanikuna tuleb ise eeskujuks olla. Ja et kui leidub juba piisav hulk inimesi, kes neisse väärtustesse usuvad, siis aastaks 2040 jõuame sellise ühiskonnani. Margus Tsahkna oli seisukohal, et väärtushinnanguid saab kujundada hariduse kaudu. Näiteks usuõpetuse tunnis saavad lapsed teadmisi erinevatest religioonidest ja see suurendab sallivust. Jevgeni Ossinovski oli aga skeptiline: ta kahtles, kas väärtusruumi kujunemist on võimalik suunata. Samas arvas ta, et oluline on eliidi otsustusvõime ja eeskuju.

25.08.2015 27.08.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto