Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kahe teraga mõõk: Ukraina muudab põhiseadust

Ukraina sõjaväelane riigi idaosas hukkunud kaaslaste piltide ees üleeile Kiievis Ilovaiski lahingu aastapäevatseremoonial. FOTO: AFP/SCANPIX

Ukraina parlament hakkab täna põhiseadust muutma, mis põhimõtteliselt korraldab ümber kogu riigi juhtimise põhimõtted, andes kohalikele võimudele ulatuslikud volitused ja rahalised võimalused.

Tellijale Tellijale

Tegemist on palju kannatanud Ukraina ühiskonna jaoks ühe tähtsama päästerõngaga, mis peab selle suurima täielikult Euroopas asuva riigi lõppude lõpuks päästma nõukogudeaegsest väga tsentraliseeritud riigijuhtimise mudelist. Detsentraliseerimine, võimu reaalne ümberjagamine oblastite ja väiksemate omavalitsuste kasuks on asi, mida peale poolteise aasta tagust Maidani-revolutsiooni ootab valdav enamik 44 miljonist Ukraina elanikust.

Kõik on nõus, et Ukraina vajab detsentraliseerimist nagu õhku, kuid probleem on selles, et sama põhiseaduse muutmise pakett sisaldab veel üht ukrainlastele väga põhimõttelist küsimust. Nimelt koosnevad Ukraina presidendi Petro Porošenko esitatud põhiseaduse parandused kahest osast: detsentraliseerimine ja sisuliselt eristaatuse andmine separatistide võimu all olevatele aladele Ida-Ukrainas. Viimast puudutav paranduspunkt kõlab nii: «Kohaliku omavalitsuse teostamise eripärad Donetski ja Luganski oblasti mõnes rajoonis määratakse eraldi seadusega».  

29.08.2015 01.09.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto