Sisukord
Päevakomm
Postimees
02.09.2015
Eesti Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Alkoholi plaanitakse hakata eraldi müüma Tagakülg Atonenist Paloni ehk kuidas küpses suur altkäemaksuskandaal Rohuküla lähistel võidi näha delfiine Madise muudaks nõukogudes osalemise korda Seened tõstsid Eesti teaduse parnassile Eesti lühiuudised Ossinovski pigem läheb valitsusse Soomlased esitavad Oscarile eestikeelse filmi Mälumäng Eile algas uus kooliaasta Tallinna Sadama poliitiline raharing Esikas 2.09 Majandus Maanteeamet: ekspressliine soosiv ettepanek tuli bussifirmalt Atonenist Paloni ehk kuidas küpses suur altkäemaksuskandaal Majanduse lühiuudised Kappav palgakasv võib aeglustuma hakata Uus Eesti Raudtee juht: iga kauba nimel tuleb vaeva näha Välismaa Välismaa lühiuudised Arktika loomade valik: kohanduda või surra Miks Türgi on alustanud sõjalisi operatsioone PKK vastu? Erdoğan veeretab uutel valimistel täringut Arvamus Erkki Koort: põgenikud jagatud. Mis edasi? Martin Dišlis: kas EL kasvatab uued hambad? Juhtkiri: sadama rahaasjad vajavad süvenemist Ülle Rajasalu: Rail Balticu trassi valik ei sündinud kabinetivaikuses või erahuvile toetudes Mart Raudsaar: tappev Tartu Postimees 1933. aastal: kelm tüssas üliõpilasi Kultuur Soomlased esitavad Oscarile eestikeelse filmi Intrigeeriv teatriaasta võib lüüa kaardid segi Sport Spordi lühiuudised Raske töö, tähtis ülesanne ja mungaelu melupealinnas Neljapaat kogub MMil hoogu Ats Kuldkepp: kes paneb Eesti korvpallikoondisele pingeid peale? Tippklubide masendav tsirkus Tarbija Silmahaigus, mis ohustab enim valgenahalisi naisi Haiglasse tuleks kaasa võtta vaid hädavajalik Tartu Katku peatab vaid sigade massiline küttimine Direktorit rõõmustavad jalgratas ja puud Tartu valis Holmi pargi taashoonestamise Uus piletisüsteem vajab harjumist Meelelahutus Koomiks Sudoku

Martin Dišlis: kas EL kasvatab uued hambad?

2 min lugemist
Martin Dišlis FOTO: Mihkel Maripuu

Kui räägime demokraatlike väärtuste ja inimõiguste kaitsmisest valju sõna ja vajadusel ka relvaga, kangastub silme ette ikka maailmapolitseinik – Ameerika Ühendriigid. Siinkirjutaja jaoks on sel pildil kuulivestis George W. Bush taevas tiirleva valgepea-merikotkaga. 

Maailmapolitseinik võitleb läänemaise tsivilisatsiooni väärtuste eest liiva ja naftaga kaetud rätikpäiste inimeste maadel. Otsib tuumarelvi ja paneb paika diktaatoreid. Jõuline ja maskuliinne riik, kes tahab ja kasutab oma poliitilises diskursuses abstraktseid mõisteid ja tahab nende eest seista.

Euroopa Liit tervikuna, seevastu, on pigem eurotädilik ja pehme nagu kaisukaru. Maadleb selliste siseprobleemidega nagu end taastootev bürokraatia, pankrotimaigulised liikmesriigid ja ebastabiilsed majandusnäitajad. Demokraatlike õiguste eest seisab pigem kuidagi kanaemalikult, tuletades aeg-ajalt meelde meie ühiseid ideoloogilisi väärtusi ja kutsub solidaarsusele. Hambaid ei välguta, sest need puuduvad.

Vaatamata kõigele on aga tegemist institutsiooniga, mida eurooplased pigem iseenesestmõistetavaks peavad. Ta lihtsustab meie elu ja majandust, kinnitab väärtusi, mida me kõik vähemalt suures osas austame. Üleüldse on eurooplaste omavaheline vastasseis midagi, mis peaks jääma Teise maailmasõja verehägusesse hämarusse.

Sellel suvel oleme kuulnud ELi tipp-poliitikute suust hoopis teravamaid noote euroopaliku solidaarsuse kaitsmisel.

Niimoodi on siinmail laiem üldsus ikka arvanud. Kuid sellel suvel oleme kuulnud ELi tipp-poliitikute suust hoopis teravamaid noote euroopaliku solidaarsuse kaitsmisel. Seda muidugi peaasjalikult pagulaste koha pealt. Jean-Claude Juncker, Laurent Fabius ja Angela Merkel – kõik nad on viimaste kuude jooksul kutsunud üles kaitsma euroopalikke ja humaanseid väärtusi, kuid mitte enam seninähtud pehmel moel.

Pagulasvastaseid on nimetatud skandalistideks ja populistideks, neid on sildistatud ka vaenlasteks. Ja kuigi äärmusparempoolsuse taunimine on alati kiiduväärt, tunnevad ilmselt mitmed Euroopa Liidu idariigid, et ka EL võib valusalt hammustada. EL, kes, parafraseerides üht anonüümset Postimehe kommentaatorit, Eston Kohvri suguste poliitvangide vabastamise asemel rohkearvuliselt «musti tšumadane» maale toob, ei ole teps mitte paljudele nende riikide kodanikele vastuvõetav. Sellises olukorras peabki EL ennast mõnes mõttes taaslegitimeerima.

Hiljuti Eestit väisanud Vene dissident kehutas kõiki vaba maailma elanikke mõtlema selle peale, et demokraatia on ohus. Selle üleskutsega seoses on paslik mõtiskleda ka euroliidu tuleviku üle. Vandenõuteoreetiliselt autoritaarsest EList rääkida on vara. Kuid kahtlemata kasvatab EL endale hambaid. Ja kuidas praegused rahvusriigid selle kõigega tulevikus haakuvad, teab vaid vanajumal (vabamüürlased?).

Seotud lood
01.09.2015 03.09.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto