Sisukord
Juhtkiri
Postimees
02.09.2015
Eesti Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Alkoholi plaanitakse hakata eraldi müüma Tagakülg Atonenist Paloni ehk kuidas küpses suur altkäemaksuskandaal Rohuküla lähistel võidi näha delfiine Madise muudaks nõukogudes osalemise korda Seened tõstsid Eesti teaduse parnassile Eesti lühiuudised Ossinovski pigem läheb valitsusse Soomlased esitavad Oscarile eestikeelse filmi Mälumäng Eile algas uus kooliaasta Tallinna Sadama poliitiline raharing Esikas 2.09 Majandus Maanteeamet: ekspressliine soosiv ettepanek tuli bussifirmalt Atonenist Paloni ehk kuidas küpses suur altkäemaksuskandaal Majanduse lühiuudised Kappav palgakasv võib aeglustuma hakata Uus Eesti Raudtee juht: iga kauba nimel tuleb vaeva näha Välismaa Välismaa lühiuudised Arktika loomade valik: kohanduda või surra Miks Türgi on alustanud sõjalisi operatsioone PKK vastu? Erdoğan veeretab uutel valimistel täringut Arvamus Erkki Koort: põgenikud jagatud. Mis edasi? Martin Dišlis: kas EL kasvatab uued hambad? Juhtkiri: sadama rahaasjad vajavad süvenemist Ülle Rajasalu: Rail Balticu trassi valik ei sündinud kabinetivaikuses või erahuvile toetudes Mart Raudsaar: tappev Tartu Postimees 1933. aastal: kelm tüssas üliõpilasi Kultuur Soomlased esitavad Oscarile eestikeelse filmi Intrigeeriv teatriaasta võib lüüa kaardid segi Sport Spordi lühiuudised Raske töö, tähtis ülesanne ja mungaelu melupealinnas Neljapaat kogub MMil hoogu Ats Kuldkepp: kes paneb Eesti korvpallikoondisele pingeid peale? Tippklubide masendav tsirkus Tarbija Silmahaigus, mis ohustab enim valgenahalisi naisi Haiglasse tuleks kaasa võtta vaid hädavajalik Tartu Katku peatab vaid sigade massiline küttimine Direktorit rõõmustavad jalgratas ja puud Tartu valis Holmi pargi taashoonestamise Uus piletisüsteem vajab harjumist Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: sadama rahaasjad vajavad süvenemist

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

Tänases Postimehes vahendavad ajakirjanikud anonüümsust palunud allikate väiteid sellest, kuidas vähemalt kahele erakonnale on ettevõttest aastaid sularaha liikunud. Kirjelduse järgi on varjatud süsteem olemas juba veel varasemast ajast kui senine, praeguseks altkäemaksukahtlusega vahi alla võetud tippjuhtkond. 

Artikli järgi läks sularaha – tuhanded eurod – erakondadele regulaarselt ning üks poliitik läinud isegi sedavõrd hooletuks, et lasknud riigifirmalt pärineva rahapaki ära varastada.

Jutud sellest, kuidas Tallinna Sadamast mingisugune hämar rahavoog ettevõtte juhtimisega seotud erakondadeni suundub, on liikunud pikki aastaid. Selgeid tõendeid pole keegi suutnud aga lagedale tuua.

Riigifirma seniseid juhte Ain Kaljuranda ja Allan Kiili tabanud suures ulatuses altkäemaksu võtmise kahtlus ja vastav kriminaaluurimine on nüüd hea võimalus ka musta parteiraha asjus selgus majja tuua. Sest kui esines suures ulatuses altkäemaksuvõtmine, siis tõuseb paratamatult ka küsimus sellest, miks ei õnnestunud nõukogul seda avastada ja tõkestada. Nõukogus istuvad aga teadagi poliitikud.

Kui nüüd uurimise käigus peaks tõepoolest must valgel ilmnema, et mitu erakonda on saanud suurfirmalt regulaarseid sularahamakseid, siis pole see kaugeltki vähetähtis asjaolu selle ahela väljaselgitamisel, kuidas altkäemaksuvõtjatel õnnestus oma ebaseaduslikku tegevust pikki aastaid varjul hoida. Kui riigifirma näol on tegemist ühe või mitme partei regulaarse rahaallikaga, siis milline saab olla neid parteisid ettevõtte nõukogus esindavate inimeste motivatsioon mingite kahtluste ilmnemisel lärmi lüüa? Pakume, et see on null või veel väiksem.

Äriseadustiku järgi on aktsiaseltsi nõukogul oma ülesannete täitmiseks õigus tutvuda kõikide aktsiaseltsi dokumentidega, samuti kontrollida raamatupidamise õigsust, vara olemasolu, aktsiaseltsi tegevuse vastavust seadusele, põhikirjale ja üldkoosoleku otsustele. Samuti peab nõukogu liige täitma oma kohustusi korraliku ettevõtja hoolsusega. Vastasel korral võib teda tabada rahanõue ettevõttele tekitatud kahju hüvitamiseks.

Praegu jääb aga mulje, et Tallinna Sadama nõukogu ei viibinud skandaalse kriminaaluurimise objektiks olevate sündmuste käigus mitte oma seadusjärgsete ülesannete täitmisel, vaid kõrgel puu otsas. Et nüüd astuvad nõukogu liikmed tagasi ja ongi kõik, sellega on käed asjast puhtaks pestud.

Postimehes ilmunud kirjeldus erakondade ja sadamafirma rahalistest seostest pole muidugi lõplik ja üksikasjalik tõendikogum, kuid väärib ikkagi tähelepanu ja vajadusel ka eraldi uurimist.

Seotud lood
01.09.2015 03.09.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto