L, 1.10.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Talibani uus juht proovib kindlustada oma võimu

Martin Dislis
, reporter
Talibani uus juht proovib kindlustada oma võimu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Talibani uus juht mulla Akhtar Mansour.
Talibani uus juht mulla Akhtar Mansour. Foto: Reuters/ScanPix

Eile saatis Afganistani Taliban ajakirjanikele tutvustuse uue liidri mulla Akhtar Mansouri kohta, kes nimetati Talibani liidriks juulis, kui islamiliikumine kinnitas Afganistani valitsuse teadet rühmituse looja ja juhi mulla Omari surmast. Tuli välja, et Omar oli surnud juba peaaegu kaks aastat, kuid islamistide ladvik varjas uudist väga hoolikalt.

Mõõduka islamistina ja keskvalitsusega rahukõneluste pooldajana tuntud Mansouri «ametikõrgendus» tekitas kohest vastuseisu mulla Omari perekonnas. Mulla Omari noorem vend Abdullah Mannan teatas augusti alguses puštukeelses läkituses, et tema ega ta lähikondlased pole kellelegi truudust vandunud ega plaanigi seda teha. Talibani šuura (nõukogu) kõrge liikme Mannani sõnul oli tema kadunud venna suurim soov hoida liikumist ühtsena ja seda palvet austades peaks taliibid lahendama esmalt omavahelised lahkhelid, mitte vanduma truudust uuele kindlale liidrile.

Mansour on väidetavalt vastukarva ka Talibani Pakistanis tegutsevale harule, kus paljud eelistaksid pragmaatilisele ja võib-olla et nõrgale Akhtarile uue juhina hoopis kadunud Omari poega, kahekümnendates eluaastates mulla Yaqubi. Viimase kohta teatas Afganistani parlamendi alamkoja spiiker Zahir Qadir kuu alguses, et nooruse ja kogenematuse tõttu liidripositsioonist kõrvale jäetud Yaqub tapeti Pakistanis Quettas. Poliitiku sõnul oli Yaqubi tapmine Talibani enda sisetöö, vahendas Hindustan Times.

Märksõnad
Tagasi üles