Sisukord
Tänane leht
Postimees
Postimees digipakett
Postimees digipaketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli digipakett

Palmidest ümbritsetud oaas

1 min lugemist

«Kui 2004. aastal põletava suvepäikse all Süüria kõrbes seisin, rääkis üks Saksa arheoloog mulle loo, millest ma enda arvates alguses valesti aru sain. Ta rääkis, et palmyralased olid toonud datleid Egiptusest sisse. Pöörasin ringi ja heitsin pilgu üüratutele palmisaludele, mis Beli templit ida poolt ümbritsesid, ning esitasin vältimatu küsimuse: «Miks?» Vastust olin ma varem kuulnud: «Sest nad said seda endale lubada.»» Nii jutustas Briti väljaandele Guardian Exteri ülikooli dotsent Emma Loosley.

Tellijale

Loosley kirjutab edasi, et kaks aastat varem oli ta Dubai loomaaias näinud huvitavat looma, kaamat – laama ja kaameli ristsugutist – ning vastus küsimusele «miks» oli sama: tegid, sest said seda teha. «Sain äkki aru, miks Palmyra oli nii eriline. See oli oma aja Dubai,» lisas Loosley.

Palmyra saavutas on mõju ja jõukuse hiilgeaja 2. ja 3. sajandil Rooma impeeriumi koosseisus, kui see muutus Mesopotaamia ja ida vahelise karavanikaubanduse keskuseks. Rooma ülevõimu alla oli Palmyra läinud 1. sajandist, kuid vabanes sellest 3. sajandi keskel kuninganna Zenobia eestvedamisel ja hakkas Rooma keisririigi alasid vallutama. Mäss suruti 272. aastal maha ning kuna see ikkagi jätkus, hävitas keiser Aurelianus 273. aastal linna põhjalikult ning oma hiilgust see enam ei saavutanud.

03.09.2015 05.09.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto