Sisukord
Arvamus
Postimees
08.09.2015
Eesti Mälumäng Palju õnne Horoskoop Male Uue kava järgi saabub Eestisse veel 373 põgenikku Dilbert Tallinna linnavalitsus koostab superhaigla ehitamise ajakava Tuul lennutas Sõmerul kasvuhoone üle paneelmaja Eesti lühiuudised Kristlikud koolid korraldavad palverännaku Eesti lühiuudised Kaljurand: Eestil tuleb pagulaspoliitikat muuta Eesti lühiuudised Korterivaras tuli hiljem auto järele Tagakülg Ossinovski laveerib mitme halva vahel Esikülg 8. september Majandus Kas nutikelladest saab lõpuks asja? Eesti Energia tahab põlevkivigaasist bensiini toota Majanduse lühiuudised Kaitseministeerium taotleb liitlasriikide relvajõududele käibemaksuvabastust Linda Nektar – esimene Lõuna-Eesti börsifirma Välismaa USA otsib viise Baltikumi kaitse tugevdamiseks Välismaa lühiuudised Põllumehed mürgeldasid Brüsselis Arvamus Igor Gräzin: riigiettevõtte diagnoos: akuutne skisofreenia Juhtkiri: Bullerby laevuke tormisel merel Nils Niitra: isaste vabariik Päeva karikatuur Postimees 1935. aastal: daami lemmik mantli ja kostüümjaki all – bluusikandmine on kunst endaette Kätlin Konstabel: sekkume nüüd kuskil. Päriselt. Kultuur Naine vajab meest, mitte surma Külluslik ooperikokteil Kultuuriuudised Sport Freimanis: Eesti ei saa nii halb olla Eesti korvpall – nagu maamehed Oscarite jagamise peol Spordi lühiuudised Belgia tõestas, et ka eeldatavalt nõrgemal tasub võidelda Kontaveit tegi US Openil pika sammu maailma tippude poole Islandi muinasjutt: kas tõesti jalgpalliajaloo vägevaim saavutus? Sloveenia hirm Ats Purje: tahame pääseda EMile Tartu Artjom Suvorov: rattur, sõidutee pole ainult sulle Korvpallikool plaanib Tartusse suurhalli Linn seadustab illegaalse peatuse Maavanem otsib palvela omanikku Eramaa piirab laugete kraavide rajamist Eesti kirjanduse kuulsad naised elavad alternatiivelu Jarno Laur: elu ja melu kesklinna Meelelahutus Koomiks Sudoku

Igor Gräzin: riigiettevõtte diagnoos: akuutne skisofreenia

3 min lugemist
Igor Gräzin FOTO: Teet Malsroos / Õhtuleht

Kui on olemas investorid, kes on valmis riigifirma (koos selle võlgade, altkäemaksude ja kohustustega) kasvõi ühe sendi eest ära ostma, tuleb see müüa, ja kohe, kirjutab Igor Gräzin.

Tellijale Tellijale

Nüüdisaegse õigusteaduse algust arvatakse umbes aastast 400 eKr ehk 20 sajandi tagant. Ja avastuseks, millega see seondub, on vahetegemine era- ja avaliku õiguse vahel. Nagu formuleeris selle AD 565 Rooma imperaator Justinianus: «Publicum ius est, quod ad statum rei Romanae spectat… jne. Ühesõnaga: «Avalik õigus on õigus, mis tegeleb Rooma riigi korraldusega, ja eraõigus see, mille sihiks on üksikisikute kasu.» (Just. Inst., 1.1.)

See eristus pole alati lihtne ka 1500 aastat hiljem (näiteks tööõiguses, autorikaitses, IT-õiguses), aga ka mitte nii segane, nagu ta meie äriõiguses nüüdseks saanud on. Igatahes tunnistan, et kui saabusin aastal 1995 riigikogusse täis tegevuslusti ja husaarlikku hoogu, põrutas mu kaineks asjaolu, mis tundus loogika seisukohalt ilmvõimatuna: Eestis olid tekkinud riiklikud ettevõtted (firmad, ärid, värkstoad), mis tegutsesid eraõiguslike põhimõtete ja seaduste alusel.

07.09.2015 09.09.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto