Sisukord
Päevakomm
Tänane leht
08.09.2015
Eesti Mälumäng Palju õnne Horoskoop Male Uue kava järgi saabub Eestisse veel 373 põgenikku Dilbert Tallinna linnavalitsus koostab superhaigla ehitamise ajakava Tuul lennutas Sõmerul kasvuhoone üle paneelmaja Eesti lühiuudised Kristlikud koolid korraldavad palverännaku Eesti lühiuudised Kaljurand: Eestil tuleb pagulaspoliitikat muuta Eesti lühiuudised Korterivaras tuli hiljem auto järele Tagakülg Ossinovski laveerib mitme halva vahel Esikülg 8. september Majandus Kas nutikelladest saab lõpuks asja? Eesti Energia tahab põlevkivigaasist bensiini toota Majanduse lühiuudised Kaitseministeerium taotleb liitlasriikide relvajõududele käibemaksuvabastust Linda Nektar – esimene Lõuna-Eesti börsifirma Välismaa USA otsib viise Baltikumi kaitse tugevdamiseks Välismaa lühiuudised Põllumehed mürgeldasid Brüsselis Arvamus Igor Gräzin: riigiettevõtte diagnoos: akuutne skisofreenia Juhtkiri: Bullerby laevuke tormisel merel Nils Niitra: isaste vabariik Päeva karikatuur Postimees 1935. aastal: daami lemmik mantli ja kostüümjaki all – bluusikandmine on kunst endaette Kätlin Konstabel: sekkume nüüd kuskil. Päriselt. Kultuur Naine vajab meest, mitte surma Külluslik ooperikokteil Kultuuriuudised Sport Freimanis: Eesti ei saa nii halb olla Eesti korvpall – nagu maamehed Oscarite jagamise peol Spordi lühiuudised Belgia tõestas, et ka eeldatavalt nõrgemal tasub võidelda Kontaveit tegi US Openil pika sammu maailma tippude poole Islandi muinasjutt: kas tõesti jalgpalliajaloo vägevaim saavutus? Sloveenia hirm Ats Purje: tahame pääseda EMile Tartu Artjom Suvorov: rattur, sõidutee pole ainult sulle Korvpallikool plaanib Tartusse suurhalli Linn seadustab illegaalse peatuse Maavanem otsib palvela omanikku Eramaa piirab laugete kraavide rajamist Eesti kirjanduse kuulsad naised elavad alternatiivelu Jarno Laur: elu ja melu kesklinna Meelelahutus Koomiks Sudoku

Nils Niitra: isaste vabariik

2 min lugemist
Nils Niitra. FOTO: Jaanus Lensment

Urve Palo lahkub valitsusest, sinna jääb naistest Marina Kaljurand ja liitub Liisa Oviir. Ma ei taha mingeid sookvoote, ent sooliselt täiesti tasakaalustamata valitsus on kaugel normaalsest. Isaste valitsused olid Eestile iseloomulikud ka ülemöödunud kümnendil, ent siis valitsesid ühiskonnas veel pisut teistsugused arusaamad sugudevahelisest tasakaalust.

Praegu on meil aasta 2015, aga valitsuses laiutavad isased. Ühiskond on minu arvates oma arusaama naiste positsioonist mõnevõrra kohendanud, riigi juhid on paraku sellest rongist lootusetult maha jäänud – isased kasutasid valimiste-eelses valitsuses naisi lihtsalt ära, nagu seda juhtub aeg-ajalt ka tavaelus.

Niisiis oli eelmises Taavi Rõivase valitsuses juba rõõmustavalt palju naisi: kultuuriminister Urve Tiidus, rahandusminister Maris Lauri, sotsiaalkaitseminister Helmen Kütt, väliskaubandus- ja ettevõtlusminister Anne Sulling, majandus- ja taristuminister Urve Palo ning keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus.

Minu arvates tegid nad kõik tublit tööd, kui kõrvale jätta Pentus-Rosimannust näriv Autorollo skandaal. Ent ometi jäid neist praegusesse valitsusse ettevõtlusministri kohale tõrjutud Urve Palo ning Pentus-Rosimannus, kelle vahetas välja Kaljurand.

Miks ikkagi nii läks? Valimistejärgse jõujoonte muutumisega seda ju ometi selgitada ei saa. IRList tulid küll juurde ainult mehed ja isaste suur osatähtsus on iseloomustanud kõiki nende varasemaid riigijuhtimisi. Kui eelmise valitsuse puhul oli vaja näidata pehmemat nägu võrreldes Andrus Ansipi macho-kuvandiga, siis nüüd otsustati sellest loobuda.

Kes tulid naiste asemele? Keskkonnaministriks sai vana poliitik Marko Pomerants, Palo endisele kohale tuli Reformierakonna rahastamisskandaali keskmes olnud Kristen Michal ja kultuuriministriks hakkas Indrek Saar. Küti asemele tuli Margus Tsahkna.

Kui Kaljurannast ja Oviirist lahti saada, saaks mehed hakata valitsuses päris omi jutte ajama. Mehed ainult meeste seltskonnas käituvad teisiti kui naiste juuresolekul. Siis võib lipsu lõdvaks lasta ja soovi korral ropendada. Tekib selline mõnus poisteklassi atmosfäär, elegantsi ja teistega arvestamise asemel hõljub õhus testosteroon. Paika saavad karjajuhid, tugevam on parem.

Totaalne sooline tasakaalustamatus valitsuses näitab tendentsi meie poliitikas, millest mehed on kujundanud poisteklassi. Mulle tundub, et eesti naised ei viitsigi kasutada küünarnukke meestesummas trügimiseks. Et leida valitsusse häid naisministreid, tuleks neid ja nende võimeid alustuseks märgata. Selleks võiks isased vahepeal oma suu kinni panna ja kuulata, mida on naistel öelda. Kes oskab kuulata, see kuuleb päris tarka juttu. Võibolla ta isegi areneb ja mõistab, milleks on Eesti valitsusse vaja rohkem naisi.

Karikatuur. Autor: FOTO: Urmas Nemvalts
Seotud lood
07.09.2015 09.09.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto