Sisukord
Eesti
Postimees
19.02.2020
Ilves: loodan, et lääs ei ole veel lõppenud (16) Eesti Küberpättide nahka läks 13 miljonit eurot Apteekrid andsid reformipöörajate vastu turmtuld Tallinna linnapolitsei saatis Maardu taksojuhtidele ultimaatumi Mäggi: Eestil on Hiinast rohkem võita kui kaotada (2) Pärnu võimuliit läks lõhki Jäävaba meri ajas hülged poegima laidudele Majandus Riigifirma napsas kuluka võidu Intervjuu ⟩ Saksamaa ja Euroopa huvid käivad käsikäes (1) Välismaa Venemaal kaalutakse ekspresidentide puutumatust (3) Rootsis valmis maailma suurim vastlakukkel Torm tõi Iiri rannikule hüljatud laeva Arvamus Juhtkiri: rekordhind ja kaotatud aastad (3) Arved Breidaks: Tehvandile suusahall (1) Paloma Krõõt Tupay: presidendi punane joon (13) Marek Sammul: suletus toodab konnatiike (2) Indrek Leppik, Viljar Kähari: Eesti pakub katuseta maja Erkki Bahovski: kodanike Euroopa (1) Meie Eesti Aimar Altosaar: Eesti rahva küpsustunnistus Sergei Metlev: manifest kui kahtlusi vaigistav lootus (2) Imbi Paju: mõtisklus Eesti riigist ja rahvastest Kultuur Jaan Krossi põrgu ja purgatoorium Kommunism veetles vaid kodanlikust spliinist? (1) Sport Türgi korvpallur võttis uue nime Heino Endeni järgi Kodus teise kuldmedali teeninud Wierer: värisesin viimases tiirus päris palju Anett Kontaveit pääses Dubais teise ringi Anett Kontaveit: sisehallist välja minek tahab harjumist, aga sain hästi hakkama Tartu Aksel Part: autosõit kui asotsiaalne tegevus (7) Mall Värva: loodusega koosolemise ilu ja võlu Prokuratuur täpsustas Valvo Semilarski süüdistust (1) Miss Valentine toob Tartusse 35 riigi parimad võimlejad Raatuse koolis püsivad pinged löövad direktori Toomas Kingu vererõhu lakke Piinatud hinged treppidel Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jalatsitootja värbaks meelsasti pagulasi

2 min lugemist
AS Samelin juhataja Leida Kikka. FOTO: Margus Ansu / Postimees

Tartus tegutseva jalatsitootja Samelin omanik ja tegevjuht Leida Kikka oleks valmis esialgu palkama kolm kuni viis pagulast. «Seda teemat oleme arutanud, see ei ole mingi probleem. Meie uksed on neile avatud!» ütles ta.

Kikka pakuks pagulastele õmblejatööd ja võimaldaks neile ka korraliku väljaõppe nagu teistelegi töötajatele. Keelebarjääri ta probleemiks ei pea. «Meie ettevõttes ei tehta tööd suuga, vaid kätega. Ma aitaks neil täielikult integreeruda,» lausus ettevõtja.

Samelinis juba töötab üks inimene Kamerunist. «Ta ei ole küll pagulane, aga on mustanahaline. Ta on masinatöö peal, viibib Eestis elamis- ja tööloaga, on abielus, oskab inglise ja prantsuse keelt,» rääkis Kikka. «Ma ei mäleta, millal mul on olnud nii korralik ja kohusetundlik töötaja.»

Samelini omanik tunnistas, et kamerunlase töölevõtmine oli tegelikult väike katse, et näha, kuidas kollektiiv temasse suhtub. «Selgus, et suhtutakse väga sõbralikult. Seega, minu kollektiivi on sellised inimesed teretulnud,» sõnas ta.

Samelinis on praegu 146 töötajat. «Meie kollektiivi on oodatud kõik, kes tahavad tööd teha, vaatamata nende nahavärvile, rahvusele ja vanusele. Võtame ka 50-aastase, kes elus esimest korda õmblusmasinat näeb – küll ta nädala pärast juba sirge õmbluse teeb,» ütles ettevõtja.

Kikka ütles otsekoheselt välja, kuidas teda paljude eestlaste suhtumine teistsugustesse häirib: «Pagulased on hädas. Miks me peame neisse vaenulikult suhtuma? Miks me, eestlased, peame sellised olema?»

Eesti Tööandjate Keskliit ei ole seni arutanud, kuidas ja millistes valdkondades võiks pagulasi rakendada, kuna infot Eestisse saabuvate pagulaste kohta on veel liiga vähe.

Keskliidu juht Toomas Tamsar tõdes, et kui pagulased on huvitatud töötamisest, siis on see ainult tervitatav. «Nõnda elaksid nad kiiremini kohalikku eluolusse sisse ning ka surve maksumaksja rahakotile oleks väiksem,» leidis ta.

Tamsar ei soovinud teha oletusi, millistel töökohtadel pagulased hakkama saaksid ja kui palju lihttöölisi praegu üldse vaja oleks. «Ootame kõigepealt inimesed ära ja kui on selge, kes nad on, millise kvalifikatsiooniga ja keeleoskusega, siis saab hakata ka vaatama, kuhu ja kuidas neid tööle rakendada,» lausus ta.

Tamsari sõnul on aga kindlasti oluline, et saabuvate pagulaste jaoks oleks välja töötatud toimiv programm keele- ja vajadusel ümberõppeks.

Seotud lood
18.02.2020 19.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto