Sisukord
Arvamus
Postimees
11.09.2015
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Ministeeriumil on vaid poole kohaga kriisikustutaja Võimumängurina pildil tagasi Tagakülg Paarikümnel ruutmeetril saab elada nagu tigu Eesti lühiuudised lk 4 Kohvri resolutsioonini jõuti hõlpsalt Vabatahtlikud ootavad pagulasi avasüli Majandus Soome kõrgepalgalised maksavad rohkem Krokodillid lähevad bürokraatiamasina kallale Välismaa Kohvri resolutsioonini jõuti hõlpsalt Varisõda Süürias suurendab pingeid Venemaa ja lääne vahel Välismaa lühiuudised Afganistani murenenud riik Arvamus Jaak Allik: Savisaar hävitab poliitikuid, kes sooviksid temaga koalitsiooni minna või isegi suhelda Juhtkiri: edu «krokodillidele» kodanike koorma vähendamiseks! Indrek Kuus: sigareti saatus Postimees 1929. aastal: kommunistliku töökorralduse pankrot - «kontrrevolutsiooniline» pööre nõuk. Vene vabrikuelus Päeva karikatuur Henrik Roonemaa: universumi direktorid lähetasid meile seadme Ants Laaneots: kas immigrandid uputavad Euroopa? Jaan Sõrra: meeleavaldus Toompeal on põllumehe viimane õlekõrs Kultuur Naistevahetus kui keskkonnateadlik tarbimine Koht, kus kogutakse Arvo Pärdi mõtteid Sport Spordi lühiuudised Läti kaitse võttis eestlastelt sajandi mängus võidu Läti peatreener osutus selgeltnägijaks Raskes rollis olnud Veideman tõusis esile Tänaku tööandja tahab endale maailma parimat pilooti Tarbija Suvel elab ja töötab siin Soome president Tartu Ebaseadusliku maja üürnik kukkus sandiks Dokfilmi Mati Undist rikastab tema videokogu Jooksuüritus meelitab Jõgevale sadu lapsi Lastekunstikool muutis õppekava paindlikumaks Meelelahutus Koomiks Sudoku
Postimees digipakett
Postimees digipaketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli digipakett

Jaan Sõrra: meeleavaldus Toompeal on põllumehe viimane õlekõrs

3 min lugemist
Jaan Sõrra FOTO: Erakogu

Esmaspäeval kogunevad põllumehed traktoritega Toompeale, sest neile on jäänud vaid kaks valikut: kas lõpetada oma elutöö või tulla tänavale, kirjutab Tartumaa Põllumeeste Liidu esimees Jaan Sõrra.

Tellijale

Põllumehed kogunevad 14. septembril traktoritega Toompeale meelt avaldama – miks küll?

Kujutame ette, et saabaste hinnad langevad drastiliselt ja omanik peab tootmisele peale maksma. Tal ei jää muud üle, kui töölised lahti lasta ja tehas paremate aegade ootuses konserveerida.

Meie piimatootjatega on juhtunud samasugune lugu: juba aasta on Vene turg kinni, tootmiskvoodid Euroopas kadunud ja piimahinnad langenud pea 40 protsenti. Igale piimaliitrile tuleb neljandiku jagu peale maksta. Põllumehe ees aga pole töösturi valikuid. Lehmadele ei saa miski valemiga selgeks teha, et olge nüüd head, konserveeruge – ärge enam sööge, keerake oma udarad lukku ja oodake, kuni piima hind tõuseb.

Lauale jääb vaid kaks varianti: jätkata tootmist vanast rasvast, kellel seda muidugi on, lootes paremat hinda ning ka seda, et riik appi tuleb. Teine võimalus on tootmine likvideerida, saates lehmad tapamajja. See aga tähendab paljudele ka elutöö lõppu – pankrotti ja puupaljaks jäämist, sest uued, ELi nõuetele vastavad ja igati loomade heaolu arvestavad laudad on ehitatud pangalaenuga, mida peab maksma veel aastaid ja kus tagatiseks enamasti ka laenaja isiklik käendus. Kaotad loomad, tootmishooned, tehnika ja ka oma kodu.

Ja nii see läheb, sest piimanduses on kahjumit kogunenud juba 50 miljonit eurot. Aasta lõpuks on Eestis vähem 10 000 lehma ja paar tuhat maainimese töökohta. Kirjutame korstnasse maailmatasemel tõuaretuse ja jätame hüvasti Eesti piimatootmise efektiivsuselt neljanda kohaga Euroopas. Kunagi hea meenutada, et olime milleski viie parema seas.

Õõvastav oli selles valguses lugeda 5. septembril Delfist pealkirja «Äririskid arvestamata jätnud piimatootjad ajavad lehmi tapale». 2012. aastal heaks kiidetud Eesti piimanduse strateegias on eesmärgiks seatud suurendada piimatootmise ja -töötlemise mahtu ning tagada jätkusuutlikkus aastaks 2020. Kui juba kõrgelt haritud strateegiakoostajad kollapsit ette ei näinud, kuidas sai seda siis ennustada lihtne põllumees?

10.09.2015 12.09.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto