Sisukord
Arvamus
Tänane leht
11.09.2015
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Ministeeriumil on vaid poole kohaga kriisikustutaja Võimumängurina pildil tagasi Tagakülg Paarikümnel ruutmeetril saab elada nagu tigu Eesti lühiuudised lk 4 Kohvri resolutsioonini jõuti hõlpsalt Vabatahtlikud ootavad pagulasi avasüli Majandus Soome kõrgepalgalised maksavad rohkem Krokodillid lähevad bürokraatiamasina kallale Välismaa Kohvri resolutsioonini jõuti hõlpsalt Varisõda Süürias suurendab pingeid Venemaa ja lääne vahel Välismaa lühiuudised Afganistani murenenud riik Arvamus Jaak Allik: Savisaar hävitab poliitikuid, kes sooviksid temaga koalitsiooni minna või isegi suhelda Juhtkiri: edu «krokodillidele» kodanike koorma vähendamiseks! Indrek Kuus: sigareti saatus Postimees 1929. aastal: kommunistliku töökorralduse pankrot - «kontrrevolutsiooniline» pööre nõuk. Vene vabrikuelus Päeva karikatuur Henrik Roonemaa: universumi direktorid lähetasid meile seadme Ants Laaneots: kas immigrandid uputavad Euroopa? Jaan Sõrra: meeleavaldus Toompeal on põllumehe viimane õlekõrs Kultuur Naistevahetus kui keskkonnateadlik tarbimine Koht, kus kogutakse Arvo Pärdi mõtteid Sport Spordi lühiuudised Läti kaitse võttis eestlastelt sajandi mängus võidu Läti peatreener osutus selgeltnägijaks Raskes rollis olnud Veideman tõusis esile Tänaku tööandja tahab endale maailma parimat pilooti Tarbija Suvel elab ja töötab siin Soome president Tartu Ebaseadusliku maja üürnik kukkus sandiks Dokfilmi Mati Undist rikastab tema videokogu Jooksuüritus meelitab Jõgevale sadu lapsi Lastekunstikool muutis õppekava paindlikumaks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Indrek Kuus: sigareti saatus

2 min lugemist
Indrek kuus FOTO: Postimees

Ükspäev trehvasin trepikojas altkorruse vanamutti, kes küsis, ega mul ole talle mõnda eurot laenata, sest pinsipäevani on veel paar päeva, aga tal pole grammigi suitsu.

Mul polnud parasjagu sularaha, aga teadsin, et mul on sahtlis üks tuttuus sigar, mille suvel ettekandjana töötanud tütar baarist leidis ja korraliku lapsena isale tõi.

Sigar oli oma eksirännakutel keskelt pisut praguliseks läinud, aga ütlesin naabrieidele, et kleepigu teibiga kinni ja saab tõmmata küll. Kui ta mulle jälle otsa komistab, siis laenan talle viieka, sest ligimest ei tohi ju hätta jätta.

Augusti lõpus teatasid koduvabariigi ametnikud, et riik plaanib muuta ka vabaduses viibivate suitsetajate elu keerulisemaks, kohustades poode tubakatooted silma alt ära peitma.

Tubakaaktsiisi kultuuriinimesed minult enam ei saa, luuletagu oma raha eest.

Väga tore, sest suitsetamine on tervisele kahjulik ja haige maksumaksja ravimine on riigile väga kallis. Seepärast peab riik vaatama, et inimesed oleksid terved ja teeksid sporti. Õigupoolest peaks ka kommid ja küpsised leti alla toimetama, sest magus rikub hambaid. Tegelikult võiks üldse vabamüügis olla vaid kaerakliid, kalamaksaõli ja hapupiim, ülejäänud kaupade soetamise võiks talongide peale viia ja kõrgelt maksustada.  

Aga tagasi tubaka juurde. Mina vist jätsin suitsetamise sel suvel kogemata maha ja pistan iga päev rõõmsa kilina saatel kolme euro eest ehk suitsupaki jagu münte kassasse. Tubakaaktsiisi kultuuriinimesed minult enam ei saa, luuletagu oma raha eest.

Mul kujunes juba mõnda aega tagasi nii, et vabadel päevadel ei suitsetanud, aga tööle jõudes võtsin ajalehe, toobitäie kohvi ja kobisin suitsurõdule ja süütasin maitsva sigareti. Tüütud tööjutud on suitsunurgas keelatud.

Siis tuli suur suvepuhkus vahele ja minu kauaaegne ja meeldiv sõprus tubakaga hakkas murenema ja nüüdseks on jäänud vaid helged mälestused koosveedetud aastatest.

Ilmselt saavutavad visad terviseametnikud aastakümnete jooksul oma tahtmise ja juurivad suitsetamise koletu pahe inimkonnast välja. Võib-olla tsenseeritakse ka Oskar Lutsu teoseid, sest Joosep Toots tossas ju nagu korsten ja annab tuleviku eestlaskonnale halba eeskuju. Lennart Meri konverentsil tõmmatakse viimased punase Marlboro sigaretid, Faelhmanni «Piibu jutt» viiakse kooliprogrammist välja, Sigmund Freudi, Che Guevara ja Winston Churchilli fotodele lisatakse hoiatused jne.  

Selge on see, et proletaarlase kombel suitsetamise tõttu on palju tulekahjusid ja haigusi tekkinud ja samuti on kole vaadata, kuidas õnnetud tubakasõltlased räästa all minuti jooksul kaks sigaretti sisse kimuvad, kuid tahaks loota, et pidulik pühapäevasuitsetamine ei kao kuhugi nagu ka oskus puskarit ajada ja seda juua.

Oleks päris õõvastav, kui ei võetaks napsi, ei tehtaks suitsu ega rokitaks, vaid käiakse vaid kirikus, raamatukogus, laulukooris ja suusatamas. On vägev, kui vahel pannakse piibud põlema ja viina on viiskümmend vaati. Laskem elada!

Seotud lood
10.09.2015 12.09.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto