Sisukord
Juhtkiri
Tänane leht
12.09.2015
Eesti Tagakülg Jooksjate meelitaja Valule vaatamata tööl Lind ja madu vaatasid tõtt Mineviku peatükid tuleks sulgeda esikas 12.09 Assar Pauluse istung tuli algusminutitel katkestada Tööotsijad küsivad sageli liiga suurt palka Koolijuhid suhtuvad hilisesse koolipäeva skeptiliselt Sünnipäevalaps Arvo Pärt äratati tema enda lastelauluga Ministeerium soovib katta õppustel osalevate teenistujate palgavahe Euroopa tasemel liider Homne debütant hoidub arutust riskist Kammbäkk Eesti lühiuudised Palju õnne Kes on rikas, julgeb tõde näkku öelda Välismaa Valule vaatamata tööl Austria on kvootidega harjunud Väike Austria linn armastab pagulasi Välismaa lühiuudised: 11.09.2015 Arvamus Päeva karikatuur Marti Aaviku essee: pool sulas ja minaretid kerkivad? Juhtkiri: pisik tervise teenistuses Postimees 1939. aastal: piiritusel kulla hind Jaak Urmet: kes ma olen? Väljakasvamine eestlasest (4) Sayonara töötaja, elagu algoritm Kirjandustund Jan Kausiga Kultuur Luulehetk – hetk luules Keha on vaim See ei ole tüvitekst Siirupine tukk ei lehvi Uus Villalobos Oluliselt ebaoluline Hea album tüütu mixtape’i kestas Tööstuspärand astub varjust välja Kirjandustund Jan Kausiga Tähelepanelik kameeleon Sport 16 paremat jätkavad võitlust Prantsusmaal Spordi lühid Tänak lõpetas Austraalia MM-ralli avapäeva kaheksandana Eesti korvpallikoondis – kes säras, kes kõrbes Ideaalne ettevalmistus tõi MM-pronksi ja tõstis Rio OMiks medalipretendentide ringi Legend lahkus pisarais, ent võib naasta Tarbija Jurist vastab Töö & Karjääri lühiuudised lk 16 Kuidas küsida palka parasjagu Kombinaatidest saavad perekodud Kuhu haihtus Marlboro Man? AK Marti Aaviku essee: pool sulas ja minaretid kerkivad? See ei ole tüvitekst Suur segadus ERSOs Uus Villalobos Keha on vaim Oluliselt ebaoluline Siirupine tukk ei lehvi Reformikate rahalaev kütab kirgi Hea album tüütu mixtape’i kestas Viimane veerg Kontsert Evelin Ilvese toetuseks Teeme rahval tuju paremaks Narkootikumide kasutamine tuleks dekriminaliseerida (2) Jaak Urmet: kes ma olen? Väljakasvamine eestlasest (4) Sayonara töötaja, elagu algoritm Tööstuspärand astub varjust välja Arter Pingutus võib olla pikk, aga lõbus peab olema Ajatelje lummuses Margit Härma: ka mehed arenevad Horoskoop Kuhu haihtus Marlboro Man? Kuidas ma Kuldnokaga mööda linna noolisin Mailis Reps – viis last, neli huviala, kolmest koerast rääkimata Kes on rikas, julgeb tõde näkku öelda Tähelepanelik kameeleon Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: pisik tervise teenistuses

3 min lugemist

Sel nädalavahetusel on Tallinn taas tervisespordi päralt. Juba täna pääsevad jooksurajale lapsed ja noored, homme maratoni- ja lühemate distantside jooksjad ning kõndijad. Vaatepilt, mida pakub tuhandete inimeste rõõm liikumisharrastusest, on sõna otseses mõttes nakatav. Pisikud, mis selle emotsiooni kaudu levivad, on ühiskonnale teretulnud. See pole niisama lust ja rõõm. Igale riigile on erakordselt tähtis, et elanikkond oleks võimalikult terve, töövõimeline ja pikaealine.

Rahvatervis on strateegiline valdkond, mille puhul nii edu kui tagasilöögid on mõõdetavad miljonites eurodes. Eesti rahvastiku tervise arengukava 2008–2020 näeb keskse eesmärgina ette tervena elatud eluea pikenemise. Tervisesport, liikumine üldse, on seejuures mõistagi oluline komponent.

Eluviisiga seotud hoiakute kujundamine on üks võimalus panna inimesed oma tervisest rohkem hoolima. Arstide manitsused ja liikumist propageerivad meediakampaaniad, muu hulgas suured rahvaspordiüritused, avaldavad kindlasti mõju, kuid ainult sellele loota ei maksa. Pealegi on üsna levinud, et inimesed hakkavad sporti tegema hilja, liiga suure koormusega ja oskamatult ning tagajärjeks on hoopis traumad.

Sügissemestri esimesel poolel on võimalus osa saada erinevatest EÜS Põhjala Tallinna koondise ettevõtmistest. Veedame mõnusalt aega meie hubases südalinna korteris, seikleme linnas ja metsas ning teeme muud põnevat. Hea võimalus tutvuda nii EÜS Põhjala kui ka akadeemiliste organisatsioonide tegevusega üldisemalt. 17.09 Välispoliitika ettekandeõhtu - Margus Kolga Algusega kell 19:00 toimub ettekande- ja aruteluõhtu. Hetkeolukorrast välispoliitikas tuleb rääkima Margus Kolga, Eesti suursaadik ÜRO juures. Pärast ettekannet toimub aruteluring. http://www.diplomaatia.ee/autor/margus-kolga/ 19.09 Matk Põhjalaga - Kasemetsast Keilasse Tule põhjalastega metsa seiklema! Koguneme Balti jaamas kell 9:25, et jõuda 9:41 lahkuvale Türi rongile. Kavas on võtta ette ligikaudu 20km pikkune matkarada Kasemetsast Keilasse. Külastame Metsanurme- Üksnurme (Kas see on sidekriipsuga liitnimi? Kui on, siis tühikut pärast sidekriipsu pole) ajaloo- ja loodusõpperada, kaeme Keila jõe voolu ja vulinat ning Harjumaa muuseumit Keilas. Teel peame piknikut ja veedame mõnusalt aega looduses. Võta kaasa toidupoolis lõunasöögiks ja pane selga-jalga sügiseseks matkaks sobiv riietus (vihmakindel ja mugav). 22.09 Linnaorienteerumine - orienteerumismäng vanalinnas Ootame huvilisi kell 19:00 meie ruumidesse, et esmalt omavahel tutvuda. Tund hiljem suundume vanalinna lõbusale orienteerumismängule. Hiljem naaseme Põhjalasse et selgitada välja võitjad, muljetada ja süüa kooki. 1.10 Fotojaht Võimalus tutvuda meie organisatsiooniga ja proovile panna nii oma esinemis- ja lavastamisoskused kui fotograafimeisterlikkus. Alustame kell 19:00.     8.10 Mängude õhtu Mängude õhtul saab mõõtu võtta laua-, pilli-, seltskonna- ja videomängudes. Jõuvarusid taastame pitsaga ning õhtu lõpul selgitame välja võitjad. Alustame kell 19:00 16.10 Piljard 16. oktoobril kell 19:00 ootame kõiki tudengeid Põhjalasse, Estonia pst 17. Tutvume, mängime vabas õhkkonnas harilikku ja Vene piljardit. Lisaks piljardile on võimalus tutvuda meie seltsikorteri ja igapäevaste tegemistega. 20.10 Külalisõhtu Külalisõhtute sarja lõpetame traditsioonilise külalisõhtuga, kus on võimalus kuulata lühitutvustust meie ajaloost ja tegevusest ning näeb meie ruume. Õhtu jooksul on võimalus hankida uusi teadmisi, meelde tuletada olemasolevaid ja kindlasti veeta õhtu heas seltskonnas.

Alustada tuleb maast madalast, lastest, kes arvutiajastul liiguvad tihtipeale vähem. Kui treenerid räägivad, et lapsed on hädas isegi kükkide tegemisega, siis pole kuigi raske ette kujutada, miks paljud ajateenistuse ikka jõudvad noormehed ei läbi sealseid kehalisi katseid. Spordiringe pole piisavalt ning need käivad vanematele üle jõu. Palju kõneainet on pakkunud näiteks ka laste kehv ujumisoskus, sest koolide ujumisõpe jääb tihtipeale võimaluste ja aja puudumise taha.

Liikumine pole vähem oluline kui korralik koolitoit. Soome tervise edendamise uuringute instituut (UKK) on välja arvutanud, et Soomele lähevad vähesest liikumisest tingitud tervisehädad maksma aastas 1–2 miljardit eurot. Lähiajal on põhjanaabrid võtmas ette konkreetseid samme – selleks et iga põhikoolis õppiv laps harrastaks päevas vähemalt tund aega liikumist, eraldab valitsus aastatel 2016–2018 kokku 21 miljonit eurot. Soomlaste uuringud näitavad, et liikumine pole mitte ainult tervislik, vaid parandab ka laste tulemusi teistes õppeainetes.

Eesti tipp-poliitikute seas on liikumisharrastus olnud alati au sees ning riigimehi ja -naisi näeme ka homme Tallinna maratonil. Eeskuju on suurepärane, kuid tuleks mõelda poliitikale, mis tagaks, et võimalikult paljud võimalikult varases eas saaksid pisutki külge spordipisikut ning vajadus liikuda püsiks meeles ka siis, kui kehalise kasvatuse tundides enam kohustuslikus korras käima ei pea.

Seotud lood
    11.09.2015 14.09.2015
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto