Sisukord
Välismaa
Tänane leht
12.09.2015
Eesti Tagakülg Jooksjate meelitaja Valule vaatamata tööl Lind ja madu vaatasid tõtt Mineviku peatükid tuleks sulgeda esikas 12.09 Assar Pauluse istung tuli algusminutitel katkestada Tööotsijad küsivad sageli liiga suurt palka Koolijuhid suhtuvad hilisesse koolipäeva skeptiliselt Sünnipäevalaps Arvo Pärt äratati tema enda lastelauluga Ministeerium soovib katta õppustel osalevate teenistujate palgavahe Euroopa tasemel liider Homne debütant hoidub arutust riskist Kammbäkk Eesti lühiuudised Palju õnne Kes on rikas, julgeb tõde näkku öelda Välismaa Valule vaatamata tööl Austria on kvootidega harjunud Väike Austria linn armastab pagulasi Välismaa lühiuudised: 11.09.2015 Arvamus Päeva karikatuur Marti Aaviku essee: pool sulas ja minaretid kerkivad? Juhtkiri: pisik tervise teenistuses Postimees 1939. aastal: piiritusel kulla hind Jaak Urmet: kes ma olen? Väljakasvamine eestlasest (4) Sayonara töötaja, elagu algoritm Kirjandustund Jan Kausiga Kultuur Luulehetk – hetk luules Keha on vaim See ei ole tüvitekst Siirupine tukk ei lehvi Uus Villalobos Oluliselt ebaoluline Hea album tüütu mixtape’i kestas Tööstuspärand astub varjust välja Kirjandustund Jan Kausiga Tähelepanelik kameeleon Sport 16 paremat jätkavad võitlust Prantsusmaal Spordi lühid Tänak lõpetas Austraalia MM-ralli avapäeva kaheksandana Eesti korvpallikoondis – kes säras, kes kõrbes Ideaalne ettevalmistus tõi MM-pronksi ja tõstis Rio OMiks medalipretendentide ringi Legend lahkus pisarais, ent võib naasta Tarbija Jurist vastab Töö & Karjääri lühiuudised lk 16 Kuidas küsida palka parasjagu Kombinaatidest saavad perekodud Kuhu haihtus Marlboro Man? AK Marti Aaviku essee: pool sulas ja minaretid kerkivad? See ei ole tüvitekst Suur segadus ERSOs Uus Villalobos Keha on vaim Oluliselt ebaoluline Siirupine tukk ei lehvi Reformikate rahalaev kütab kirgi Hea album tüütu mixtape’i kestas Viimane veerg Kontsert Evelin Ilvese toetuseks Teeme rahval tuju paremaks Narkootikumide kasutamine tuleks dekriminaliseerida (2) Jaak Urmet: kes ma olen? Väljakasvamine eestlasest (4) Sayonara töötaja, elagu algoritm Tööstuspärand astub varjust välja Arter Pingutus võib olla pikk, aga lõbus peab olema Ajatelje lummuses Margit Härma: ka mehed arenevad Horoskoop Kuhu haihtus Marlboro Man? Kuidas ma Kuldnokaga mööda linna noolisin Mailis Reps – viis last, neli huviala, kolmest koerast rääkimata Kes on rikas, julgeb tõde näkku öelda Tähelepanelik kameeleon Meelelahutus Koomiks Sudoku

Väike Austria linn armastab pagulasi

4 min lugemist
Üks väheseid asju, millega pagulased rahul pole, on söök ning seetõttu on õiget sõmerat riisi, kana ja karrit pakkuvad vabatahtlikud väga hinnas. FOTO: Kadri Veermäe

Traiskircheni raudteejaamas rongist välja astudes saan kohe aru, et tegu pole tüüpilise Austria väikelinnaga, kus elu kulgeb kaunite Alpi aasade mõnusas rahulikus rütmis ja peamine mure on, et muruplats püsiks korralikult niidetuna. Viinist 20 kilomeetri kaugusel asuv Traiskirchen on üle kogu Austria kuulus, sest seal asub esmane pagulaste vastuvõtukeskus. Sel suvel tuntus kasvas, kuna ühes fotodega otse keskuse ette kerkinud ülerahvastatud telklaagrist sai paigast inimõigusorganisatsioonide meelepahaobjekt. 

Tellijale Tellijale

Idee järgi peaks iga Balkanilt Euroopasse jõudev põgenik Traiskirchenist registreerimiseks läbi käima, kuid viimase aja suured rahvaste liikumised on protseduuri oma korrektiivid teinud. Seega leidub nii migrante, kes sõidavad otse Saksamaale edasi, kui ka neid, kes on end juba Traiskirchenis sisse seadnund ning paigutatakse lähiajal hoopis piiri taha Slovakkiasse Gabčíkovosse. Slovakkia ja Austria kahepoolse leppe järgi peaks sinna asuma 500 asüülitaotlejat, mis kasvataks 5000 elanikuga küla rahvaarvu kümnendiku võrra. Kohalikud elanikud pole selle üle just erilist vaimustust üles näidanud ning kardavad kohaliku meedia andmeil isegi seda, et mõni pagulane võib terroristiks osutuda ja küla uhkust, hüdroelektrilist tammi, rünnata.

Traiskirchenis pole aga tõepoolest rohkem ruumi ning see on näha kohe linnakesse saabudes. Pagulasi jagub kõikjale: raudteejaama kohvikusse, kambakesi tänavanurkadele, abiorganisatsioonide riidejaotuspunktidesse, vastuvõtukeskuse ette ja mujale. Kuigi tingimused on kitsad, ei vingu keegi, vaid on rahul, et üldse kuskil olla lastakse. Ka suhelda saab eri maadest pärit inimestega lihtsalt – ei pea üldse puštu või araabia keelt oskama –, Austrias elavad pagulased on suhu saanud täitsa arusaadava saksa keele.

11.09.2015 14.09.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto