Sisukord
Äriuudised
Postimees
14.09.2015
Eesti Mälumäng Pagulased, haldusreform, sead ja piim Horoskoop Male Dilbert Palju õnne Liiklusõnnetuses sai viga kuus inimest Tagakülg Arvo Pärt sai paavstilt sünnipäevatervituse Leedo: poliitikud küsisid altkäemaksu Eesti lühiuudised Esikülg 14. september Tudengid ei usalda õppetoetuse maksmise korda Majandus Rahatrükk pole seni veel lootusi täitnud Odav piim tekitab peavalu kogu maailma farmeritele Välismaa Süüria põgenikud pürivad visalt parema tuleviku poole California võitleb põlengutega Välismaa lühiuudised Arvamus AVALIK KIRI: avatud ja rahumeelse ühiskonna eest Tõnu Ots: viha pole vihkamine ja ohu tajumine pole hirm, vaid kartus Juhtkiri: sellised ajad sõeluvad välja riigimehed Evelyn Kaldoja: usk on vaid üks mõõde paljudest Postimees 1938. aastal: Sudeedi sakslaste ultimaatum! Jüri Vendik: verejanuline Küülik ja Vene õiguskaitse Olev Remsu: kas Euroopa peab vastu? Kultuur Vaata mind, mina vaatan sind Sport Spordi lühiuudised Terehhovi hämar taandumine Tagantjärele tarkus: Eesti mängis võimsas alagrupis Ogier jätkab kuningana, Tänak kogub kogemusi Võrkpallikoondise uus algus Nälja vastu võitlevatest toakaaslastest kogu maailma šokeerijateks Jooksupidu mattis kesklinna värvidesse ja heasse tujusse Musting: kordusmäng oli parem Tarbija Õppurid enam uisapäisa laenu ei võta Tartu Vanemad löövad koolimaja särama Kiidjärve veskitamm kadus ajalukku Kas Härma koolist võiks saada erakool? Vanalinna lisandus külaliskortereid Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Rahatrükk pole seni veel lootusi täitnud

3 min lugemist
Aprillis pärast Euroopa Keskpanga nõukogu koosolekut toimunud pressikonverents katkes korraks pärast president Mario Draghi avasõnu, sest tema ees olevale lauale hüppas protestija. FOTO: AP/Scanpix

Iga aasta augusti lõpus toimub Ameerika Ühendriikides Wyomingi osariigis asuvas Jackson Hole’s Kansas City Föderaalreservi organiseeritav kõrgetasemeline keskpankurite sümpoosion. Sellel osalevad keskpankurid kogu maailmast, valitud majandusteadlased, tuntud ökonomistid ja mõned ajakirjanikud. Ajakirjanduses on hakatud üritust nimetama ka pankurite suvelaagriks. Reeglina teeb seal põhiettekande USA keskpanga juht.

Tellijale

Viis aastat tagasi, 2010. aastal toimunud üritusel andis Föderaalreservi endine juht Ben Bernanke oma ettekandes mõista, et keskpank on valmis majandust stimuleerima. Paar kuud hiljem hakkaski Föderaalreserv massiivselt valitsuse võlakirju kokku ostma. Rahatrükk põhjustas USA aktsiate, aga ka muude finantsvarade kiire tõusu. Muuhulgas tegid suure ralli ka toorainete hinnad ning Eestis peegeldus USA rahatrükk 5,7 protsendini kerkinud inflatsiooniga 2010. aasta lõpus ja järgmise aasta jaanuaris.

Kui Mario Draghi juhitav Euroopa Keskpank (EKP) alustas selle aasta märtsis oma rahatrüki programmiga, lootsid keskpankurid, et toimub midagi analoogset. Varaostuprogrammi ehk rahatrüki mõte seisneb selles, et EKP ja eurotsooni liikmesriikide keskpangad, sealhulgas ka Eesti Pank, ostavad pankadelt, investeerimisfondidelt ja -firmadelt riikide või rahvusvaheliste institutsioonide, nagu Euroopa Investeerimispank (EIB) ja Euroopa Stabiilsusmehhanism (ESM), võlakirju. Saadud raha investeeritakse mujale – ostetakse kas riskantsemaid väärtpabereid, näiteks aktsiaid, või paigutatakse see nn pärismajandusse, st laenatakse ettevõtetele.

12.09.2015 15.09.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto