Sisukord
Töö
Tänane leht
19.09.2015
Eesti Dilbert Horoskoop Male Mälumäng Palju õnne Sarve taga on tore loom Esikülg 19. september Tagakülg Koolitulistaja isa: oleme põlvili, siit enam püsti ei tõuse Väikesed koolid rebivad end eliidi kõrvale Majandus Soome streigist kujunes rahvapidu Välismaa Kreekas tuleb rebimine Syriza ja konservatiivide vahel Horvaatia sokutab migrante naabritele Välismaa lühiuudised lk 10 Arvamus Postimees 1921. aastal: närvilised tanted ei lase lastel õppida Peeter Langovitsi tagasivaade: uued bussid Tartust Juhtkiri: kuidas hoida tarkust ja suurendada õnnelikkust Päeva karikatuur Peeter Raudsik: lahendust ei paista Jaak Jõerüüdi essee: igavik ja aeglased uudised ehk Juhan Viidingust Oswald Spenglerini Kultuur Luulehetk – hetk luules Liiga palju teatrit Milleks kalale kirjaoskus? Mida arvab Postimehe žürii filmist «Moest väljas»? Simm maadleb Englasega Mida arvab Postimehe žürii filmist «Englas. Vana soldat»? Jumalate koolitus Vanemuine hoiab oma positsiooni teatrite külastatavuse tipus Säh sulle 19.95 teksaseid Nii luuakse tulevikku Sport Terve Hispaania ühe mehe õlgadel Spordi lühiuudised 19.09 Rattamaraton pakub naeru läbi pisarate Tarbija Noorte töötamine tuleb muuta ohutumaks AK Mida arvab Postimehe žürii filmist «Moest väljas»? Simm maadleb Englasega Parimad spordilaulud selgunud Mida arvab Postimehe žürii filmist «Englas. Vana soldat»? Viimane veerg Kuidas ma Arvo Pärdi juubelikontserdil käisin Teeme rahval tuju paremaks Vanemuine hoiab oma positsiooni teatrite külastatavuse tipus Säh sulle 19.95 teksaseid Jaak Jõerüüdi essee: igavik ja aeglased uudised ehk Juhan Viidingust Oswald Spenglerini Anneli Ammas: linn traataia ja okastraadi taga Arter Justin Petrone: küla vermitud Pealt amatöör, seest professionaal Sidepataljoni peakokk tervitab ajateenijaid sprotipastaga Pidu teises maailmas Ja suurim muusikahitt on... Hannes Võrno ja Peeter Oja jälle teel ehk kaks kolmandikku Kreisiraadiost: see on meie tervendav teraapia Putini matšomehed Parimad õpetajad – need on lapsed Meelelahutus Koomiks Sudoku

Sidepataljoni peakokk tervitab ajateenijaid sprotipastaga

4 min lugemist
Militaarne köögivõlur - sidepataljoni kokk Jako Känd. FOTO: Sander Ilvest

Kümne aasta eest enda sõnul nolgina peakokaks saanud Jako Känd oli ühel hetkel sunnitud ülemustelt küsima, kas saaks keelata kõrgetel ohvitseridel tema juures söömast, sest kõigi soovijate kõhtu sidepataljoni köök täita ei suuda.

Tellijale Tellijale

«Ma olin ikka täitsa nolk, kui siia tööle tulin, kõigest 22. Olin ise ka üllatunud, et endale alluvad sain,» räägib sidepataljoni peakokk, vanemveebel Jako Känd (33), kelle toitudest, aga ka mehest endast räägitakse kaitseväes legende. Kuigi alguses Jakko uuendused kokki ei vaimustunud, siis aasta pärast oli mehel selge, et tegelikult saab ka sõduripoistele teha suurköögis keerulisemaid toite kui lihakaste kartuliga. «Nägin, et naised saavad ka 300 portsu tegemisega hakkama, ega mõistnud, miks peaksime piirduma lihakastmega,» räägib kokk. Kaitseväes seab menüüle piiri ette päevaraha ja ette nähtud kalorite hulk, aga Kännu sõnul mõtleb ta menüüd tehes ka sellele, mida ise süüa tahab. «Pole ju mõtet teha halvasti, pigem kohe hästi,» on ta veendunud.

Kuigi nii mõnedki Kännu kuulsad road, näiteks sprotipasta, tekitavad nime tõttu ehk võõristust, oli ta viie aasta eest olukorras, millest ilmselt unistavad kõik Eesti kokad. Sööjaid tuli nii palju, et neid pidi hakkama tõrjuma. «Köögi võimekus on 300 portsu ja nii palju on ka sidepataljonis inimesi, aga ühtäkki hakkas peastaabi rahvas samuti siin söömas käima. Alguses viis, siis kümme ja 20, järsku juba 120 – lõpuks oli mul üle 400 inimese söögil, aga kokad on ju ka inimesed,» meenutab Känd. «Eks vaadati, et toit on maitsev ja odavam ka kui mujal ümbruskonnas.» Lõpuks ei jäänudki peakokal muud üle kui teha kõrgemale poole ettekanne, ning peastaabi rahval keelati sidepataljonis söömine ära.

18.09.2015 21.09.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto