Sisukord
Välismaa
Postimees
17.09.2015
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Pauluse jõugu liige kohtles hooldajat kui orja Eesti lühiuudised lk 4 Tagakülg Tallinna Sadama kriminaalasja kõik kaheksa kahtlusalust on selgunud Kättemaksuhimuline saatan lavastas firmajuhi kuriteos süüdi Riigikohtu esimees: sellised juhtumid on harvad Ossinovski: meil pole võimalik ebaõnnestuda Majandus Majanduse lühiuudised Järgmisel aastal tuleb puudujäägiga eelarve Ametiühingud peatavad täna suure osa Soomest Välismaa Mereliigid hakkavad välja surema Molotovi ja Gromõko lapselapsed toovad Euroopasse Vene maailma Välismaa lühiuudised Arvamus Aivar Reinap: riigieelarvega tänaval Päeva karikatuur Andra Siibak: «eestlane ju ei ahista, eestlane lööb külge!» ehk netiromansist netiperverdini Juhtkiri: Soome sobitamine euroajastusse Postimees 1910. aastal: kui alevid tulevad, siis Saksa võimumehed lähevad Merle Jääger: ahjualused Euroopa südames Erik Sakkov: plaan B, hea plaan Ahto Lobjakas: põrgu ringid Euroopa ümber Kultuur Õunpuu kohtus hiiemäel ussiga 10 000–eurost auhinnafondi püüavad 92 autorit Sport Manchesteri kohutav algus Spordi lühiuudised Uus süsteem säästab mängijaid, aga toob tagasi B-divisjoni Euroopa valitsejate suur lahing Kas maas lebavad sajad miljonid jäetaksegi ripakile? Tallinn Herilased ründasid Nõmmel koolilapsi Tarbija Sügisel istuta sibullilli Kartul kasvab ka põhu all Tartu Elamute vahel tegutsev mängumaa teeb elu kibedaks Eesti jalgpallinaised võõrustavad Serbiat Vutitrenn õpetab lastele ka hoolivust Pagulaslaste harimisel õmbleb kool just kui rätsepaülikonda 11 kobedat lauljat jagavad särtsu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mereliigid hakkavad välja surema

1 min lugemist
Hai - inimtegevuse senise tempo juures jätkudes üks mitmetest ohu all olevatest ookeaniliikidest. FOTO: SCANPIX

Veeimetajate, lindude, roomajate ja kalade populatsioon on viimase nelja aastakümnega vähenenud poole võrra, teatas Maailma Looduse Fond (WWF) kolmapäeval.

«Inimtegevus on ühe põlvkonna jooksul ookeani raskelt kahjustanud. Kala on püütud taastootmisest kiiremini, samal ajal selle elukeskkondi hävitades,» ütles WWFi juht Marco Lambertini avalduses.

WWFi viimases raportis, milles vaadeldi enam kui 1200 liigi olukorda, tuvastati ajavahemikul 1972–2012 mereliikide populatsioonide vähenemine 49 protsendi võrra.

Raportis «Living Blue Planet» («Elav sinine planeet») järeldatakse, et enim võivad olla kahjustada saanud maailma toiduga varustamise seisukohalt elutähtsad liigid.

Kalade sugukonna, kuhu kuuluvad tuunikala ja makrell, arvukus on 40 aastaga vähenenud 74 protsenti, selgub dokumendist. «Liigsuurtel kalapüügimahtudel, mereliikide elukeskkonna hävitamisel ja kliimamuutusel on rasked tagajärjed kogu inimkonnale. Mõju on suurim vaesematele kogukondadele, kes sõltuvad merest,» lausus Lambertini.

Tema sõnul on tulevastele põlvedele küllusliku ookeani elurikkuse tagamiseks vajalikud põhjalikud muutused.

Analüüsis vaadeldi 1234 liigi 5820 populatsiooni. Lisaks kaladele on inimtegevuse tõttu rängalt kannatada saanud ka kalaliikide elutegevust toetavad korallrifid, mangroovitaimed ja meretaimestik.

Eelmise raporti andmeil on pooled korallrifid juba kadunud ning temperatuuri tõusu praeguse tempo juures hävivad järelejäänud 2050. aastaks. Dokumendist selgub ka, et igast neljast hai- ja raikala liigist üks seisab silmitsi väljasuremisega, mis on peamiselt tingitud liigsest kalapüügist.

WWF kutsub maailma liidreid tagama, et ookeanide elukeskkonna taastumine ja rannikuäärsete elupaikade tervis kuuluks ÜRO järgmise 15 aasta kestliku arengu eesmärkide hulka.

«Ookean on taastuv ressurss ja mere elurikkust on võimalik taastada, juhul kui inimkond elab «kestlikes piirides»,» toonitas organisatsioon. «Peame haarama võimalusest toetada ookeani ja kahju heastama, kuni see on veel võimalik,» sõnas Lambertini. WWF kutsus kolmekordistama praegu kaitse all olevat ookeani territooriumi (3,4 protsenti).

Seotud lood
16.09.2015 18.09.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto