Sisukord
Arvamus
Tänane leht
17.09.2015
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Pauluse jõugu liige kohtles hooldajat kui orja Eesti lühiuudised lk 4 Tagakülg Tallinna Sadama kriminaalasja kõik kaheksa kahtlusalust on selgunud Kättemaksuhimuline saatan lavastas firmajuhi kuriteos süüdi Riigikohtu esimees: sellised juhtumid on harvad Ossinovski: meil pole võimalik ebaõnnestuda Majandus Majanduse lühiuudised Järgmisel aastal tuleb puudujäägiga eelarve Ametiühingud peatavad täna suure osa Soomest Välismaa Mereliigid hakkavad välja surema Molotovi ja Gromõko lapselapsed toovad Euroopasse Vene maailma Välismaa lühiuudised Arvamus Aivar Reinap: riigieelarvega tänaval Päeva karikatuur Andra Siibak: «eestlane ju ei ahista, eestlane lööb külge!» ehk netiromansist netiperverdini Juhtkiri: Soome sobitamine euroajastusse Postimees 1910. aastal: kui alevid tulevad, siis Saksa võimumehed lähevad Merle Jääger: ahjualused Euroopa südames Erik Sakkov: plaan B, hea plaan Ahto Lobjakas: põrgu ringid Euroopa ümber Kultuur Õunpuu kohtus hiiemäel ussiga 10 000–eurost auhinnafondi püüavad 92 autorit Sport Manchesteri kohutav algus Spordi lühiuudised Uus süsteem säästab mängijaid, aga toob tagasi B-divisjoni Euroopa valitsejate suur lahing Kas maas lebavad sajad miljonid jäetaksegi ripakile? Tallinn Herilased ründasid Nõmmel koolilapsi Tarbija Sügisel istuta sibullilli Kartul kasvab ka põhu all Tartu Elamute vahel tegutsev mängumaa teeb elu kibedaks Eesti jalgpallinaised võõrustavad Serbiat Vutitrenn õpetab lastele ka hoolivust Pagulaslaste harimisel õmbleb kool just kui rätsepaülikonda 11 kobedat lauljat jagavad särtsu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aivar Reinap: riigieelarvega tänaval

2 min lugemist
Aivar Reinap FOTO: Postimees

Riik on oma järgmise aasta kulusid ja tulusid planeerimas ning peagi selgub paljudele tõehetk – kes saab ühisest pajast lisanoosi, kes peab otsi kokku tõmbama.

Selles mõttes olid põllumehed õigel ajal ähvardustega platsis, sest kes kõvemat häält teeb, sellel on suurem võimalus kärbetest pääseda ning pigem midagi juurde noolida. Nõrgad ja äpud, kes ei suuda enda eest valjuhäälselt seista, ei väärigi ehk rohkemat.

Riigi rahakassa valvurid on juba alustanud kaitselahinguid ning andnud märku, et haigekassa oli mullu ja on ka tänavu ning järgmisel aastal miinuses, ehk pigem pole põhjust tervishoiusektoris suuri ootusi tekitada. Kuigi töötukassa ajab juba ammu üle, siis justkui maailmalõpu ootuses ei lasta samas töötuskindlustuse maksumäära alla. Tulusid on ju riigil hirmsasti vaja, kuid makse tõsta on parempoolsete kontrollitaval valitsusel keeruline. Pigem loeme koalitsioonilepingust, et «vähendame sotsiaalmaksu 1% võrra», kuigi ka pensionikassa on suures miinuses ning riik on üha enam ravi- ja pensionikulusid katmas muude tulude arvelt.

Selline kassadepõhine toimetamine peaks avalikkusele jätma mulje, et kõik on kunagi paika pandud ning enam pole võimalik midagi muuta ega teha. Kui ikka sotsiaalmaksu piisavalt ei laeku, siis ka tervishoiuteenus on nii hea, kui selle raha eest saab. Samas praegu on kasulik töötuks jääda, sest töötukassas on raha nii palju, et võiks selle n-ö märgistatud rahaga lausa mitmeid reforme läbi viia.

Teisipäeval avalikkuse ette jõudnud riigikogu liikmete kohati arusaamatud kuluhüvitised näitasid taas, et paljudele on oma särk ikkagi ihule lähemal. Kui ikka õnnestub riigi raha eest edev auto muretseda, siis milleks lasta selline suur võimalus mööda. Kes teab, kas järgmine kord enam valitakse. Kui pisemates asjades tehakse seesuguseid omakasupüüdlikke otsuseid, kuidas siis uskuda, et suuremate otsuste puhul teevad rahva valitud saadikud otsuseid terve Eesti, mitte enda ega oma sõprade huvidest lähtudes.

Kui riigikogus on palju põllumehi ja sõjamehi, aga pole arste ega õpetajaid, kas siis muutumegi militaarseks põllumajandusvabariigiks ning tervishoid ja haridus näevad näguripäevi? Erakondade rahastajate ja nende tegevust puudutavate seaduste käsitlemisest pole mõtet rääkidagi, täiesti mõistetavalt on riigikogu komisjonide istungitel toimuv pigem salastatud. Parem on, kui me usume oma riiki ja seda esindavaid riigikogu liikmeid ning ei tea, millest see supp on kokku keedetud.

Soomes käib diskussioon riigieelarve üle tänavatel ning reedel plaanivad sealsed ametiühingud tõsiselt riiki raputada. Vaevalt me sellist väitluskultuuri tahame, kuid muutusi ootavad meil paljud. Või pole meil elu veel nii halb, et me julgeks midagi muutma hakata? Majandus ja eelarve ju ikkagi kasvavad.

Seotud lood
16.09.2015 18.09.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto