Sisukord
Juhtkiri
Postimees
17.09.2015
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Pauluse jõugu liige kohtles hooldajat kui orja Eesti lühiuudised lk 4 Tagakülg Tallinna Sadama kriminaalasja kõik kaheksa kahtlusalust on selgunud Kättemaksuhimuline saatan lavastas firmajuhi kuriteos süüdi Riigikohtu esimees: sellised juhtumid on harvad Ossinovski: meil pole võimalik ebaõnnestuda Majandus Majanduse lühiuudised Järgmisel aastal tuleb puudujäägiga eelarve Ametiühingud peatavad täna suure osa Soomest Välismaa Mereliigid hakkavad välja surema Molotovi ja Gromõko lapselapsed toovad Euroopasse Vene maailma Välismaa lühiuudised Arvamus Aivar Reinap: riigieelarvega tänaval Päeva karikatuur Andra Siibak: «eestlane ju ei ahista, eestlane lööb külge!» ehk netiromansist netiperverdini Juhtkiri: Soome sobitamine euroajastusse Postimees 1910. aastal: kui alevid tulevad, siis Saksa võimumehed lähevad Merle Jääger: ahjualused Euroopa südames Erik Sakkov: plaan B, hea plaan Ahto Lobjakas: põrgu ringid Euroopa ümber Kultuur Õunpuu kohtus hiiemäel ussiga 10 000–eurost auhinnafondi püüavad 92 autorit Sport Manchesteri kohutav algus Spordi lühiuudised Uus süsteem säästab mängijaid, aga toob tagasi B-divisjoni Euroopa valitsejate suur lahing Kas maas lebavad sajad miljonid jäetaksegi ripakile? Tallinn Herilased ründasid Nõmmel koolilapsi Tarbija Sügisel istuta sibullilli Kartul kasvab ka põhu all Tartu Elamute vahel tegutsev mängumaa teeb elu kibedaks Eesti jalgpallinaised võõrustavad Serbiat Vutitrenn õpetab lastele ka hoolivust Pagulaslaste harimisel õmbleb kool just kui rätsepaülikonda 11 kobedat lauljat jagavad särtsu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Soome sobitamine euroajastusse

2 min lugemist

Hõimuvellede juures käib heitlus ühiskonna olemuslike muutuste ümber. Soome selle nädala streik ja meeleavaldused on selle nähtav osa. Taustal on aga küsimus, kuidas Soomet edaspidi juhitakse: kas pikaaegne tööandjate, töövõtjate ja valitsuse kolmepoolsete läbirääkimiste traditsioon murdub ning ametiühingud kaotavad tähtsust.

Soome peaminister Juha Sipilä (Keskusta) sai kevadistel parlamendivalimistel selge mandaadi parandada Soome konkurentsivõimet. Üks osa probleemist on, et Soome palgad ja kulud on teiste maadega võrreldes liiga kõrged – ettevõtjad ei suuda Soome kuludega toodetut müüa. Rahvusvaluutade ajastul oleks tõenäoline käik olnud marga devalveerimine – kõigi inimeste palgad oleks teiste valuutadega võrreldes üleöö väiksemaks muudetud. Euroajastul pole niisugune kõigilt ühe mõõduga lõikamine enam Soome riigi võimuses. Tööturg peaks olema paindlikum, võimaldama kohandumist maailma tegelikkusega. Sellel teel seisavad aga aastakümnete vältel välja võideldud tingimused ja soodustused, mida Sipilä valitsus püüabki muuta. Olemuslikult ongi see kohandumine ühtse suure valuutapiirkonna oludega. Tööandjad plaksutavad, ent ametiühingud kutsuvad inimesi võitluslippude alla.

Aprillikuiste valimiste peateema oli majandus ning Sipiläle võidu toonud meeleolu võib kokku võtta sõnadega: tuleks ometi keegi ja teeks midagi. Pikkade kuude vältel püüti astuda Soomele harjumuspärast rada – sõlmida ühiskondlik kokkulepe tööturu osapoolte ja valitsuse vahel. See püüdlus jooksis ummikusse – suurtes küsimustes kokkuleppele ei jõutud.

Soome ametiühingud võitlevad praegu vormiliselt nende tingimuste ja hüvede eest, mis valitsuse plaani järgi kaoksid. Võib aga öelda, et palju olulisem on võitlus selle võimupositsiooni säilitamise eest, mis Soomes ametiühingutel on olnud. Ilma nende nõusolekuta pole olnud võimalik Soomes olulisi tööturgu puudutavaid otsuseid langetada. Ametiühingud on olnud seni väga tähtis võimukese terve riigi kodanikkonna valitud parlamendi ja vabariigi valitsuse kõrval. Selle mõju oluline vähenemine muudaks põhimõtteliselt seda, milline on Soome ühiskond.

Nii võibki öelda, et ametiühingujuhid võitlevad praegu tuliselt võimu eest, mille nende eelkäijad eelmise sajandi vältel kätte võitlesid. Sellele lisaks käib võimuvõitlus ka ametiühinguliikumise sees ja auhinnaks peetakse loodava ametiühingute katusorganisatsiooni juhi kohta. Metallitööliste ametiliidu juht Riku Aalto on valinud väga võitlusliku joone, lükates valitsuse ettepanekud karmilt tagasi ja kutsudes kõiki protestima. Teise katusorganisatsiooni STTK juht Antti Palola hoiab leplikumat liini.

Niisiis on kaalul Soome majanduse kohandumine euroajastuga ja konkurentsivõime taastamine, aga ka põhjanaabrite ühiskonna sisseharjunud võimustruktuur. Sõnakatele ametiühingujuhtidele lisaks on olemas ka praegu vaikiv enamus, kes ootas, et «keegi ometi midagi teeks». Samas vaevalt meeldib kellelegi see, kui tema enda hüvesid kärbitakse – naabri omi jah, ent mind jätke rahule.   

Seotud lood
16.09.2015 18.09.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto