Sisukord
Tarbija
Postimees
10.08.2020
«Eesti on ju e-riik. Kuidas siis nii läks?» Eesti Eesti lühiuudised Katastroof nõudis 14 inimese ja lennufirma elu Eesti mee müük kasvas hüppeliselt Majandus Hinnalangus tuleb kasuks jõukamatele Dollar odavnes juuli teises pooles järsult Majanduse lühiuudised Välismaa Minsk jäi ärevalt ootama valimiste järellainetust Välismaa lühiuudised Liibanonlased nõuavad võimukandjate kõrvaldamist Instagrami-aktivistid paljastavad Egiptuse eliidi jõledusi Arvamus Juhtkiri: digiriigi kõikuv kuvand Tuuli Põhjakas: vajalik puhkus «tavalisest» Jürgen Ligi: Martin Helme huvide konflikt (3) Kaarel Vanamölder: kriisikevade õppetund? Lemmit Kaplinski: peatagem raudtee elektrifitseerimine Edward Lucas: õnn väljendada arvamust Kultuur Tartuffi soovitused: traditsioonilised lembeavaldused ja iseäralikud armastuslood Toomiku helged varjundid Sport Anett Kontaveit jahib karjääri teist triumfi Spordi lühiuudised Vundamendi ladumine võttis peatreeneri isegi korraks naeratama Lillemets rassis end üksinda maailmas teiseks, Alver tõukas Balta troonilt Tartu Napsumüügi piirang paneb pubid proovile ja ööklubid kinni Kätlin Konstabel: koroonajooksikud, mõistus ja tunded Unustage rohelised mehikesed! Metsatüli jõudis kohtusse (1) Tartu lühiuudised Ööd on siin mustad ja rahvast kõvasti vähem kui reedeti tavaliselt Raha ajas Naiivi pidajad ja majaomaniku tülli Õed püüavad mitte lasta elul endast üle sõita Kriis tõi juurde hulga linnaaednikke Meelelahutus Koomiks Sudoku

Loomade heaolu mõjutab otseselt toidu kvaliteeti

3 min lugemist
Loomadele võimalikult heade elutingimuste loomisega kaasneb nii moraalne kui rahaline võit. FOTO: Priit Simson

Kurb tõde on, et see ei ole ainult Eestile omane mõtlemine. Suhtumine, et heaolu on lisandväärtus, selline pehme ja mõnus, kuid mitte otseselt toodanguks vajalik, on levinud ka näiteks minu kodumaal Inglismaal. Kiputakse arvama, et loomade heaolu parandamine on asjatu kulutuste suurendamine ilma otsese kasutegurita loomakasvatajale ning see on mõeldud pigem edukatele ja jõukatele talumajapidamistele. Tegelikult sõltub sellest, kuidas kariloomi ja kodulinde koheldakse, otseselt meie toidulaua – liha, munade ja piima – kvaliteet.

Kui loomade eest ei kanta hoolt nende elupaigas, transpordil või käsitsemisel või neil lastakse olla olukorras, kus tekib loomade vahel rüselus, viib see füüsiliste vigastuste ja loomade keha muljumiseni. See omakorda vähendab lihakeha kvaliteeti. Sobimatu uimastamine sigade tapmisel võib põhjustada füüsilisi kahjustusi sigade lihakehadele. Keeruline on kindlaks teha, kui levinud kõnealune probleem on, ning õigupoolest tekivad sellised situatsioonid alles pärast loomade laudast lahkumist, kuid näiteks Briti lihunikud peavad seda sagedaseks mureks.

Kehvadest elutingimustest tekivad mitmed keemilised protsessid, mis vähendavad liha kvaliteeti. Pikaajalises stressis olles eritab looma organism kortisooli, mis omakorda põhjustab glükogeeni (energiasalvesti lihastes) lagunemist. Selle tulemusel suureneb liha happelisus ja kui pH jõuab kuueni, muutub liha kuivaks, sitkeks ja tumedaks. Seda tumepunast, tuima ja lühemat aega säilivat liha ei taha lõpuks ei tarbijad ega kauplused.

Kui loom on stressis vaid enne tapmist, siis eritab tema organism adrenaliini, mis on vastupidise mõjuga – liha pH väheneb. See mõjutab lihas olevaid proteiine ning vähendab nende võimet hoida vett. Vesi tuleb lihast välja ning liha muutub heledaks, pehmeks ja tilkuvaks. Selline liha maitseb kehvasti ning on vähemahlane, mistõttu tarbijad ei soovi seda oma toidulauale.

Enim teatakse, et stressis loomad on haigustele vastuvõtlikumad ja neil avaldub erinevaid haigusi teistest liigikaaslastest sagedamini. Tõbistelt loomadelt pärit liha, piim ja munad on aga raskemini müüdavad.

Mõned haigused tulenevad otseselt loomade kehvadest elutingimustest. Näiteks, kui kanade allapanu on liiga märg, tekib neil pododermatiit ehk haavandid jalgadel. Lehmadel põhjustab must ja niiske allapanu udarapõletikku, mis viib suurenenud somaatiliste rakkude (lehma keharakud) sisalduseni piimas. Selle järgi mõõdetakse piima kvaliteeti, millest sõltub otseselt taluniku sissetulek. Samasugust negatiivset mõju avaldab loomadele pikaajaline stress (kortisooli eritamise tõttu).

Kehv elukvaliteet tähendab väiksemat tulu

Loomade kehvad elutingimused vähendavad toodangu kvaliteeti ja sellest saadavat tulu. Nii mõnigi tootja usub, et tarbijad ei huvitu loomade elutingimustest ega heaolust ning teevad oma otsused vaid hinnast lähtuvalt. See võib ju mingil määral tõsi olla, kuid tarbija soovib ikkagi ka võimalikult kõrge kvaliteediga toodet.

Kui keegi on siiski seisukohal, et loomade heaolu ei ole tarbijale tähtis, siis tasub meelde tuletada, et Euroopa Liidu saadikutele läkitatavatest kirjadest puudutavad väga paljud just loomade heaolu teemat. Samuti on näiteks Suurbritannias üle poole tarbijatest veendunud, et kui nad eelistavad poes heades tingimustes kasvanud loomade liha, mõjutab see ka tootjaid loomade heaolusse rohkem panustama.  

Taluniku vastutus

Tarbija jaoks on loomade heaolu eest vastutav ennekõike talunik, kes loomi kasvatab, mitte valitsus, kauplused ega tarbijad. Olgugi, et tarbijal on tihti kehvad teadmised tegelikest loomakasvatuse toimimisviisist, suudavad nad üsna hästi hinnata loomade heaolu, kui neil on piisavalt täpset eelinfot. Seega, talunikel tuleb oma loomi hästi kohelda ning hoolitseda sellegi eest, et laiem avalikkus saaks teada, et loomade heaolu eest hoolitsetakse.

Loomakasvataja jaoks on niisiis oluline mõista, et loomade heaolu ei ole mingi akrediteerimise saamine või miinimumstandardile vastavuse tagamine. Kehvad elutingimused vähendavad tema enda loomade eluiga ning loomakasvatuse toodangu kvaliteeti ja kasumlikkust. Õnnelikud loomad kindlustavad selle, et toote kvaliteet ja hind püsivad kõrged.

Loomulikult kaasnevad paremate elamistingimustega teatavad kulud, kuid talunik saab nendest investeeringutest mitte ainult moraalset, vaid ka otsest rahalist tulu.

Seotud lood
08.08.2020 10.08.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto