Sisukord
AK
Tänane leht
19.09.2015
Eesti Dilbert Horoskoop Male Mälumäng Palju õnne Sarve taga on tore loom Esikülg 19. september Tagakülg Koolitulistaja isa: oleme põlvili, siit enam püsti ei tõuse Väikesed koolid rebivad end eliidi kõrvale Majandus Soome streigist kujunes rahvapidu Välismaa Kreekas tuleb rebimine Syriza ja konservatiivide vahel Horvaatia sokutab migrante naabritele Välismaa lühiuudised lk 10 Arvamus Postimees 1921. aastal: närvilised tanted ei lase lastel õppida Peeter Langovitsi tagasivaade: uued bussid Tartust Juhtkiri: kuidas hoida tarkust ja suurendada õnnelikkust Päeva karikatuur Peeter Raudsik: lahendust ei paista Jaak Jõerüüdi essee: igavik ja aeglased uudised ehk Juhan Viidingust Oswald Spenglerini Kultuur Luulehetk – hetk luules Liiga palju teatrit Milleks kalale kirjaoskus? Mida arvab Postimehe žürii filmist «Moest väljas»? Simm maadleb Englasega Mida arvab Postimehe žürii filmist «Englas. Vana soldat»? Jumalate koolitus Vanemuine hoiab oma positsiooni teatrite külastatavuse tipus Säh sulle 19.95 teksaseid Nii luuakse tulevikku Sport Terve Hispaania ühe mehe õlgadel Spordi lühiuudised 19.09 Rattamaraton pakub naeru läbi pisarate Tarbija Noorte töötamine tuleb muuta ohutumaks AK Mida arvab Postimehe žürii filmist «Moest väljas»? Simm maadleb Englasega Parimad spordilaulud selgunud Mida arvab Postimehe žürii filmist «Englas. Vana soldat»? Viimane veerg Kuidas ma Arvo Pärdi juubelikontserdil käisin Teeme rahval tuju paremaks Vanemuine hoiab oma positsiooni teatrite külastatavuse tipus Säh sulle 19.95 teksaseid Jaak Jõerüüdi essee: igavik ja aeglased uudised ehk Juhan Viidingust Oswald Spenglerini Anneli Ammas: linn traataia ja okastraadi taga Arter Justin Petrone: küla vermitud Pealt amatöör, seest professionaal Sidepataljoni peakokk tervitab ajateenijaid sprotipastaga Pidu teises maailmas Ja suurim muusikahitt on... Hannes Võrno ja Peeter Oja jälle teel ehk kaks kolmandikku Kreisiraadiost: see on meie tervendav teraapia Putini matšomehed Parimad õpetajad – need on lapsed Meelelahutus Koomiks Sudoku

Säh sulle 19.95 teksaseid

2 min lugemist
Reet Aus. FOTO: Repro

Pärast sellist filmi tahaks kohe oma odavad teksapüksid jalast kiskuda – kangas, millest need on valmistatud, võib olla ülimürgine, selleks töödeldud, et trendikad välja näha. Tõeline keemiline põrgu sinu jalas, ühesõnaga.

Tellijale Tellijale

Aga see on ainult asja üks pool. Veel palju mõtlemapanevat selgub sel pikal teekonnal mööda maailma, mille moekunstnik Reet Aus võtab ette selleks, et välja uurida, kui palju maksavad Zara poest 19 euro ja 95 sendi eest ostetud teksapüksid planeedile Maa tegelikult. Et Bangladeshis, kus suured rahvusvahelised korporatsioonid valmistavad tähelepanuväärse osa maailma rõivastest, teenivad õmblejad palka kaheksa eurot kuus. Et prügimäele rändab kogu maailmas tohutu hulk moest läinud rõivaid ja nende tootmise ülejääke – viimaste kogust ei tea sealjuures isegi korporatsioonid mitte –, kus need niipea ei lagune. Et ühe paari teksapükste valmistamiseks kulutatakse arutu hulk keskkonnaressursse: 10 kuupmeetrit puhast vett ja 9 kilovatt-tundi elektrit näiteks.

Ühesõnaga, kogu selle arutu tegevuse tulemusena – tegelikult kiirmoe ja omaenese tungide orjana – saagivat inimene ise oksa, millel istub. Aus ise on vanu rõivaid juba aastaid taaskasutanud ja neid ümber töödelnud, nõnda uut moodi loonud: ta tahaks, et temasuguseid rohkem oleks, et sellisel viisil hakataks rõivaid valmistama ka suurtes tehastes, et sellest kõikjal kunagi norm saaks.

18.09.2015 21.09.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto