Sisukord
Kultuur
Postimees
21.09.2015
Eesti Mälumäng Tagasitulija ei leidnud surnute juures asu Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Ministeeriume ootavad ees koondamised Üks küsimus: kuidas on ministeerium Kiltsi kooli aidanud? Tallinn saab lähiaastatel uue peatänava Eesti lühiuudised Viljandis peeti esimene vanalinna piknik 21.09 esikas Paari aastaga eesti keel suhu Merepõhjast leiab nii rehve kui Saku pudeleid Eesti lühiuudised «Kratt» sipleb ahvatluste ja armastuse vahel Majandus Ettevõtjad põlevkivi arengukavast Riik võib lubada piiranguteta põlevkivi kaevandamist Välismaa Jaapani suunamuutus ärritas nii patsifiste kui Hiinat Pentagon vaatab üle Balti riikide kaitseplaanid Syriza ja Tsipras võitsid jälle Välismaa lühiuudised Arvamus Tiina Kangro: Reformierakonna kroonijuveel ei tohi tuhmuda Steven Bellovin: riik nuhib su järele tagaukse kaudu Juhtkiri: pruuni kulla doominokivid Urve Eslas: napalmilõhn hommikul Postimees 1924. aastal: rootsi varandus Eesti maapõues? Vambola Paavo: Eesti. Mis see on? Kultuur «Kratt» sipleb ahvatluste ja armastuse vahel Saksamaal tuli välja film, milles mängib Tambet Tuisk Tagasitulija ei leidnud surnute juures asu Sport Levadia andis punkte ära, Kalju tuleb raskest seisust välja Võimas Gasol juhtis Hispaania kolmanda kullani ja Leedu kolmanda hõbedani Spordi lühiuudised Ferrari andis Mercedesele tormihoiatuse Eestlased kavaldasid lätlased üle Koondis kasvatas Poolas iseloomu ja alistas tugevaid vastaseid Laasma naasis vigastuspausilt Mängijaid liidetakse meeskonnaks Tallinn Tallinna lühiuudised Merepõhjast leiab nii rehve kui Saku pudeleid Tallinn saab lähiaastatel uue peatänava Tarbija Pangaülekannete eksperiment: millise panga klient tasub olla? Meelelahutus Koomiks
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Tagasitulija ei leidnud surnute juures asu

4 min lugemist
Isa (Elmo Nüganen) koos Tagasitulijaga (Lembit Ulfsak) Linnateatri lavastuses «Tagasitulek isa juurde». FOTO: Siim Vahur

ARVUSTUS

Madis Kõiv

«Tagasitulek isa juurde»

Lavastaja  Adolf Šapiro

Kunstnik Vladimir Anšon

Helilooja Jaak Jürisson

Muusikaline kujundaja Riina Roose

Osades Lembit Ulfsak, Elmo Nüganen, Anne Reemann, Kalju Orro, Epp Eespäev, Külli Teetamm, Piret Kalda, Rain Simmul

Esietendus 16. septembril 2015 Tallinna Linnateatris

Siinse, pigem kaasakõlamise kui arvustusena võetava teksti  pealkiri tohiks olla  kujundlikuks kokkuvõtteks Adolf Šapiro lavastajakontseptsioonile, millega  ta Madis Kõivu nüüdseks juba klassikaks kujunenud  draama „Tagasitulek isa juurde“ vaatajate ette toob.  Kõik see, mis  1991. aastal kirjutatud ja Priit Pedajase käe all 1993. aastal lavastatud näidendis - teoses, mis teenis kaksteist tuhat vaatajat – leidub, on siingi endiselt olemas.

Tellijale

On Eesti tragöödiana esitatud saatuseaastad 1939, 1940, 1944, 1949. On selle läbi elanud üks perekond ja lähikondsed ning on selle punktiirne meenutamine piltide ja kohtade haaval, lihtinimese kombel öeldes mälus sorimine. Mõistagi on see lõputu, mida väljendab oma monoloogis «Kui me Moonsundi Vasseliga Kreeka pähkleid müüsime...» väga täpselt  Peremees (suurepärane rollisooritus Rain Simmulit!): «...aga lugu ei saanud lõppeda, sest inimesi tuleb juurde.» Niisiis, on olemas kõik see, mis eestlasi nii hinges kui ka mõtteis lähedalt puudutab.

Aga on olemas – ja tahaksin öelda: on fokusseeritud – ka labürint, mida meenutamine ja ajaränd endast kujutavad. Mitte ainult üksteisega segunenud ja kohati ühildamatud ajakihid, milles Tagasitulija (Lembit Ulfsak) püüab selgust luua, vaid ka mälukihid, mis seda samal ajal segavad, tekitades kord lühiühendusi, kord hüperboole või koguni akommunikatiivseid seoseid. On ju laval vaid kaks reaalset tegelast: oma lapsepõlvekoju Valka naasnud Tagasitulija ning seda talle pealetükkivalt rendiks pakkuv Peremees. Kõik teised – isa, ema, vend, proua Klaudi, Hermiine ja Anna – on mälestuste  tegelased. Ent mälestuste tegelaseks osutub episooditi ka Tagasitulija ise oma lapsepõlves.

19.09.2015 22.09.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto