Sisukord
Kommentaar
Tänane leht
22.09.2015
Eesti Eesti mehed kuuluvad Euroopa pikkade hulka Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Hoolekandeteenused: pagulaskeskus võiks olla Vägeval Palju õnne Eesti lühiuudised Võrumaal avariis hukkunud neiu oli sõidukijuhi elukaaslane Tagakülg Võrumaa metsa püstitati kõlakojad loodushäälte kuulamiseks Sester: Riigieelarve panustab julgeolekusse ja majanduskasvu Riigikohus asub Toobali ja Laasi kaasust arutama oktoobris Esikülg 22. september Ministeerium valmistab ette plaani kliimamuutustega kohanemiseks Liikumisnädal algas innustava kepikõnniga Majandus Seppälä läheb kasumi teenimiseks tagasi minevikku Majanduse lühiuudised Volkswagen pettis mastaapselt Välismaa Välismaa lühiuudised Konservatiivne analüütik soovitab Ühendriikide lähenemist EL valmistub uueks teravaks pagulasaruteluks Arvamus Anne Sulling: Merkeli-Junckeri poliitika on pigem probleem kui lahendus Juhtkiri: inimese päev Aivar Reinap: viimne kartulivõtt Postimees 1935. aastal: lennuk kõigile – mootorratta asemele astub aeroplaan Ahto Lobjakas: Türgi, Euroopa uksehoidja Arnold Rüütel: panus maaelule on panus jätkusuutlikule Eestile Kultuur Tõnis Savi – avaliku ruumi revolutsionäär Ivo Lill pani klaasi tantsima Sport Spordi lühiuudised Inglannad näitasid Tallinnas võimu Väljavilistatud MVP suur triumf Rohkem raha nõudvad kohtunikud keelduvad vilistamisest Ujujad uue laine ootuses Tartu Tartu kunstimuuseum tahab ERMi maja Gandhi sõnum ei aegu Turu tänava ääres käib kergliiklustee ehitus Kaks tilka väga head oliiviõli ja üks itaalia mees Itaallane õpetab keelt ja ehitab oma baari Kuum Sitsiilia köök aurab siinsamas Tartus Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aivar Reinap: viimne kartulivõtt

2 min lugemist
Aivar Reinap FOTO: Erakogu

Pühapäeval seisime perega, korvid käes, põllu ääres. Talvekartul vajas ülesvõtmist. Naabrimees oli traktoriga platsis ning mugulate ülesvõtt läks kogenud võtjatel kiiresti.

Saak oli, nagu oli: kartulipealsed kuivasid sel aastal suhteliselt kiiresti ning seetõttu jäi kartulil kasv kinni ning tulemuseks suhteliselt suures koguses seemnekartuli mõõtu saaki. Eks talveks neist meile jätkub, aga otsustasime, et suurele põllule enam kartulit maha ei pane. Aitab küll. Peenramaale ehk mõned vaod varajast kartulit, aga mitte rohkem. Aastasadu kestnud traditsioon saab sellega meie jaoks läbi.

Ühte suurt põhjust suurel põllul enda tarbeks kartulite kasvatamisest loobumiseks justkui polegi. Maal on olemas korralik mitmevõlviline kelder ning ka linnas on kelder olemas, kus kartulid säilivad üle talve väga hästi. Põllumaad on ka, aga kartulikasvatamisega on ikkagi üksjagu jamamist. Tuleb muretseda, et kevad- ja sügiskünd oleks tehtud, küla pealt leida põllule sõnnik, tellida vagude sisse- ja kinniajamine, muldamine, tuleb ka rohida ja siis lõpuks kartulivõtmine. Kuna endal pole enam sobivaid traktori tööriistu, tuleb leida tegija ja eks kõigel sellel ole ka oma hind.

Samas on igal aastal kartulitega mingi jama. Mitu aastat veetsin ma põllul, korjates käsitsi kartulimardikaid, et saaki päästa, siis on meil iga-aastased külalised metssead, kes teevad korralikku pahandust. Sagedased on olnud vihmased suved, mis rikuvad nii kartulipealseid kui ka mugulaid. Mitmelgi aastal on vihmane sügis teinud keeruliseks saagi ülesvõtmise. Ausalt öeldes ei mäletagi, et mõnel aastal ei oleks probleeme ning saak oleks suurepärane olnud. Samas oleme vahetanud nii põldude asukohti, et maa puhkaks, kui ka uuendanud kartuliseemet. Kuna oleme tahtnud ökoloogiliselt puhtaid kartuleid, ei ole neid kemikaalidega pritsinud ega väetanud ka mitte.

Teisest küljest oleme viimastel aastatel hakanud rohkem sööma riisi ja makarone. Kogu aeg on kiire ja need saavad kiiremini valmis kui kartulid. Mõni aasta tagasi vähendasime kartulipõldude arvu kahelt ühele, sest suvel tuli palju järele jäänud kartulit prügimäele viia. Kartulit ei kulu lihtsalt enam nii palju.

Olen suhteliselt ratsionaalne inimene ning tean, kui odavalt saab hea talvekartuli Keskturu väravast või siis mõne tuttava põllumehe käest, mistõttu rahalise kokkuhoiu pärast pole kindlasti mõistlik nendega jännata. Ka poest paari kilo kaupa ostes ei oleks kartulikulu hinnatšekil märkimisväärne.

Lehma pidamine lõppes meil ligi 15 aastat tagasi, sigade ja kanadega lõpetati juba varem. Lihtsalt ei olnud mõtet. Veidi kurb on, et maaelu jääb laste jaoks üha kaugemaks ning kartulivõtt ja mahapanek kui pere traditsioonilised sündmused kaovad ära. Võin end linnamehena lohutada, et talvepuude tegemine võtab ka hullult aega ning kohe-kohe algab õunamahla tegu. Kelder on moose ja marineeritud kurke täis ehk olen endiselt maale lähedal. Samas mõtled juba vaikselt, kas küttepuid poleks lihtsam tellida lõhutult hoovi ning häid kurke, moose ja mahlu saab ka poest.

Seotud lood
21.09.2015 23.09.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto