Sisukord
Eesti
Postimees
22.09.2015
Eesti Eesti mehed kuuluvad Euroopa pikkade hulka Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Hoolekandeteenused: pagulaskeskus võiks olla Vägeval Palju õnne Eesti lühiuudised Võrumaal avariis hukkunud neiu oli sõidukijuhi elukaaslane Tagakülg Võrumaa metsa püstitati kõlakojad loodushäälte kuulamiseks Sester: Riigieelarve panustab julgeolekusse ja majanduskasvu Riigikohus asub Toobali ja Laasi kaasust arutama oktoobris Esikülg 22. september Ministeerium valmistab ette plaani kliimamuutustega kohanemiseks Liikumisnädal algas innustava kepikõnniga Majandus Seppälä läheb kasumi teenimiseks tagasi minevikku Majanduse lühiuudised Volkswagen pettis mastaapselt Välismaa Välismaa lühiuudised Konservatiivne analüütik soovitab Ühendriikide lähenemist EL valmistub uueks teravaks pagulasaruteluks Arvamus Anne Sulling: Merkeli-Junckeri poliitika on pigem probleem kui lahendus Juhtkiri: inimese päev Aivar Reinap: viimne kartulivõtt Postimees 1935. aastal: lennuk kõigile – mootorratta asemele astub aeroplaan Ahto Lobjakas: Türgi, Euroopa uksehoidja Arnold Rüütel: panus maaelule on panus jätkusuutlikule Eestile Kultuur Tõnis Savi – avaliku ruumi revolutsionäär Ivo Lill pani klaasi tantsima Sport Spordi lühiuudised Inglannad näitasid Tallinnas võimu Väljavilistatud MVP suur triumf Rohkem raha nõudvad kohtunikud keelduvad vilistamisest Ujujad uue laine ootuses Tartu Tartu kunstimuuseum tahab ERMi maja Gandhi sõnum ei aegu Turu tänava ääres käib kergliiklustee ehitus Kaks tilka väga head oliiviõli ja üks itaalia mees Itaallane õpetab keelt ja ehitab oma baari Kuum Sitsiilia köök aurab siinsamas Tartus Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Arnold Rüütel: panus maaelule on panus jätkusuutlikule Eestile

4 min lugemist
Elmo Nüganeni filmi «1944» esilinastus. Arnold Rüütel FOTO: Viktor Burkivski

Põllumeeste protest Toompeal näitas, et meie rahva kõige rahumeelsem ja lojaalsem osa on tõusnud ratastele, et kasvõi tehnika abiga teha seadusandlikule kogule selgeks: nii edasi ei saa, kirjutab president Arnold Rüütel.

Tellijale

Minu käest on sageli küsitud, eriti välismaal viibides, kuidas meil õnnestus pärast taasiseseisvumist, seega 90ndate algul, Eesti kõrgete tootmisnäitajatega põllumajandus sisuliselt likvideerida. Olen siis ikka püüdnud tekkinud lausliberaalse valitsemise ettevõtmisi lahti mõtestada, jätmata nimetamata neid, kes leidsid, et Eestil ei ole omatootmist põllumajanduses üldse vaja – ostame sisse, tuleb odavam.

Nüüd oleme fööniksina tuhast tõusnud ja vähemalt piimandussektoris jõudnud Euroopa Liidu ja tegelikult kogu maailma juhtivate riikide hulka. Aga kui kauaks? Põllumeeste protest Toompeal näitas, et meie rahva kõige rahumeelsem ja lojaalsem osa on tõusnud ratastele, et kasvõi tehnika abiga teha seadusandvale kogule selgeks: nii edasi ei saa.

Oleme Eestimaal põldu harinud ligi 5000 aastat. Põllumajandus on Eesti rahvusliku kultuuripärandi oluline osa, et mitte öelda vundament ja ajalooline kasvulava. Me oleme maarahvas ja meie põhiseaduse kohaselt on Eesti rahva, kultuuri ja keele kestmise tagamine meie riiklikkuse esmane ülesanne. Eesti kultuuri kaitse alla ei käi ainult Tallinna piiril otse Peterburi maantee kõrval asuvad Rebala muinaspõllud, vaid ka tänased farmid üle Eesti, mis on samasugune eluliselt tähtis osa meie juurtest.

Põllumeeste sõnul ei ole meie valitsus ühena vähestest Euroopa Liidus leidnud võimalust riigieelarvest põllumajandustootjaid toetada. Siit me jõuame liberaalse turumajanduse alustõdede juurde, kus postuleeritakse, et riigi sekkumine ühiskonna ellu peab olema minimaalne ja piirduma vaid kodanikuõiguste tagamisega. Iseseisva riigina lasub meil aga kohustus kindlustada rahvale kodu, turvatunne, võrdväärne juurdepääs haridusele ning igapäevasele toidule.

Adam Smithi (1723–1790) poolt defineeritud liberaalne turumajandus on lihtne ja arusaadav: «Riik on kui öövaht, kes ainult valvab turgu.» Nüüd, ligi kaks ja pool sajandit hiljem, on aga selline lähenemisviis liiga lihtsustatud. Meie arengukogemus lubab väita, et õigus on nendel, kes tõdevad, et vabaturupõhine iseregulatsioon jätab kängu sotsiaalprogrammid. Seda kinnitavad rahva tervise üldine seisund, kuritegevuse ohjamise raskused, erinevate meetmete rakendamise mittetulemuslikkus rahva toimetuleku leevendamiseks jne.

21.09.2015 23.09.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto