Sisukord
Juhtkiri
Postimees
27.02.2020
Eesti ravi- ja riigiasutused on koroonaviiruseks valmis Eesti Vox populi: kas koroonaviirus hirmutab? Eestlane Tenerifel: mingit viirusepaanikat pole Valitsus lükkas hoolduskindlustusmaksu idee laualt sahtlisse (1) Talv jõudis lõpuks Eestisse Majandus Linnahallile ulatasid abikäe üleaedsed Walt Disney juht astus ootamatult tagasi Välismaa Ajajoon: kuidas Covid-19 Hiinast maailma levis KOHALIK VAADE. Itaaliat räsib viirusega samavõrra hirm ja valeinfo Ukraina ülemraada spiiker: valimisi ei saa pidada ajutiselt okupeeritud aladel Kara-Murza andis FBI kohtusse India usutüli muutus erakordselt veriseks Arvamus Juhtkiri: nii ei saa rallit sõita Marti Aavik: viirus ja vändaga raadio Raul Rikk: kelle tehnoloogiast sõltume? Loretta Kruusimäe: puue kui praktiline takistus armastusele Sergei Metlev: sinimustvalge defitsiit 14 välisministrit: kodusõja lõpetab vaid kokkulepe Erkki Koort: miljon põgenikku Sindi kandis Meie Eesti Maaja Vadi: halb juhtimine toob vinduva töötüli Mare Teichmann: ettevaatust – tervist ohustav töökeskkond Kadri Tammepuu: juhtimispraagist ilustamata Mart Murdvee: miks targad on ikka vaesed? Kultuur Lummav ja groteskselt stressi tekitav film Seebivaht ühiskonna ideaale ei kanna Kuidas mõista käsutäitjaid? Filmide tegemine on kui puhkus Sport Kompromissi ei leitud – Rally Estonia jääb sel aastal ära Maria Šarapova jättis tennisega hüvasti Maa Elu Pooled hundid jäävad küttimata Nädala mõte: ei tahaks ka tasuta Maamehe üllatus: päikesepaneel võib loodust kahjustada, diiselgeneraator mitte Kevadel metsas toimetades tuleb lindudele mõelda Seakatk andis tõuke rajada oma tapamaja Frank Kutteri tööprotsess võimaldab stressivaba liha Soid taastatakse järjest enam Looduslike võtetega haigusele vastu Milline võib tulla kevad ja suvi? Tomatikasvatajad jahivad uusi sorte Mees ehitas vaatetorni asemel tornsauna Tartu KIRI: kuidas küll kaitsta oma vara? Martin Kallasmaa: jagatud auto on ühiskonnale kasulikum Osa kiibiga koeri siiski ei leita üles Ahhaa keskuses valmis erakordne orienteerumisrada Burgerikiosk ja Delta võistlevad parima tiitli nimel Tuttpütt – kergesti äratuntav, ent siiski vähetuntud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: korruptsioonikultuur

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

Avalikkust vapustas eile viimasel ajal juba teine suur korruptsiooniskandaal. Riigile kuuluva AS Tallinna Sadama alles hoogu koguvale, tipp-poliitikuid, ettevõtjaid ja erakondi puudutavale altkäemaksujuhtumile lisandus Tallinna linnapeale, Keskerakonna esimehele Edgar Savisaarele esitatud kahtlustus korduvas altkäemaksu võtmises. Samas asjas esitati kahtlustus veel kuuele inimesele, suurettevõtjatele ja poliitikutele, keda kahtlustatakse altkäemaksu võtmisele kaasaaitamises, andmises ja vahendamises.

Võim korrumpeerib, täielik võim korrumpeerib täielikult. Keskerakond on Tallinnas pikki aastaid ainuvõimu nautinud, mitmel korral on erakonna ja poliitilise reklaami rahastamist saatnud niinimetatud JOKK-skeemid. Seepärast leidus eile poliitikavaatlejaid ja arvamusliidreid, kelle meelest polnud selline raske kahtlustus üllatav. Igal juhul on kogu lugu äärmiselt kahetsusväärne. Juba kahtlustuse tasandil on niisugused ilmingud ülimalt negatiivsete tagajärgedega, sest löögi all ei ole vähem ega rohkem kui riigi ja pealinna maine nii rahvusvaheliselt kui ka kodanike silmis.

Riigi peaprokurör Lavly Perling rõhutas eile pressikonverentsil korduvalt, et õiguskaitseorganid peavad käesoleva menetluse juures silmas pidama erakordselt suurt avalikku huvi. Savisaar on riigi tasandil suurima opositsioonierakonna juht. Avalikku huvi arvestades peab menetlus olema võimalikult kiire ja selge, avalikkuse informeerimine täpne ning meediamüra kummutav.

Poliitiline korruptsioon on väga ühiskonnaohtlik. Ohtlik mitte vaid selle pärast, mida iga mõjuvõimuga kauplemise, altkäemaksu- või muu üksikjuhtum enesega kaasa toob, vaid seepärast, et ühiskonnas hakkab vähkkasvajana vohama nähtus, mida korruptsiooni vastu võitlev rahvusvaheline organisatsioon Transparency International on oma dokumentides nimetanud korruptsioonikultuuriks. Võime ühel hetkel leida end seisus, kus korruptiivne käitumine ongi norm.

Ühing Korruptsioonivaba Eesti on rõhutanud, et korruptsiooni vastu ei saa võidelda ainult seaduste abil, vaid oluline on kogu ühiskonna suhtumine korruptsiooniilmingutesse – tahe iga isiku tasandil probleemi lahendamiseks midagi ise ära teha. Kui Savisaar tahaks säästa Eesti riiki, Tallinna linna ja oma erakonda skandaalist, loobuks ta erakonna esimehe ja meeri ametikohtadest. Paraku hakkas juba eile kõlama osa keskerakondlaste suust tõlgendusi, nagu oleks tegemist poliitilise ärapanemisega. Selliste mõtlematute väljaütlemiste loopimisega kahjustatakse asjatult meie riiki ja ühiskonda, selmet väljendada muret või vähemalt vaikida.

Eesti on õigusriik, kus uurimistoimingud viiakse läbi vastavalt seadustele ning kui kahtlustus jõuab süüdistuse esitamiseni, mõistab õigust sõltumatu kohus.

Seotud lood
26.02.2020 27.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto