Oodatud ühendaja või kasulik idioot?

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare
  • Kriitikud peavad Corbyni majandus- ja sotsiaalprogrammi ebapraktiliseks.
  • Sotsiaalliberaalsete vaadetega leiboristid on koostööst Corbyniga keeldunud.
  • Corbyn toetab jäämist ELi, kuigi pooldas lahkumist Euroopa Majandusühendusest.
  • Pooldab Ühendkuningriigi lahkumist NATOst, kritiseerides alliansi laienemist.

Jeremy Corbyn lubab demokraatlikumat ühiskonda ja humaansemat riiki. Tema meetodeid selle saavutamiseks ei poolda aga ka kõik tema erakonnakaaslasedki.

FOTO: SCANPIX

Mis ühendab Doris Lessingut, George Bernard Shaw’d, Anatole France’i, Gerhart Hauptmanni, Bertolt Brechti, André Gide’i, Pablo Nerudad ja Jean-Paul Sartre’it? Peale Nobeli kirjanduspreemia on nende kõigi iseloomustamiseks kasutatud Nõukogude Venemaa liidrile Vladimir Iljitš Leninile omistatud väljendit «kasulikud idioodid».

Nimekiri ei ole täielik, kuna paljud lääne tuntud ja mõjukad intellektuaalid avaldasid Nõukogude režiimile oma poolehoidu ning toetust. Näide kasulikust idioodist on ka pärast Eesti okupeerimist Moskvast võimule pandud luuletajast arst Johannes Vares-Barbarus. Seda hoolimata erinevatest seisukohtadest, kas tema ja teised juunikommunistid oskasid NSV Liidu plaane läbi näha või mitte.

Termin «kasulik idioot» on kasutusel tänapäevalgi, kuigi riik, mille režiimi vähem või rohkem pimesi kummardatakse, kannab uut nime – Venemaa Föderatsioon. Vladimir Putini imetlejatena ei saa nimetada küll Nobeli kirjanduspreemia laureaate, kuid toetust Putinile on avaldanud hulk tuntud telenägusid. Tuntuimad neist on näitleja Gérard Depardieu ning märulikangelased Jean-Claude van Damme, Chuck Norris ja Steven Seagal.

Tagasi üles