Sisukord
Arvamus
Tänane leht
24.09.2015
Eesti Dilbert Horoskoop Poiss, kes unistab John Deere’ist Palju õnne Tagakülg Tuntud kokk: töötavat inimest on alati ilus mitte ainult vaadata, vaid ka aidata Mustpeade maja sai imeklaveri Süda viis haiglasse Savisaarega, kuni lõpuni Eesti lühiuudised lk 3 Prokuröri näpuviga tõi esimese punktivõidu Savisaarele (1) Oht saada ametist kõrvaldatud Jättis kapos ütlused andmata Male Politsei esitas MMSi müüjatele kahtlustused Mälumäng «Puhas kui prillikivi» Majandus Volkswageni juht astus tagasi Segaduses pangad liigutasid alusetult sadade tuhandete klientide raha Finantsinspektsioon: pangad peavad oma suutlikkusega tõsiselt tegelema Eesti Pank: seekord ei kukkunud kõige paremini välja Majanduse lühiuudised Välismaa Egiptus ostab algselt Venemaale mõeldud Mistralid endale Kus migrandid Euroopas elada tahavad? Oodatud ühendaja või kasulik idioot? Arvamus Tiia Kõnnussaar: aga kes eestlastest hoolib? Rasmus Lumi: ebatavalised valimised Kataloonias Liina Kersna: tõmbame jooned lõpuks murule! Andres Reimer: usun Savisaart Juhtkiri: põgenikekriisis liiguti sisuliste küsimusteni Päeva karikatuur Postimees 1910. aastal: päikese soojuse tarvitamisele-võtmisest Olesja Lagašina: kas Savisaareta Keskerakond kaotab venelaste hääled? Kultuur Uudne ja ligipääsetav Tarm Katkise Beethoveniga helilooja Sport Spordi lühiuudised Kohtunikud võitlesid välja selle, mis nagunii olemas Red Bull surus Ferrari nurka Turvalisem F1 naaseb mornilt Jaapanisse Flora läheb tiitlimängudele vastu ühe ründajaga Tarbija Tuntud kokk: töötavat inimest on alati ilus mitte ainult vaadata, vaid ka aidata Poiss, kes unistab John Deere’ist Toidukuivati – sügishooaja tegija Tartu Raviretuusid said katsetest läbi Lasteaialaps küpseb ka eelkoolita Linn siiski plaanib bussiliini üle Ihaste silla Raadi dendropargis seisab töö rahapuuduse taga Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1910. aastal: päikese soojuse tarvitamisele-võtmisest

1 min lugemist

Seda ja teist. Kreeka keele õpetunnil. «Ütelge, kooliõpeaja herra, mispärast õpetas Sokrates oma õpilasi ilmahinnata, kuna Teie aga selle eest maksu võtate?» Mille pääle kooliõpetaja vastas: «Sokratesega oli teine asi; ta õpetas, keda ta tahtis, mina aga pean ka tainapäid õpetama.»

Tuule ja päikese jõuu tarvitusele võtmine. Mõni aasta tagasi ilmus ühes ajakirjas fantastiline kirjeldus ühe tulevikulinna kohta, kus elu tarviduseks tarvisminev jõud hiiglasuurte tuuleveskite liikumise läbi saadi. Tuul oli siis kõigi masinate liikuma-panija, andis soojust ja valgust. Praegusel ajal on teadus juba abinõusid leidnud seda, päält näha täidesaatmata fantasiat teoks muuta. Amerika tuntud insener Fessendek on hiljuti seletanud, et probleemi, tuult algusjõuuandjana tarvitusele võtta, ära otsustatuks võib lugeda. Kindlasti avaldas ta oma arvamist, et kui Inglismaa randadele tuuleveskite ahel ehitada, siis sel teel kõike jõudu, mis raudteedele, elektrijaamadele, vabrikutele jne. tarvis läheb, saada võiks. See jõud tuleks tema arvates kolm korda nii odav kui aurujõud ja kaks korda nii odav kui gaas. Edasi kõneles insener päikese soojuse tarvitamisele-võtmisest iseäraliste päikesekiirte kogujate ja päikesesoojuse korjamise apparatide abil, mis dünamomasinad käima paneksivad. See ettevõtlik Amerika insener on juba Amerikas Niagara kose jõuu tarvitamisele-võtmise kallal töötanud: nüüd on talle kohuseks tehtud sääl esimest katset tuule veskitega teha.

24.09.1910

Seotud lood
    23.09.2015 25.09.2015
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto