Sisukord
Kommentaar
Tänane leht
24.09.2015
Eesti Dilbert Horoskoop Poiss, kes unistab John Deere’ist Palju õnne Tagakülg Tuntud kokk: töötavat inimest on alati ilus mitte ainult vaadata, vaid ka aidata Mustpeade maja sai imeklaveri Süda viis haiglasse Savisaarega, kuni lõpuni Eesti lühiuudised lk 3 Prokuröri näpuviga tõi esimese punktivõidu Savisaarele (1) Oht saada ametist kõrvaldatud Jättis kapos ütlused andmata Male Politsei esitas MMSi müüjatele kahtlustused Mälumäng «Puhas kui prillikivi» Majandus Volkswageni juht astus tagasi Segaduses pangad liigutasid alusetult sadade tuhandete klientide raha Finantsinspektsioon: pangad peavad oma suutlikkusega tõsiselt tegelema Eesti Pank: seekord ei kukkunud kõige paremini välja Majanduse lühiuudised Välismaa Egiptus ostab algselt Venemaale mõeldud Mistralid endale Kus migrandid Euroopas elada tahavad? Oodatud ühendaja või kasulik idioot? Arvamus Tiia Kõnnussaar: aga kes eestlastest hoolib? Rasmus Lumi: ebatavalised valimised Kataloonias Liina Kersna: tõmbame jooned lõpuks murule! Andres Reimer: usun Savisaart Juhtkiri: põgenikekriisis liiguti sisuliste küsimusteni Päeva karikatuur Postimees 1910. aastal: päikese soojuse tarvitamisele-võtmisest Olesja Lagašina: kas Savisaareta Keskerakond kaotab venelaste hääled? Kultuur Uudne ja ligipääsetav Tarm Katkise Beethoveniga helilooja Sport Spordi lühiuudised Kohtunikud võitlesid välja selle, mis nagunii olemas Red Bull surus Ferrari nurka Turvalisem F1 naaseb mornilt Jaapanisse Flora läheb tiitlimängudele vastu ühe ründajaga Tarbija Tuntud kokk: töötavat inimest on alati ilus mitte ainult vaadata, vaid ka aidata Poiss, kes unistab John Deere’ist Toidukuivati – sügishooaja tegija Tartu Raviretuusid said katsetest läbi Lasteaialaps küpseb ka eelkoolita Linn siiski plaanib bussiliini üle Ihaste silla Raadi dendropargis seisab töö rahapuuduse taga Meelelahutus Koomiks Sudoku

Andres Reimer: usun Savisaart

2 min lugemist
Andres Reimer FOTO: Postimees

Ta on olnud ajaloo näitelaval erakordselt raskelt mõistetav figuur.  Tema moraalne korruptsioon on väljaspool kahtlust. Ta oli varjamatu valetaja ja petis. Ta mitte ainult ei võtnud, vaid ka andis altkäemaksu nendele, kellega pidas läbirääkimisi. Võimul püsimise nimel vahetas ta ilma nähtavate süümepiinadeta poliitilisi põhimõtteid. Ta oli ka vähemalt tehniliselt süüdi riigireetmises, sest pidas salaja läbirääkimisi oma riigi avalike vaenlastega.

Need sõnad haakuvad teisipäeval Edgar Savisaarele esitatud korruptsioonikahtlustusega ja teda varemgi saatnud skandaalidega, kuid kirjeldavad ajalooürikutele tuginedes hoopis Prantsusmaa riigimeest ja diplomaati Charles-Maurice de Talleyrandi.

Sellele silmapaistvale prantslasele omistatakse ka mõttearendus, et pärast raha leiutamist pole vaja pead murda, kuidas saadud eeliste eest oma tänu väljendada.

Korruptsioon ei tähenda üksnes võimumeeste omavahelisi ebaseaduslikke kokkuleppeid, vaid see kahjustab tavakodanike huve, takistab üldise jõukuse ja heaolu suurendamist.

Kahjuks tundub altkäemaksu andmine Tallinnas kuuluvat lahutamatu osana linnamajanduse juurde. Alles paar aastat tagasi lõppes Ivo Parbuse kohtusaaga, mille tulemusel pandi paari linnaosa ametnikud Rootsi kardinate taha, sest nad olid osalenud planeeringutega seotud ebaseaduslikes rahatehingutes.

Korruptsioon ei tähenda üksnes võimumeeste omavahelisi ebaseaduslikke kokkuleppeid, vaid see kahjustab tavakodanike huve, takistab üldise jõukuse ja heaolu suurendamist.

Näib, et altkäemaksudel põhinev asjaajamine ei ole Tallinnast pärast Parbuse karistamist kadunud, vaid nihkunud hoopis kohaliku võimu kõrgeimale tasandile. Võib muidugi arutleda, et nii laia haardega meestel nagu Aleksander Kofkin, Hillar Teder, Vello Kunman ja Aivar Tuulberg ei sobinudki asju ajada mingi väikese ametnikukesega, vaid otse linnapea endaga.

Edukad ettevõtjad oskavad raha lugeda mitte üksnes tuhandete eurode, vaid ka sentide kaupa. Kui ettevõtjatele esitatud kahtlustused Savisaarele altkäemaksu andmises peavad paika, siis julgen arvata, et neil polnud oma äri edendamiseks paremat lahendust.

Väited, et Savisaarele esitati kahtlustus Tallinna Sadama korruptsiooniskandaali summutamiseks ja kaitsepolitsei uurimise tellis IRL, kõlavad kohatuna. Mees, kes on enda sõnul puhas nagu prillikivi, ei peaks sellist juttu taluma.

Korruptsioon ei tähenda üksnes võimumeeste omavahelisi ebaseaduslikke kokkuleppeid, vaid see kahjustab tavakodanike huve, takistab üldise jõukuse ja heaolu suurendamist. Korruptsiooni tõttu ehitatakse maksumaksja raha eest viletsamaid teid, makstakse ühiskondlike hoonete ehitamise eest ebamõistlikult suuri summasid. Majandusliku koostöö ja arengu organisatsiooni OECD hinnangul on just korruptsioon suurim oht sotsiaalmajanduslikule arengule.

Altkäemaksu võtmises kahtlustatav Savisaar ei seisa ajaloo näitelaval kõrvuti sugugi vaid ühe ammu surnud prantslasega. Tänavu septembris vahistati Rumeenia pealinna Bukaresti linnapea Sorin Oprescu, keda kahtlustatakse «kümnise» võtmises linnaga lepinguid sõlminud ettevõtetelt.

Seotud lood
23.09.2015 25.09.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto