Sisukord
Arvamus
Tänane leht
24.09.2015
Eesti Dilbert Horoskoop Poiss, kes unistab John Deere’ist Palju õnne Tagakülg Tuntud kokk: töötavat inimest on alati ilus mitte ainult vaadata, vaid ka aidata Mustpeade maja sai imeklaveri Süda viis haiglasse Savisaarega, kuni lõpuni Eesti lühiuudised lk 3 Prokuröri näpuviga tõi esimese punktivõidu Savisaarele (1) Oht saada ametist kõrvaldatud Jättis kapos ütlused andmata Male Politsei esitas MMSi müüjatele kahtlustused Mälumäng «Puhas kui prillikivi» Majandus Volkswageni juht astus tagasi Segaduses pangad liigutasid alusetult sadade tuhandete klientide raha Finantsinspektsioon: pangad peavad oma suutlikkusega tõsiselt tegelema Eesti Pank: seekord ei kukkunud kõige paremini välja Majanduse lühiuudised Välismaa Egiptus ostab algselt Venemaale mõeldud Mistralid endale Kus migrandid Euroopas elada tahavad? Oodatud ühendaja või kasulik idioot? Arvamus Tiia Kõnnussaar: aga kes eestlastest hoolib? Rasmus Lumi: ebatavalised valimised Kataloonias Liina Kersna: tõmbame jooned lõpuks murule! Andres Reimer: usun Savisaart Juhtkiri: põgenikekriisis liiguti sisuliste küsimusteni Päeva karikatuur Postimees 1910. aastal: päikese soojuse tarvitamisele-võtmisest Olesja Lagašina: kas Savisaareta Keskerakond kaotab venelaste hääled? Kultuur Uudne ja ligipääsetav Tarm Katkise Beethoveniga helilooja Sport Spordi lühiuudised Kohtunikud võitlesid välja selle, mis nagunii olemas Red Bull surus Ferrari nurka Turvalisem F1 naaseb mornilt Jaapanisse Flora läheb tiitlimängudele vastu ühe ründajaga Tarbija Tuntud kokk: töötavat inimest on alati ilus mitte ainult vaadata, vaid ka aidata Poiss, kes unistab John Deere’ist Toidukuivati – sügishooaja tegija Tartu Raviretuusid said katsetest läbi Lasteaialaps küpseb ka eelkoolita Linn siiski plaanib bussiliini üle Ihaste silla Raadi dendropargis seisab töö rahapuuduse taga Meelelahutus Koomiks Sudoku

Olesja Lagašina: kas Savisaareta Keskerakond kaotab venelaste hääled?

2 min lugemist
Olesja Lagašina FOTO: Pm

Edgar Savisaare ümber lahvatanud korruptsiooniskandaal on tekitanud hulga küsimusi ja sünnitanud rohkelt edasisi stsenaariume. Muu hulgas on jõutud arvata, et Keskerakond võib kaotada venekeelsete elanike hääled, kui erakonna liidri võimaliku lahkumise järel puhkeb seal võitlus vene ja eesti tiiva vahel, uus esimees aga ei tundu vene valijatele usaldusväärsena.

Välja on käidud ka selline sündmuste arenemise variant, mille korral pettunud poliitikud võivad luua uue erakonna, mis esindaks venekeelsete elanike huve.

Mõistagi, löögi alla sattunud juht nõrgestab keskerakondlaste positsioone, kuid rääkida radikaalsetest muutustest tundub enneaegne. Seda raskem on arvata, et enda poole meelitatud (ma ei mõtle seda negatiivses tähenduses) valijad hakkaksid järsult oma eelistusi muutma.

Sellel on mitu põhjust. Esiteks ei ole venekeelsel valijal õieti alternatiivi. Raske on ette kujutada Lasnamäe elanikke seismas järjekorras, et hääletada sotsiaaldemokraatide poolt, kelle seas pealegi ei ole ühtegi karismaatilist tegelast. Veel raskem on kujutleda, et nad hääletaksid massiliselt Reformierakonna, IRLi, EKRE või Vabaerakonna poolt.

Teiseks ei ole puhtalt vene huve esindavad erakonnad olnud Eestis kunagi nii edukad, et Keskerakonna praegused poliitikud isegi parteisisese olukorra ebasoodsa arengu korral oleksid valmis oma karjääriga nii tugevasti riskima.

Kolmandaks hakkas Keskerakond vene põldu juba nii ammu äestama, et nüüdseks on neil rohkelt isiklikke sidemeid valijatega. Kuidas ka Keskerakonda ei suhtuks, tuleb tunnistada, et nad on andnud tööd ja üles kasvatanud terve venekeelsete ametnike põlvkonna, kel kõigil on oma isiklikud sidemed. Ja pole sugugi näha, et nad kõik oleksid valmis uduse «vene idee» nimel loobuma stabiilsest rahastamisest.

Neljandaks ei tohi alahinnata valijate inertsi, kes ei muuda oma eelistusi sugugi nii kiiresti, nagu vaatlejad kipuvad arvama. Seepärast tundub kartus kiirete muutuste ees või nende peale lootmine mõnevõrra naiivne.

Seotud lood
23.09.2015 25.09.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto