Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Pead on varem siiratud koertele ja ahvidele

Vladimir Demikhov siirdas 1950ndatel noore koera keha ülemise osa teise koera õlgadele. Kahe peaga koera mõlemad pead liigutasid, nägid ja isegi lakkusid vett. FOTO: SCANPIX

Esimesi katseid pead siirata tehti juba üle 100 aasta tagasi, mil Charles Guthier siirdas ühe koera pea teise koera kaela külge. Loe veel: intervjuu uut keha ootava mehega.

Tellijale Tellijale
 • Plaanitud peasiirdamine 2017
  2017. aasta lõpul leiab seniste plaanide kohaselt Hiinas Harbinis aset operatsioon, mille käigus üritatakse siirdada inimpead doonorkehale. Operatsiooni viib läbi rahvusvaheline kirurgide meeskond itaallase Sergio Canavero ja hiinlase Xiao-Ping Reni juhtimisel. Patsiendiks on 30-aastane vene arvutiteadlane Valeri Spiridonov, kes on seljalihase atroofia tõttu lapsepõlvest saadik olnud halvatud.
 • Peasiirdamise detailid 2015 veebruar
  Sergio Canavero avaldab peasiirdamise detailid. Canavero teeb ettepaneku jahutada doonorkeha ja pea, et vähendada rakukahjustusi hapnikukaotusest, selgroo kinnitamiseks kasutada protsessi GEMINI.
 • Peasiirdamine hiirtel 2014
  Xiap-Ping Ren ja tema kolleegid Hiinas teevad eksperimendi hiirte peade vahetusega. Valge hiir saab musta hiire pea ja vastupidi. Hiired elavad kolm tundi pärast hingamisaparaadi eemaldamist.
 • Ettepanek peasiirdamiseks 2013
  Canavero avaldab artikli, kus toob välja protseduuri puhta lõikega pea eemaldamiseks, et minimaliseerida kahjustusi.
 • Peasiirdamine rotil 2002
  Teadlased Jaapanis siirdavad noorte rottide pead täiskasvanud rottidele, et testida aju jahutamist ennetamaks hapnikupuudusest tekkivat ajukahjustust. Noorte rottide ajud arenevad veel kolm nädalat.
 • Peasiirdamine ahvil 1970
  Robert White siirdab ahvipea teise ahvi kehale. Ahv näeb, kuuleb ja tunneb maitseid, aga White ei proovi ühendada selgroogu.
 • Koera aju siirdamine 1965
  Rober White siirdab kuue koera ajud teistele koertele näitamaks, et aju saab hoida elus teises kehas.
 • Kahe peaga koer 1950ndad
  Vladimir Demikhov siirdab noore koera keha ülemise osa teise koera õlgadele. Kahe peaga koera mõlemad pead liigutavad, näevad ja isegi lakuvad vett.
 • Pea lisamine koerale 1908
  Charles Guthier siirdab ühe koera pea teise koera kaela külge.

Allikas: National Geographic, internet

02.10.2015 05.10.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto