Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Taani režissöör: Lähis-Ida rahvastest võivad saada meie sõbrad

Korduvalt Süürias käinud Nagieb Khaja hinnangul oleks lääneriigid pidanud rajama seal lennukeelutsooni, mis oleks tema hinnangul kohalikud lääne suhtes positiivsemaks muutnud. FOTO: Mihkel Maripuu

Kui inimesed räägivad islamist kui ebanormaalsest vägivallausust, unustavad nad oma ajaloo, sest inimesed on hoolimata usust alati olnud võimelised metsikusi korda saatma, rääkis Kopenhaageni kohvikus Postimehele antud intervjuus afgaani päritolu Taani ajakirjanik ja filmitegija Nagieb Khaja.

Tellijale Tellijale

-Mis on need põhjused, mis sunnivad noort inimest, kes elab Taanis – jõukas ja turvalises ühiskonnas –, minema Süüriasse või Iraaki ja seal ühinema Islamiriigiga?

Siin on palju erinevaid faktoreid ja üldistada ei saa, aga on teatud ühised jooned. Need on noored, kes on oma elus pettunud – mis siis, et kasvanud üles heaoluriigis. Nad võrdlevad end teiste samaealistega ja tunnevad, et on kui teise klassi kodanikud. Läbi kukkunud kooliga, oma eluga. Teistel on võib-olla haridus ja töö, aga nad tunnevad end ikka võõrandununa. Nende jaoks on see võimalus minna kohta, kus võib tunda end peaaegu üliinimesena. Nad ei muutu mitte ainult normaalseks inimeseks, vaid paremaks kui siin. Nad saavad osaks islamiühiskonnast ehk umma'st, kus tunnevad end väärtustatuna. Mõnedel on muidugi religioosne faktor: paljud usuvad siiralt, et loovadki uue islamiriigi, mis vabastab moslemid võõramaise rõhumise alt.

24.09.2015 26.09.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto