Sisukord
Arvamus
Postimees
25.09.2015
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Eesti lühiuudised Palju õnne Õpetajad saavad mulluse tapmise ajel õiguse laste kotte läbi otsida 25. 09 esikas Võsukese lasteaed lustib velovankriga Savisaar tegi haiglatoast staabi Tagakülg ETV+ hakkab Eesti ühiskonda ühendama Rand ja Tuulberg, suurtellijate lemmik Majandus Majanduse lühiuudised Volkswagen võltsis tulemusi ka Euroopas Venemaa järelevalve lõi Eesti raudteefirma rajalt maha Välismaa Taani režissöör: Lähis-Ida rahvastest võivad saada meie sõbrad NATO peasekretär arvustas Venemaa tegevust Süürias EL astus sammu kriisi lahendamise poole Esimene hadž jääb tihti viimaseks Välismaa lühiuudised Arvamus Lugeja kiri: kas tõesti ei ole inimlikku lahendust? Raul Rebane: skandaal käib. Mis edasi? Dagmar Lamp: mürk ja inimlik vastutus Juhtkiri: küsime Savisaarelt konkreetseid vastuseid Postimees 1932. aastal: viina eest miljonilisi allkirju Võrus; surnuksjoomine Nõmmel Henrik Roonemaa: tissid ja sissid kahte eurot küsimas Jüri Raidla: nii palju seadust kui vajalik, nii vähe kui võimalik Kultuur Alasti kehalise tund vabal laval Sport Spordi lühiuudised 25.09 Jalgpallikoondisega liitub veel üks rootslane Kriisa loodab veel meistriliigas mängida Hea vorm ei tähenda kõrget kohta Kuidas on kodune jalgpalliliiga pea peale pööratud? Tarbija Esimene hadž jääb tihti viimaseks Tartu Ees ootab mürisev nädalalõpp Mart Laidmets: aitame pagulaslapsi nagu kõiki teisi Eesti õpilasi Politseimaja juurde on kavas rajada ärikvartal «Alusetu laim» ja muud rabavad moosid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Raul Rebane: skandaal käib. Mis edasi?

3 min lugemist
Raul Rebane FOTO: Tairo Lutter

Skandaal puhkes, kui avalikustati Edgar Savisaarele altkäemaksu võtmises kahtlustuse esitamine. Hetkega kadusid kõik muud teemad tähelepanu alt. Meediaekspert Raul Rebane analüüsib skandaali arenemislugu.

Tellijale Tellijale

Kurt Levini kuulus lause «Ei ole midagi praktilisemat heas teooriast» saab just praegu järjekordset kinnitust. 2012. aasta lõpus analüüsisin ma skandaali leviku etappe Postimehes ilmunud artiklis «Skandaalipõhine Eesti». Siis olid lood küll teised, aga põhimõtted pole muutunud, kõik liigub samu radu pidi. Äkki on abi, kui toimuv skeemi asetada.

Algus

Skandaal on infolevik, mis erineb normist ja on huvitav laiale publikule. Kui satuvad kokku kriminaalne tegevus, kõrvalekaldumine moraalsest normist ja ülituntud poliitiline figuur, siis on huvi reeglina plahvatuslik.

Just see juhtus teisipäeval, kui avalikustati Edgar Savisaarele altkäemaksu võtmises kahtlustuse esitamine. Hetkega kadusid kõik muud teemad tähelepanu alt, ka õiguskantsler Ülle Madise esinemine riigikogus, mis muudel päevadel oleks saanud suurt tähelepanu.

Reeglina skandaali tekitanud informatsioon kinnitab juba varem ühiskonnas levinud kuulujutte.

Klapib, Edgar Savisaare kohta jätkub kuulujutte ja süüdistusi piisavalt.

Kui süüdistatav tunnistab, sureb skandaal reeglina välja. Skandaal jätkub, kui süüdistatav eitab.

Signe Kivi omaaegne tagasiastumine kultuuriministri kohalt suretas Kultuurkapitali skandaali välja ja säilitas Kivi edasise karjääri võimalused. Savisaare skandaali puhul toimus tundide jooksul paljude tema liitlaste poolt aktiivne eitamine ja tekkis klassikaline süüdistatav-süüdistaja terav vastasseis.

Skandaali haaratakse uusi mängijaid: ajakirjanikke, poliitikuid, politolooge, välismaa meediat.

Täpselt nii juhtus. Eesti suurimad väljaanded suunasid kõik vabad ja mittevabad jõud infokorjamisele ja juba kolmapäeval ilmusid mahukad materjalid. Kiiresti hakkas reageerima ka vene meedia.

Pinge püsib, kui üks pool püsib aktiivselt oma positsioonil. Reeglina tehakse uus katse süüdistuse eest ära minna või muuta objekti, see toob tavaliselt kaasa uusi probleeme.

Edgar Savisaare kolmapäevahommikune pressikonverents säilitas pinge, ta valis aktiivse võitluse tee ja tõi avalikkuse ette hulga uusi versioone, miks ta süüdistuse all on. Selle uue info arutelu ja tema enda käitumine lisasid lõkkesse uut kütust.

24.09.2015 26.09.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto